14.03.2023, 11:34

MHP'yle HÜDAPAR'ın Ortak Yanı

AKP, içine düştüğü müşkül durumdan kurtulmak için bütün yolları deniyor. HÜDAPAR'ı seçim ortağı olarak seçmesi, depremle birlikte son birkaç günün temel gündemi haline geldi. Perinçek bile televizyonlara çıkıp, adeta 'Ha HDP, ha HÜDAPAR. İkisi de terör destekçisi. Hangisiyle ortaklık kurduğunuz ne fark eder?' diyerek, yıllar sonra AKP'ye koşulsuz destek vermeye mola verdi, fakat HÜDAPAR'ın programındaki Kürt milliyetçisi ve ayrılıkçı maddelerin ortaya çıkışıyla gözler asıl MHP'ye çevrildi. MHP hala suskun.

'MHP böyle bir ortaklığa nasıl izin verir?' diyor Perinçek. Bunu en son soran kişi olmalıydı. Zira bizzat kurduğu '2000'e Doğru' dergisinde yazan genç gazeteci Halit Güngen, Hizbullah'ın çevik kuvvet tarafından eğitildiğinin haberini yaptıktan sonra öldürülmüştü.

Hizbulkontra...

Bu lakap Hizbullah'a, Güneydoğu'da işlenen cinayetlerden sonra verilmişti. Bu cinayetlerde 2000'e Doğru dergisinden başka, 'Özgür Gündem' ve 'Yeni Ülke' gibi PKK yanlısı yayınların da çalışanları öldürülüyordu. MİT ve kontrgerillanın, bizzat kurdukları fakat ardından raydan çıkan PKK'ya karşı, bu sefer de Hizbullah'ı kurdukları (veya destekledikleri) söylentisi zaten kulaktan kulağa dolaşıyordu.

Örgütün üssü Batman'dı. 1993'te, 'T.B.M.M. Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu Raporu'nda' şunlar yazılıydı; ''27 Temmuz 1993'te, Batman Emniyet Müdürlüğü'nde, komisyonumuza bilgi veren Emniyet Müdürü ve Vali yardımcısı, Batman'a bağlı Gercüş ilçesinin Sekü, Gönüllü ve Çiçekli köyleri bölgesinde, Hizbullah örgütünün bir kampı bulunduğunu ve yöredeki askeri birliğin bu kampa yardımcı olduğu yönünde haberler aldıklarını, bu kamplarda Hizbullah örgütü mensuplarının siyasi ve askeri olarak eğitildiğini beyan etmişlerdir. Komisyonumuza mezkûr açıklamayı yapan İl Emniyet Müdürü (Öztürk Şimşek), kısa sürede merkezde pasif bir göreve alınmıştır(1).''

Bir Emniyet Müdürü ve Vali Yardımcısı, 'Hizbullah'ı Batman'da askerler eğitiyor' diyordu.

Batman, en çok faili meçhul cinayetlerin işlendiği yerlerden biriydi. Güldal Mumcu, Uğur Mumcu cinayeti hakkında konuştuğu, dönemin MİT Müsteşarı Sönmez Köksal'a 'Batman'daki cinayetlerin arkasında Hizbullah örgütü mü var?' diye soruyor; ve karşılığında şu cevabı alıyordu;

'Hizbullah adında bir örgüt yoktur.'

Belki de bazıları Hizbullah'ı başlı başına bir örgüt olarak bile görmüyordu. Hizbullah bir devlet koluydu... Nitekim Sönmez Köksal, devamında 'Başlangıçta istihbarat örgütlerinin böyle bir örgütle, bir şekilde bağlantısı olmuş olabilir; fakat daha sonra denetimi kaçırmış olabilirler(2).' diyerek, soru işaretlerini daha da güçlendiriyordu.

Yıllar sonra Hizbullah ismi, Ergenekon iddianamesinde de geçti. İddianameye göre Hizbullah'ın kurucuları General Veli Küçük ve eski Jandarma Genel Komutanı ve MİT Müsteşarı Teoman Koman'dı(3). Teoman Koman ismi dikkat çekici. Aynı Koman, 1992'de MİT Müsteşarı'yken, basına açık bir yemekte, toplumda sansasyon yaratacak kişilere suikastlar düzenleneceği haberini aldıklarını söylemiş, ardından 'Ama biz önlersek böyle bir eylem olmaz.' demişti(4). Eğer toplantıda söylediği doğruysa Teoman Koman ya istihbaratın gücü konusunda yanılmış, ya da bu suikastları 'önlememişti'.

Yine başka iddialara göre dönemin Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş, Hizbullah hakkındaki araştırmaları engelliyordu(Oysa yine Doğan Güreş, Koman'ın engellemediği cinayetlerden birinin kurbanı olan Uğur Mumcu'ya dostluk ve hayranlık beslediğini söylüyordu). Hizbullah'la mücadele için Çiller'in ayırdığı ödenekle alınan silahlar, bir şekilde Hizbullah'ın eline geçiyor ve kullanılıyordu. JİTEM'cilerin de Hizbullah'ın devlet tarafından açıktan korunduğuna dair itirafları vardı(3).

Mumcu Cinayeti ve Hizbullah

2000 Ocak ayında Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu, Beykoz'da bir villada kuşatılıp öldürüldü. Villada bulunan disketlerde, Uğur Mumcu cinayetiyle ilgili yeni ipuçlarına ulaşılıyordu. Disketlerden edinilen bilgilere göre Mumcu cinayetini Yusuf Karakuş isimli bir Hizbullahçı üstleniyordu. Kontrgerilla İsmail Argun Çetin ve askeri savcı Ülkü Coşkun gibiler ise daha önce Mumcu'yu devletin öldürdüğünü söylemişlerdi(5).

Bu kadar şeyden sonra MHP ile Hizbullah'ın siyasi kanadı HÜDAPAR'ın ortak yanları açığa çıkmış durumda; kontrgerilla, MİT, derin devlet; adına ne derseniz...

----------------

1. https://www.sabah.com.tr/yazarlar/ilicak/2011/01/25/tbmm_uzerine_gitsin

2. Güldal Mumcu, İçimden Geçen Zaman; sf 78

3. https://www.birgun.net/haber/hizbullah-i-koman-ve-kucuk-kurdu-41968

4. İçimden Geçen Zaman; sf 82

5. İçimden Geçen Zaman; sf 150

Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@