26.01.2023, 11:02

Manifesto; yeter artık, uyarıyoruz

Gazeteci, yazar Özdemir İnce’nin deyimiyle yazmasam olmazdı ve de devamında Atatürkçü Düşünce Derneğine teşekkürlerimle…

Atatürkçü Düşünce Derneğinin “Uyarıyoruz” başlığı ile yaymladığı Cumhurbaşkanının üçüncü kez adaylığı ile ilgili basın açıklamasını okuyunca derneğin web sitesini inceledim ve gördüm ki yayımladıkları sadece bu açıklama değil.

23 Nisan 2022 de “Yeniden Atatürk Cumhuriyeti Manifestomuzdur”u yayımlamışlar.

“Zafer’in 100. yılından, Cumhuriyet’in 100. yılına ilerler ve bir seçime giderken; Demokratik Kitle Örgütlerinin katılmasını umduğumuz, Siyaset Kurumunun dikkate almasını beklediğimiz, Ulusumuz ’un da desteklemesini dilediğimiz Çağrımızdır.” Diyerek Türkiye’de tepetaklak olmuş devlet, toplum ekonomi, eğitim, yargı, silahlı kuvvetler, ve de sistemin diğer bileşenlerinin fabrika ayarlarına için yapılması gerekenleri söylemişler.

6 Ocak 2023 de yayımladıkları bildiri ise “Yeter Artık”

“Belki uzun yıllar yaşayacağımız yönetim biçiminin (rejimin) de belirleneceği seçime birkaç ay kaldı. Aziz Milletimize, adını taşıdığımız Büyük Atatürk‘e, Devrim Şehitlerimize, Kurucularımıza, yöneticilerimize ve üyelerimize karşı taşıdığımız sorumluluk gereği siz değerli 6’lı masa bileşenlerini uyarmayı görev sayıyoruz…” diyerek başlayan “Yeter Artık” başlıklı açıklama;

“Umuda susadık, özgüvene susadık, liyakate susadık, ilkeli, ahlaklı, dürüst siyasete susadık “ la sonuçlanırken istekleri Türkiye’de talan edilen sistemin yeniden yapılanmasının yol göstergesi.

- Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu bir meclis sistemi, hesap vermenin görev olduğu namuslu bir devlet düzeni istiyoruz.

- Toplumcu, kamucu ve emekten yana politikalar uygulayacağınızdan, örgütlü toplumun önünü açacağınızdan, yolsuzlukların hesabını soracağınızdan emin olmak istiyoruz.

- Yok, edilen özgürlüklerimizi, talan edilen ulusal varlıklarımızı, gasbedilen Cumhuriyet kazanımlarımızı geri istiyoruz.

- Laikliğin; demokrasisinin de, Cumhuriyetimizin de olmazsa olmazı, 100 yıldır altında güvenle yaşadığımız devlet kubbemizin kilit taşı olduğunu unutmamanızı istiyoruz.

- Yeniden “bilhassa kimsesizlerin kimsesi” olan Cumhuriyetin tüm yurttaşlara sağlayacağı saygınlık ve eşitliği istiyoruz.

- Yeniden özgür düşünce ve bilim temelli bütüncül kalkınma istiyoruz.

- Yeniden laik bilimsel eğitim istiyoruz.

- Yeniden üreten ve hakça bölüşen ekonomi istiyoruz.

- Yeniden maceracılıktan uzak, emperyal telkinlere kapalı, bölge merkezli, karşılıklılık esaslı, onurlu dış politika istiyoruz.

- Yeniden hayatta tek gerçek yol göstericinin bilim olduğunu içselleştirmiş bir yönetim istiyoruz.

- Kadınlarımızın katledilmediği, çocuklarımızın tecavüze uğramadığı, gençlerimizin geleceklerini yurt dışında aramadığı, uyuşturucu baronlarından, kiralık katillerden, mafyadan arınmış, sokaklarında özgürce yürüyeceğimiz, yarınlara güvenle bakacağımız bir memleket istiyoruz.

- Kısacası, Cumhuriyetimiz 100. yaşında Yeniden Atatürk Cumhuriyeti olsun istiyoruz.

- Umuda susadık, özgüvene susadık, liyakate susadık, ilkeli, ahlaklı, dürüst siyasete susadık.

Yeter Artık!

Kaygılarımızı anlayın, gereğini yapın.”

Ve de 23 Ocak’ta son açıklamaları “Uyarıyoruz”

Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. (Anayasa Madde 2)

Anayasa hükümleri, yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını ve diğer kuruluş ve kişileri bağlayan temel hukuk kurallarıdır. (Anayasa Madde 11)

Anayasamızın 101. maddesi “Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir.” demektedir. Bu hüküm yorum gerektirmeyecek kadar açık ve kesindir.

Anayasamızın 116. maddesi ise; Cumhurbaşkanının ikinci döneminde (görev süresi tamamlanmadan) TBMM’nin beşte üç çoğunlukla (360 oyla) seçimlerin yenilenmesine karar vermesi halinde “Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir” demektedir. Bir kimsenin üçüncü defa Cumhurbaşkanı adayı olabilmesinin tek koşulunu belirleyen bu hüküm de yorum gerektirmeyecek kadar açık ve kesindir.

Bu açık ve kesin Anayasa hükümlerine göre; TBMM beşte üç çoğunlukla seçimlerin yenilenmesi kararı almadıkça, mevcut Cumhurbaşkanının -kendisi seçimlerin yenilenmesine karar vererek- 2023 seçimlerinde bir defa daha aday olmasının önünde yasal engel bulunmadığı yolundaki kimi talihsiz açıklamaların hukuki temeli olmadığı da açık ve kesindir.Atatürkçü Düşünce Derneği olarak; yürütme, yasama ve yargı organlarımızın karar vericilerini, bütün idare makamlarını ve tüm siyasi partilerimizi Anayasaya sadakatten ayrılmamaları ve Anayasayı ihlal edecek, Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuk devleti niteliğini ortadan kaldıracak, seçimlerin ve Cumhurbaşkanlığı makamının meşruiyetini zedeleyecek vahim bir yanlışa düşülmesini önlemek üzere görevlerini yapmaları konusunda uyarıyoruz.”

Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@