28.01.2023, 14:20

Uzun ömürlü insanların 10 ortak özelliği

Hürriyet yazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, uzun yaşam araştırmacılarının ‘yeterli ekonomik zenginliğin olmadığı, modern sağlık hizmetlerinin yeteri kadar gelişmediği, sıhhi organizasyonların bile güçlü yapılanmadığı’ bölgelerde yaptığı araştırmadan hareketle “uzun ömürlü insanların 10 ortak özelliğini” sıraladı;

1- Her zaman hayatlarına anlam katan bir amaçları var.

2- Mümkün olan her koşulda neşeli, keyifli ve coşkulular. Hayatla, birbirleri ve kendileriyle dalga geçmeyi de başarıyorlar.

3- Umutlu olmak, olup bitenlere ve geleceğe olumlu bakmak vazgeçilmez seçimleri.

4- Kahvaltı yapmadan güne başlamıyor, genelde iki öğün besleniyor, az yiyor, sofralarını aileleri ile birlikte paylaşıyorlar.

5- İnançlı, manevi yanları güçlü insanlar. Şükretmeyi, yetinmeyi, “Bu da geçer” diyebilmeyi çok iyi biliyorlar.

6- Arkadaşlık ve dostluk vazgeçilmez tutkuları. Arkadaşlarına en az aileleri kadar önem veriyorlar.

7- Daima yapacak bir işlerinin olması, sürekli yeni bir hedefe odaklanmak ama o hedefi tutku haline getirmemek ortak özellikleri.

8- Dinlenme ve eğlenmeye zaman ayırıyorlar. Günün en az birkaç saatini dinlenerek ve eğlenerek geçiriyorlar.

9- Dünün geçmiş, yarının bilinmeyen olduğunu düşünerek bugünü, bu ‘an’ı, şimdiyi yaşıyorlar.

10- Dua ve şükretmeyi en etkili detoks ilacı sayıyorlar.

Araştırma yapılan bölgeler uymasa da maddelerin tamamı bana uyuyor, özellikle 9ncu madde anı yaşamak yani ‘Carpe Diem’

Prof. Dr. Müftüoğlu uzun yaşamaktan kaç yaşı kast ediyor bilmiyorum ama üç, 5 yıllık yaşam planımın ilk ikisini çıkarsa yeter.

30 Ekim 2020 İzmir depreminden- 2025 e Hayatı idame, göçerlikten kurtulma, eve dönüş.

2026-2030 Anı yaşama yani Carpe Diem

2031- 2035 Ya tutarsa!

BİAD DA SON NOKTA

“…Tayyip ağabey Türkiye’nin başında. Dünyanın lideri. Biz bu kaz kafamızla özür dilerim, kusura bakma. Kendi kendimize ihanet etmek gibi bazı şeylere sapıyoruz. Şimdi kalkıp da böyle ucuz sebeplerle Tayyip ağabeye ihanet etmek, Türkiye’ye ihanet etmektir. Böyle sebeplerle Tayyip Ağabey’e ihanet etmek mazlumlara ihanet etmektir. Bak sana açık ve net söylüyorum, şu anda Ukrayna ve Rusya savaşı var değil mi? Ukrayna da Rusya da Tayyip ağabeyden bir şeyler bekliyor ve de onları yapıyorlar görüyorsunuz. Daha ne olacak, biz Tayyip ağabeye ihaneti bırak, sırtımızda taşımamız lazım. Yani ayakkabısını elimizle yalamamız lazım.” TV 52 de yayınlanan Gündem programında bu sözleriyle gündeme gelen kişi AKP Ordu Milletvekili Op. Dr. Şenel Yediyıldız.

Bu sözlerden sonra aklıma geliyor yıllar öncesinde Refah Partisi lideri Necmettin Erbakan’ın başbakanlığı döneminde ayaklarını yıkayan koruması ve de Erbakan için verdiği vefat ilanında “Ayaklarını öpmekten haz aldığım değerli hocam” diye yazan bir partili…

Değişen ayaklar, değişmeyen biat, yıkamak, öpmek yalamak… Yarın seçim listeleri hazırlanırken bakalım daha nelere şahit olacağız. Sahi bir de o münasip yerinin kılı olan vardı…

TÜRK USULÜ HARP OKULU

Fetö’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından Harp Okulları kapatılmış daha sonra kurulan Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) ne bağlı olarak tekrar açılmıştı. Yeni yapılanma ile sivil bir dekanın yönetimindeki Harp Okulu Komutanı Tuğgeneral rütbesi ile görev yaparken Kara Harp Okulu’na Haziran 2020’de dekan olarak atanan Gültekin Yıldız, askerliğini bedelli olarak yapmış…

Maliyenin başında iş adamı, Turizmin başında otel sahibi, Eğitimin başında özel okul sahibi bakanlık yaparken bari KHO dekanını da hiç değilse askerliğini onbaşı olarak yapmış bir kişi içinden seçselerdi. Hiç değilse askerlik anılarını anlatırdı öğrencilere…

Türk tipi ekonomiden sonra Türk tipi Harp Okulu…

SON CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL

Bu başlıkta nereden çıktı demeyin Cumhurbaşkanlığının resmi web sitesinde Cumhurbaşkanlarımız yazılı bölüme tıkladığınızda Mustafa Kemal Atatürk’le başlayan Cumhurbaşkanlarının listesi, ‘Abdullah Gül 28 Ağustos 2007 – 28 Ağustos 2014’le son buluyor. Bu tarihten sonra ne fotoğraf var ne de tarih bu bölümde.

Web sitesinin Cumhurbaşkanlığı kabinesi bölümüne tıkladığınızda ise karşınıza Cumhurbaşkanı yardımcısı ve 14 bakanı içeren kabine üyeleri çıkıyor. Cumhurbaşkanı kabineye dahil değil.

Web sitesinde RTE nin fotoğrafının bulunması ve adının yazılı olduğu bölüm tıklandığında biyografi bölümü tıklandığında hayatı anlatılırken iki kez cumhurbaşkanı seçildiği yazılması yeterli görülmüş! Neden acaba? Oraya konulacak bir fotoğraf ve altında iki defa seçildiğini gösteren tarihler üçüncü adaylığının önünde bir engel olarak değerlendirilmesi önüne geçmek olabilir mi?

ÖNCE ANAYASA, ÖNCE HUKUK, SONRA SİYASET

İki dönem Cumhurbaşkanlığı yapan RTE nin Cumhurbaşkanlığı’na 3ncü kez adaylığını koymasının Anayasanın Madde 116:

* Türkiye Büyük Millet Meclisi, üye tamsayısının beşte üç çoğunluğuyla seçimlerin yenilenmesine karar verebilir. Bu halde Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılır.

** Cumhurbaşkanının seçimlerin yenilenmesine karar vermesi halinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılır.

*** “Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde, Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir.”

Amir hükmü gereğince Anayasanın 101nci Maddesinin açık ve net olarak yazdığı “…Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir.” Hükmünün RTE nin sadece Madde 116ncı üçüncü fıkra gereği üçüncü kez aday olabileceği konusunda akp liler hariç tüm hukukçular hem fikir.

Eğer böyle bir karar alınırsa anayasaya aykırı olan bu karara karşı hukuki olarak itiraz edilecek yer Yüksek Seçim Kuruludur. Ancak ana muhalefet partisi lideri Kılıçdaroğlu ise bu konuda ‘abesle iştigal ediyor’ ve YSK ya siyaseten başvurmayı düşünmediğini açıklıyor; “Diyelim ki ses çıkardık nereye gidecek? Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK). O üyeleri atayan kim? Erdoğan. Verdiği karara kim itiraz edecek? İtiraz edeceğin hiçbir yer yok. Anayasa Mahkemesi bile bakmıyor bu karara.”

YSK, bu konuda anayasaya aykırı ve RTE nin adaylığına onay verebilir. Buna itiraz etmek hukuki bir görevdir ve itiraz edilmelidir. Öncelik anayasanın amir hükümleridir, uygulanmayan hükümlere karşı hukuki kurallar uygulanmalıdır. Bu konuda siyasi yaklaşım ve önceki işlemler çözüm değildir…

Konu ile ilgili E. Tuğg. Sait Nadir Güven’in CHP lideri Kılıçdaroğlu’na yazdığı mektup;

“Sayın Kılıçdaroğlu.

Lütfen Sayın Emre Kongar Sayın Merdan Yanardağ ve Sayın Kabaoğlu’nun anlatım ve çığlıklarını duyun. Yasalara göre RTE aday olamaz. Açıklanan duruma göre.

Siz RTE nin adaylığına karsı çıksak YSK onun adamları. Aldıkları karar kesin. O halde kabul edeceğiz. Bu söylem yanlıştır. Siz itirazınızı yapın tarih ve toplum önünde onlar mağlup olur diyorsunuz.

İtirazınızı iktidarın ve YSK nun anayasayı tanımadıkları üzerine yaptığınızı halkımıza gür sesle anlatın. Eğer boyun eğer, sesiniz çıkmaz ise halk RTE nin gücünün büyüklüğünü sizin zayıflığınızı anlayacak ve sizden uzaklaşacaktır. Kaybedersiniz.

Bu zafiyet yalnız sizin değil bütün muhalefetindir onlarda sorumludur. Bu seçim partilerin seçimi değil “Milletin Var Olma Ya Da Olamama seçimidir.”

Elbet bir gün güneş doğacaktır onlar cezasını çeker.

İsteklerimi düşüncelerimi inşallah anlatabildiğimi sanıyorum.

Derin saygılarımla.”

YAKILAN KUR’AN A CILIZ TEPKİ NEDEN?

İsveç’te Paludan Önceki yıllarda İsveç’in farklı noktalarında üç kez daha Kur’an-ı Kerim yakan aşırı sağcı Stram Kurs partisinin kurucusu Rasmus Paludan, Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yaktı. Bu eylem öncesinde izin aldığı makam ise İsveç devlet kurumu ve yakma işlemi polisin gözetiminde yapılıyor…

Bu demokratik bir eylem değildir, bu eyleme izin vermek demokrasi değildir, bu eylem bir ifade özgürlüğü değildir… Bu İslam düşmanlığıdır ve nefret suçudur. TC Devleti büyükelçiliği önünde yapılan bu eyleme karşı gerekli tepkiyi göstermiştir ve göstermeye de devam etmelidir. Elindeki İsveç’in NATO ya alınmasını onaylamama kozu yanında konuyu uluslararası mahkemelere taşımalı ve İsveç’i mahkûm ettirmelidir.

Bu konunun pek üzerinde durulmayan bazı konular var kafamı karıştıran.

Neden Türkiye Büyükelçiliği önü seçiliyor bu eylem için? Bu eylemden nemalanmak isteyenler Rasmus Paludan’ı kullanmışlar mıdır? Kimler olabilir bunlar, bir komplo teorisi mi uygulandı?

İslam İşbirliği (Konferansı)Teşkilatı 57 üyesi var bu üyelerden tepki almadı bu eylem. Teşkilatın bir bildiri yayımladığını duymadım. Bu sessizlik neden?

İsveç’in üye olmak için başvurduğu NATO, Türkiye’yi onaya zorlamak için bu eylemi desteklemiş olabilir mi?

Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığı ve dinci sivil toplum örgütleri, dinci gençlik sabah namazında ki toplu eylem haricinde tepki vermedi. İsveç Büyükelçiliği önünde ki cılız bir tepkiden öteye geçmedi. Neden?

Seçim sürecine girmiş Türkiye’de bu olay iyi incelenmeli ve nemalanacaklar iyi değerlendirilmelidir…

Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 15 40
2. Galatasaray 15 40
3. Kayserispor 15 29
4. Trabzonspor 15 26
5. Beşiktaş 15 26
6. A.Demirspor 15 23
7. Antalyaspor 15 23
8. Kasımpasa 15 21
9. Rizespor 14 21
10. Hatayspor 15 18
11. Karagümrük 15 17
12. Ankaragücü 14 17
13. Başakşehir 15 15
14. Sivasspor 14 15
15. Gaziantep FK 15 15
16. Konyaspor 14 14
17. Samsunspor 15 14
18. Alanyaspor 15 14
19. Pendikspor 15 13
20. İstanbulspor 15 8
Takımlar O P
1. Eyüpspor 15 39
2. Kocaelispor 15 32
3. Göztepe 15 29
4. Bandırmaspor 15 26
5. Sakaryaspor 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Gençlerbirliği 15 24
8. Ahlatçı Çorum FK 15 23
9. Keçiörengücü 15 19
10. Manisa FK 15 18
11. Erzurumspor 15 18
12. Ümraniye 15 18
13. Boluspor 14 16
14. Adanaspor 15 16
15. Şanlıurfaspor 15 14
16. Pendikspor 0 0
17. Tuzlaspor 15 13
18. Giresunspor 15 9
19. Altay 14 5
Takımlar O P
1. Liverpool 16 37
2. Arsenal 16 36
3. Aston Villa 16 35
4. M.City 16 33
5. Tottenham 16 30
6. M. United 16 27
7. Newcastle 16 26
8. Brighton 16 26
9. West Ham United 16 24
10. Fulham 16 21
11. Brentford 16 19
12. Chelsea 16 19
13. Wolves 16 19
14. Bournemouth 16 19
15. Crystal Palace 16 16
16. Nottingham Forest 16 14
17. Everton 16 13
18. Luton Town 16 9
19. Burnley 16 8
20. Sheffield United 16 8
Takımlar O P
1. Girona 16 41
2. Real Madrid 16 39
3. Atletico Madrid 15 34
4. Barcelona 16 34
5. Real Sociedad 16 29
6. Athletic Bilbao 15 28
7. Real Betis 16 26
8. Las Palmas 16 24
9. Getafe 16 22
10. Valencia 16 19
11. Rayo Vallecano 15 19
12. Deportivo Alaves 16 16
13. Villarreal 16 16
14. Osasuna 16 16
15. Mallorca 16 14
16. Sevilla 15 13
17. Cadiz 16 13
18. Celta Vigo 15 9
19. Granada 15 7
20. Almeria 16 4

Gelişmelerden Haberdar Olun

@