Dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeler Bergama'da konuşuldu!

Bergama Ticaret Odası tarafından düzenlenen söyleşide, Türkiye ve dünyadaki ekonomik gelişmeler, son yıllardaki ihracat rakamları, maliyetlerdeki artış ve artan enflasyona değinildi.

EKONOMİ 23.09.2022, 11:33 25.09.2022, 17:08
Dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeler Bergama'da konuşuldu!

Bergama Ticaret Odası (BERTO), "Türkiye ve Dünyada Ekonomi" söyleşisine ev sahipliği yaptı.

Bergama Ticaret Odası Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen söyleşide Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ, Genel Koordinatörü Vahap Munyar, Yayın Kurulu Başkanı Dr. Şeref Oğuz ve Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım'ın konuşmacı olarak yer aldı.

Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper'in ev sahipliğinde gerçekleşen söyleşiye ESBAŞ Ceo'su Dr. Faruk Güler, Ulukent Sanayiciler Derneği Başkanı Ömer Telcioğlu, Dünya Gazetesi İzmir ve Balıkesir Bölge Sorumluları, Bergama Ticaret Odası Yönetim ve Meclisi, Kınık Sanayici ve İş İnsanları Derneği Yönetimi, basın mensupları ve bölge iş insanları katıldı.

"BÖLGEMİZDE CİDDİ GELİŞMELER GÖRECEĞİZ"

Etkinlik öncesi açılış konuşmasını yapan Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper; "Orta ve uzun vadede bölgemizde ciddi gelişmeler göreceğiz. Bu gelişmelere bizlerin, iş insanlarının, işletmelerin ve kamu kurumlarının hazır olmaları gerekiyor. Bakırçay Bölgesi'ne gelen bu yatırımlar ile birlikte pek çok noktada değişimler yaşayacağız. İşte bu değişim sırasında havamızı, toprağımızı ve suyumuzu da korumaya özen göstermeliyiz. Bölgemizde yükselmeye başlayan OSB'ler ve diğer yatırımlar ile baktığımızda, yakın gelecekte ekonomik olarak büyük değişimler yaşayacağımızı söyleyebilmek mümkün. Bugün de burada ülkemizde ekonomi konusunda sözü dinlenen konuklarımızı ağırlamaktan ve hem Türkiye hem de dünya ekonomisinin içinde bulunduğu durumu ve gelecekte olacakları konuşacak ve dinleyecek olmaktan mutluluk duyuyorum, tüm katılımcılara teşekkür ediyorum" dedi.

TÜRKİYE EKONOMİSİ

Vahap Munyar'ın moderatörlüğünde ilerleyen söyleşide söz alan Hakan Güldağ, Türkiye'nin geçmiş yıllardan günümüze uyguladığı ekonomi politikalarını anlattı. Rusya-Ukrayna savaşının ekonomiye etkisinden de bahseden Güldağ, Türkiye ekonomisi hakkında yakın gelecekteki tahminlerini de paylaştı.

Sürdürülebilir tarım konusunda görüşlerini dile getiren tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım ise; "Maalesef yem almakta zorlanan üretici, süt ineklerini kesmeye başlıyor. Bu, derhal müdahale edilmesi gereken bir durum çünkü bu kesim, et ve süt fiyatlarını doğrudan etkiliyor. Bununla birlikte dışarıdan hayvan ithal etmeye de başlıyoruz. Bu da ekonomimize bir darbe daha vuruyor. Bu konunun üzerinde yeterince durulmuyor" dedi.

Türkiye ve dünya borsasının da konuşulduğu söyleşide, son yıllardaki ihracat rakamları, maliyetlerdeki artış ve artan enflasyona da değinildi.

Katılımcılar ile soru-cevap da yapılan söyleşi sonunda, konuşmacılara günün anısına, Bergama Ticaret Odası tarafından Coğrafi İşaret Tescili de alınan, üzerinde Bergama'daki tarihi yer ve yapı çizimlerinin olduğu Bergama Parşömen'i hediye edildi.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@