16.01.2023, 10:13

Özür dilerim öğretmenim!...

“Okulumuza Dokunmayın” başlığı ile 13 Ağustos 2022 de A-5 den 19 da Atakent Lisesinin deprem bahane edilerek yıkılmak istenmesiyle ilgili aşağıda ki satırları yazmışım.

“Bunların hepsi laf salatası. Gerçek olan şudur ki Karşıyaka’daki okullar yıkılıyor. Yenileri “çağdaş gereksinimleri kapsamadan, alelade projelerle yapılacak deniyor. Öğrenciler sağa sola gönderilerek okuluna aidiyet duymadan öğrenim hayatları bitiriliyor. Bizlerin geçmişle bağlarımız koparılarak toplumsal hafızamız siliniyor. Her nedense, bütün okulların yıkım kararını da Pamukkale Üniversitesi veriyor! Kimse bana iyi niyetten falan bahsetmesin… Yirmi yıldır uyutulduğumuz gibi halen daha uyutulmaya devam ediyoruz. Çok üzgün ve çok kızgınım. Kızgınlığım; bir araya gelip karşı duruş sergileyemeyen, çözüm üretemeyen, her şeyi seçim sandığından bekleyen bu güzel ülkenin aydınlarına…”

Emekli öğretmen, Latife Hanım Grubunun etkin ve yetkin üyesi sevgili öğretmenim Nefise Yurtseven’e bu sözleri söyleten nedenler sadece Karşıyaka/Atakent Lisesinin deprem bahane edilerek sudan bahanelerle ve bir oldubitti ile yıkılmak istenmesi değil. O bir eğitimci olarak eğitim sisteminin 4+4+4 olarak değiştirilmesine kızgın, cemaat ve tarikatların eğitim sisteminde var olmalarına kızgın, Karşıyaka Lisesi tarihi binasının, İmam Hatip Ortaokuluna dönüştürülmesine kızgın, depremde hasar gören Karşıyaka/Gazi Lisesinin Avrupa Birliği “Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim Projesi” kapsamında mültecilere tahsis edileceği nedeniyle kızgın…

Günler aylar geçti bu satırların üzerinden önce yıkım raporunu istediler sözde Pamukkale Üniversitesi vermişti raporu açıklanmadı. Depreme dayanıksız dediler. Az hasarlı raporunu bırakın çatlağı, çiziği bile yoktu.

Ve bir gün geldiler önce camını çerçevesini söktüler, sıralarını aldılar ve dımdızlak bıraktılar bir eğitim yuvasını. Direnen ise bir sınıfın duvarında ki çerçevelerde ki Atatürk resmi, İstiklal Marşı ve Gençliğe Hitabeydi.

Dokunmadıkları kiremitler bana bir dağ köyüne kütüphane kurmaya gittiğimde okulun yağmurda akan çatısını tamir eden okul müdürünü getirmişti. Bu kiremitler kaç köy okulunun çatısını aktarırdı diye düşünmüştüm. İki kepçe darbesiyle yerle yeksan ettiler, özür dilerim öğretmenim sana gönderemedim o kiremitleri.

Direnen Atatürk köşesi bir kepçe darbesiyle yok edilirken sanki 80 yıllık reklam arası bitti diyenlerin kahkahası çınlıyordu molozların üstünde. Kurtaramadım o köşeyi, istediğin Atatürk fotoğraflarının arasına koyup sana getiremedim öğretmenim özür dilerim.

Kitap getirmiştim de okulunuza beni beslenme saatinde sınıfına davet etmiştin öğretmenim hatırladın mı? Her öğrencinin durumu bir değil getirdikleri ile açık büfe yapıyorum hepsi beraberce eşit besleniyorlar demiştin. Özür dilerim öğretmenim sen öğrencilerini düşünürken onlar başka bir beslenme yolundaydılar.

Ya sen müdür bey eksiğimiz çok bir öğretmenimi halkla ilişkide eksikleri gidermekle görevlendiriyorum deyip isteklerini sıralamıştın. Özür dilerim öğretmenim ancak bir bölümünü karşılayabilmiştim.

Ve Sen öğretmenim otla kaplanmış okulun bahçesinin temizliği için elde kürek çalışırken burada okulu yıkıyorlar. O temizlikte sana yeteri kadar yardım edemediğim için özür dilerim öğretmenim.

Şimdi direnen bir duvarı kaldı Atakent Lisesinin “Atam İzindeyiz” yazan. O duvarı da yıkacaklar ama yarın, yarından sonra gün gelecek devran dönecek…

BİR ALKIŞ KRİZİMİZ EKSİKTİ…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tank palet fabrikasında kendisini eleştirdiği konuşmayı alkışlayan askerlere tepki gösteren Kılıçdaroğlu, vermiş veriştirmiş. “…Yalanını küfrünü alkışlayan kurmay askerler. Askerin beni alkışlamasını asla istemem ama yalan söyleyeni alkışlıyorsa devletin çürüdüğünü ora gördüm. Etrafınıza siyaset koridorlarında kariyer devşiren askerler koyarsınız elinizde bol yıldızlı, apoletli Orta Doğu üniformaları kalır. Komuta kademesi haddini bilsin, siyaset askerin işi değildir. Siyaset mi yapmak istiyorlar, kutsal üniformayı çıkarsınlar, Erdoğan’ın yanına hizalansınlar, Perinçek’e de takılsınlar”

Evet, doğrudur, siyaset askerin işi değildir. Değildir de gelin konuya bir de başka bir yönden bakalım.

Önceki hafta kabine toplantısında “müjdelerini” alkışlamayan gazetecilere çıkışan ve “Basın mensuplarımız da hiç alkışlamıyor. Yanlış bir şey mi söyledik?” diyerek kendisini alkışlamaya zorlayan RTE aynı sözleri kendisini alkışlamayan askerler için söyleseydi neler olurdu acaba.

İşte askerler ileriyi görmüş sadece bir alkışla belki de aflarını istemeye kadar gidecek bir krizi önlemişlerdir. Hem bir alkıştan ne çıkar ki!!!

Danıştay’ın 146. kuruluş yıl dönümü töreninde Tayyip Erdoğan’ın karşısında, iliksiz cübbesinde düğme arayan Danıştay Başkanını unutmadık daha. 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen kabul töreni sırasında RTE yi eğilerek selamlayan Anayasa Mahkemesi Başkanını da gördük…

ZIRVA TEVİL GÖTÜRMEZ

TBMM Başkanı Şentop, Cumhurbaşkanının adaylığı ile ilgili olarak tekrar aday olması konusunda herhangi bir hukuki engel olmadığını ve hukukçu olarak bunun kitabını yazdığını söylemiş. Kendisine cevabı yine kendi sözleriyle vermek istiyorum “Zırva Tevil Götürmez” (saçmalıklarla dolu bir konuya anlam yükleyerek ortaya atmak mantıksız ve gereksizdir)”

SEN MİSİN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNAN

Halkın Kurtuluşu Partisi, RTE hakkında çeşitli eylem ve konuşmalarıyla ilgili suç duyurularını okudukça paylaşıyordum. Bu sefer de paylaşacağım konu HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut’un aldığı hapis cezası ile ilgili.

Genel Başkana “Vatan Satıcı, Yezid Dincisi ve Amerikan Piyonu” başlıklı bir yazıdan verilen ceza, 1 yıl 9 ay 26 hapis. Suç malum Cumhurbaşkanına hakaret. Yazıyı okudum, kavgada söylenmeyecek sözler desem yalan olmaz. Yok, cezayı hak etmiş demek istemiyorum. Ama Cumhurbaşkanlığı makamında ki bir kişinin bu derece ağır sözlerle suçlanmasına sebep olacak eylem ve sözlerinden dolayı acaba ben nerede yanlış yaptım diye düşünüyor mu onu merak ediyorum.

Genel Başkan Ankut’un önceki davalardan aldığı cezalarda varmış 9 yıl 10 ay 7 gün hapis. Bu kadar da değil devam eden davalardan istenilen cezalarda 24 yıl hapis.

Hal böyle olunca “İşte ben, Birinci Kuvayı Milliyecilerin kanları pahasına kurulan Laik Cumhuriyet’i savunmak için buradayım” diyerek cezaları elinin tersi ile iten Genel Başkana yazısında paylaştığı Âşık İhsani’nin şu dizeleri ile pes etmeyeceğini gösteriyor hodri meydan dercesine…

Geliyoruz, geleceğiz, yakındır

Kim nerede ne işliyor hepsini

Biliyoruz bileceğiz yakındır

Bölüşmüşler memleketin varını

Gelsin hele bekliyoruz yarını

Elimizin nasır balyozlarını

Başlarına çalacağız yakındır.

HANİ DEZENFORMASYONDU

Bartın’ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü Maden Ocağında 14 Ekim de meydana gelen “grizu patlamasında”42 işçi yaşamını yitirmişti. Kazadan sonra yapılan eleştirilere ve alınmayan tedbirlere karşılık Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na bağlı “Dezenformasyonla Mücadele Birimi” yayımladığı bir bültenle Amasra’daki işletmede “Sayıştay raporlarındaki öneriler dikkate alınmış, hatta mevzuatın gerektirdiğinden daha fazla tedbir alınmış.” Açıklaması ile işletme yönetimine sahip çıkmıştı.

Maden, jeoloji, jeofizik, elektrik ve makine mühendisleriyle iş güvenliği uzmanından oluşan 7 kişilik bilirkişi heyetinin hazırladığı 28 sayfalık ön inceleme raporu ise o tedbirlerin alınmadığını açıklıyor.

“TTK’ye bağlı Amasra Taşkömürü İşletme Müessesesinde maden havalandırmasının iyileştirilmesine dair hayata geçmeyen yatırım ve iyileştirme projeleri, kazanın meydana gelmesinde önemli rol oynamıştır. Yetersiz ve etkisiz havalandırma sistemi olayın meydana gelmesindeki en temel unsurdur. Ocak içinde yeterli miktarda ve hızda hava dolaşımı sağlanamamış, bu nedenle yanıcı, patlayıcı gazları ve tozları insanların çalıştığı ve bulundukları yerlerde seyreltme ve hızla ortamdan uzaklaştırma görevi yerine getirilememiştir… Havalandırma sistemi yeterli ve etkili olsaydı olayın meydana gelmesi önlenirdi.”

Savcılık işletme müdürü dahil 4 yönetici hakkında 1080’er yıl hapis cezası talep ettiği dava devam ederken acaba İletişim Başkanlığı o yayınladığı bülteni halen yürürlükte tutuyor mu? Yoksa!!!

ZENGİN YAPIYA SAHİP BASIN

RTE nin Anadolu Medya Ödülleri törenindeki konuşmasından şu alıntı medyamız da ki durumu açıklıyor.

“…Ülkemizin basın yayın tarihini bilen, elini vicdanına koyup, objektif muhasebe yapan herkes medyamızın bugün daha bağımsız, çoğulcu zengin bir yapıya sahip olduğunu kabul edecektir.”

Yanlış anlaşılmasın ben çoğulcu zengin yapıya sahip medya derken ekonomik olarak zengin yandaş medyayı anladım…

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 27 72
2. Fenerbahçe 27 70
3. Trabzonspor 27 46
4. Beşiktaş 27 46
5. Kasımpasa 28 40
6. Sivasspor 28 38
7. Rizespor 28 37
8. Kayserispor 28 36
9. Başakşehir 27 36
10. Antalyaspor 27 35
11. Samsunspor 27 33
12. A.Demirspor 27 32
13. Ankaragücü 28 30
14. Alanyaspor 27 30
15. Karagümrük 27 29
16. Hatayspor 27 29
17. Gaziantep FK 27 28
18. Konyaspor 27 28
19. Pendikspor 27 26
20. İstanbulspor 28 13
Takımlar O P
1. Eyüpspor 25 61
2. Göztepe 24 49
3. Kocaelispor 25 45
4. Bodrumspor 25 42
5. Sakaryaspor 24 40
6. Boluspor 24 39
7. Bandırmaspor 24 39
8. Ahlatçı Çorum FK 24 38
9. Gençlerbirliği 24 33
10. Erzurumspor 25 31
11. Keçiörengücü 25 31
12. Ümraniye 25 30
13. Manisa FK 24 28
14. Tuzlaspor 25 24
15. Şanlıurfaspor 24 23
16. Adanaspor 24 23
17. Altay 25 15
18. Giresunspor 24 7
Takımlar O P
1. Liverpool 26 60
2. M.City 26 59
3. Arsenal 26 58
4. Aston Villa 26 52
5. Tottenham 25 47
6. M. United 26 44
7. Brighton 26 39
8. West Ham United 26 39
9. Wolves 26 38
10. Newcastle 26 37
11. Chelsea 25 35
12. Fulham 26 32
13. Crystal Palace 26 28
14. Bournemouth 25 28
15. Everton 26 25
16. Brentford 26 25
17. Nottingham Forest 26 24
18. Luton Town 25 20
19. Burnley 26 13
20. Sheffield United 26 13
Takımlar O P
1. Real Madrid 26 65
2. Girona 26 59
3. Barcelona 26 57
4. Atletico Madrid 26 52
5. Athletic Bilbao 26 49
6. Real Betis 26 42
7. Real Sociedad 27 40
8. Las Palmas 26 36
9. Valencia 25 36
10. Getafe 26 34
11. Osasuna 26 33
12. Deportivo Alaves 26 29
13. Villarreal 26 29
14. Sevilla 27 27
15. Rayo Vallecano 26 25
16. Mallorca 26 24
17. Celta Vigo 27 24
18. Cadiz 26 18
19. Granada 25 14
20. Almeria 27 9

Gelişmelerden Haberdar Olun

@