Türkiye’ye örnek olan Bergama’nın UNESCO Birimi dağıldı

Bergama Belediyesi UNESCO Dünya Mirası Alan Başkanı Yaşagül Ekinci ‘çalışma şartlarının zorlaşması’ nedeniyle istifa ettiğini duyurdu.

ÖZELHABER 07.09.2020, 15:28 08.09.2020, 00:43
Türkiye’ye örnek olan Bergama’nın UNESCO Birimi dağıldı

Bergama Belediyesi UNESCO Dünya Mirası Alan Başkanı Yaşagül Ekinci, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tekrar atanması gündemde olmasına rağmen ‘çalışma şartlarının zorlaşması’ nedeniyle istifa ettiğini duyurdu. Böylece Bergama’nın UNESCO sürecinde etkin olan ve Türkiye’de örnek gösterilerek çalışmalar yapan birim dağılmış oldu.

Bergama’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kabul edilişinin üzerinden 6 yıl geçti. 2010 yılında belediye başkanığı görevini sürdüren Mehmet Gönenç döneminde başlayan çalışmalar sonrasında, 2011 yılında Bergama geçici listeye alınmış, ardından Türkiye'de ilk kez encümen kararı ile Bergama UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi kurulmuş, olağanüstü çabalarla başarıya ulaşılmıştı.

Birim aynı zamanda listeye alınan Bergama‘nın arkeolojik değerlerinin korunmasına dönük önemli çalışmalara imza atarak, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde özellikle de UNESCO sürecini yürüten başka kentlere de öncülük etti. Bir çok yerel yönetimin UNESCO Miras Listesine hazırlanma süreçlerinde eğitimler vererek yerel yönetimlerin dünya mirası listesine dahil olmasına katkı sağladı.

Foto: Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen 38. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda komitesi üyesi 21 ülkenin de oylarını alan Bergama UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girerek dünyanın 999. Mirası olmuştu.

UZMAN ARKEOLOG YOL YAPIM İŞİNE SÜRÜLDÜ

Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından göreve gelen Bergama’nın AKP’li belediye başkanı Hakan Koştu UNESCO Dünya Mirası Alan Yönetimi Birimi ile ilgili olarak ilk önce burada görev yapan uzman arkeolog Bülent Türkmen’i yol yapımı işine sürdü. Ardından birimde görev yapan Mimar Fatih Kurunaz başka işlerde çalıştırılmak üzere imar müdürlüğüne gönderildi. Dört kişilik kadrodan bir diğer çalışanında ayrılacağı belirtilirken Bergama Belediyesi UNESCO Dünya Mirası Alan Başkanı Yaşagül Ekinci sosyal medya hesabından görevinden ayrılma kararı aldığını açıkladı.

ÇALIŞMA ŞARTLARININ ZORLAŞMASI NEDENİYLE

Bergama Belediyesi UNESCO Dünya Mirası Alan Başkanı Yaşagül Ekinci sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada ise; “Bu göreve tekrar düşünülmüş olmak gurur verici olmasına karşın Bergama'da çalışma şartlarımın zorlaşması nedeni ile Bakanlığı durum hakkında bilgilendirerek Bergama'daki görevimden ayrılma kararı verdim” dedi.

Foto: Yaşagül Ekinci

BAKANLIK TARAFINDAN TEKRAR ATANMASI GÜNDEMDE OLMASINA RAĞMEN

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Bergama’da ki görevine tekrar atanması gündemde olmasına rağmen ayrıldığını duyuran Ekinci; “Bilindiği üzere alan başkanları yerelde yerel yönetim ile iç içe çalıştıkları sürece verimli olabilirler. Yerel yönetimler ‘Dünya Mirası Olma’ halini anlayabildikleri sürece veya tüm birimleri, tüm müdürlükleri ile ‘Miras Yönetiminin' kendi sorumlulukları olduğunu kavrayabildikleri sürece 'Alan Başkanlarından' faydalanabilirler. Geçtiğimiz aylarda 'Alan Başkanlığı' süremin dolması sonrası Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tekrar atanmam için adımın Bakanlık Makamına sunulduğunu öğrendim. Bu göreve tekrar düşünülmüş olmak gurur verici olmasına karşın Bergama'da çalışma şartlarımın zorlaşması nedeni ile Bakanlığı durum hakkında bilgilendirerek Bergama'daki görevimden ayrılma kararı verdim” dedi.

Ekinci ayrıca; “2011-2017 yılları arasında Bergama Belediyesi bünyesinde ve 2017 yılı sonrasında ise Kültür ve Turizm Bakanlığı ataması ile Bergama'nın Dünya Mirası olma, Alan Yönetimi Planı hazırlama ve uygulamaya çalışma, Kültürel Peyzajı anlama, Somut Olmayan Miraslarını ve Yaşayan İnsan Hazinelerini görünür kılma çalışmalarının bir şekilde içinde yer aldım. Benim için gurur verici olması yanında çok öğretici ve bir o kadar da 'dostlar' edindiğim bir süreç oldu”

YİNE GÖRÜŞMEK ÜZERE HOŞÇAKALIN

“Bergama'da şevk ve sevgi ile yıllardır çalıştığım, fikir alışverişinde bulunduğum, kimi zaman tartışıp kimi zaman peşlerinden koştuğum, resmi süreçlerde desteklerini hiç esirgemeyen; çalışma arkadaşlarıma, STK'lara, kurum temsilcilerine, komşularıma ve Bergama'nın güzel insanları arkadaş/dostlarıma canı gönülden teşekkür ediyorum. Sizler ile birlikte olmak çok gurur verici idi. Bergama gibi bir hazinede yaşamak bir ayrıcalık idi. Sayenizde bu ayrıcalığı tüm yönleri ile yaşadım. Kültürel Koruma ve Bergama ile ilgili farklı çalışmalarda tekrar buluşacağımızdan emin olarak, sizlere ‘Yine Görüşmek Üzere’ (şimdilik) hoşça kalın diyorum...” sözlerine yer verdi.

Yaşagül Ekinci sözlerinin sonunda ise bir not düşerek bir resim paylaştı;

NOT: Resim Asude'nin gözünden Ben ve Bergama Belediyesinde çalıştığım UNESCO Ofisi çalışanları. (2018)

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@