Dikili Kabakum’da bir kadının feryadı; “Yasaları uygulayın!”

Dikili, Kabakum’da tapulu arazisine tel çektiği için, komşusu tarafından şiddet, tehdit, taciz ve iftiraya uğradığını ifade eden Hülya Meder; “Yasalar uygulanmıyor, şiddet sürüyor” dedi.

ÖZELHABER 15.10.2020, 09:44 15.10.2020, 19:44
Dikili Kabakum’da bir kadının feryadı; “Yasaları uygulayın!”

Dikili’nin Kabakum Mahallesi 8’inci sokakta oturan Hülya Meder (63), evinin yol tarafındaki arsasını çitle çevirince komşusunun ve yakınlarının saldırısına uğradı.

Yaşadığı şiddete rağmen komşusunun hiçbir ceza almadığını belirten Meder endişelerini dile getirerek; “Lütfen bir kadın cinayeti daha işlenmeden önlem alınız” dedi.

Olay şöyle gelişti; 2007 Yılından bu yana Dikili Kabakum Mahallesi’nde ikamet eden Hülya Meder, tapulu arazisinin yol tarafından işgal edilen alanı için Dikili Belediyesi’ne başvurdu. Belediye görevlileri tarafından yapılan incelemelerde Meder’e arazisinin önüne tel çekebilmesi için gerekli izinler verildi. Meder arazisine tel çekmeye başladığında ise komşusu tarafından engellendi, işçiler çalıştırılmadı. Yasal yollara başvuran Meder, korkusu nedeniyle komşusuyla ilgili 2019 yılında tedbir kararı aldırdı. Evine geldiğinde tedbir kararı aldırdığı için komşusunun saldırısına uğradı. Daha sonra, komşusunun arabasını yola koyarak engellemeye çalışmasına rağmen, kolluk kuvveti yardımıyla çitini çekebildi.

28 Nisan 2020 günü Belediye komşusuna işgallerini kaldırması ile ilgili ceza kesince, komşusu akrabalarıyla bir olup, Meder’in çekilen tellerini kesti, tahrip etti, mülküne zarar verdi.

KÜFÜR, TEHDİT, ŞİDDET EYLEMİYLE KARŞILAŞTIM

Yaşadıklarını anlatan Meder; “Komşum ve yakın akrabaları tapulu arazime sınır çekmemi engelledi, işçileri çalıştırmadı ve bir de tehdit etti. Yasal haklarıma başvurduğumda bile endişelendiğimden ve evimde genelde yalnız kaldığımdan, 6284 sayılı kanun çerçevesinde komşumla ilgili tedbir kararı alındı. Aynı gün eve geldiğimde komşum ve karısının, tehdit, küfür, arabama, bana taşa atma gibi şiddet eylemiyle karşılaştım” dedi.

KANUNA RAĞMEN CEZA ALMADI

Meder ayrıca; “Komşuma tedbir kararı telefonla bildirilip yazılı tebliğ edilmediğinden ve kamera kayıtlarındaki şiddet eylemi ile birlikte ses kaydı, tanık, darp raporu olmadığından, komşum, 6284 sayılı kanuna göre verilen tedbir kararını ihlal etmiş sayılmadı ve bir ceza almadı. Bu şiddet eylemi esnasında, ben onları tehdit, taciz etmişim gibi bir yığın iftiralarda bulunarak, birbirlerine tanıklık ettikleri suçlamalardan dolayı dava açıldı. “Komşum, beni taciz etmek için her yolu denedi. Kamerasından yatak odamı seyrediyor diye beni şikâyet edip gece yarısı jandarmayı eve de gönderdi. Komşumun ve akrabalarının yoldaki işgalleri Milli Emlak Müdürlüğünce tespit edildi ve 3091 sayılı kanuna istinaden yargılanmaya başladılar. Belediye gelip işgallerini kaldırmasını söyleyip ceza kesti. Tedbir kararına rağmen işlediği suçlardan dolayı hiçbir ceza almayan komşum, canavarı alıp tapulu arazimdeki telleri kesti. Yakın akrabaları bu şiddete yardım ettiler, komşum taş atarak camımı kırdı, azmettirdikleri zavallı çocuklar kameraya cama taş attılar”

İTİRAZLARIMIZ REDDEDİLDİ

“Evde yalnızdım. Jandarma eşliğiyle evimden çıkabildim. Yine ses kaydı, tanık, darp raporu yoktu. 6284 sayılı kanuna istinaden verilen tedbir kararına uymayan komşum için 6 ay hapis cezası talebimiz ve telleri kesen aile bireyleri ile ilgili tedbir kararı alınması istemimiz mahkemece uygun bulunmadı. Bir üst mahkemeye itiraz ettik. Komşumun onur kırıcı iftiralarını da yazdık. Maalesef bu itirazımız da ret edildi. Komsum ceza almayınca iyicene cesaretlendi. Eve gelen arkadaşlarımı da taciz etmeye başladı. Bahçe kapıma arabasını koyarak evime girişimi engelledi.” Dahası, işgallerinden geriye kalan, evinin öndeki yolu geçişe kapatıp, garaj olarak kullanmaya başladı”

BİR KADIN CİNAYETİ DAHA İŞLENMEDEN ÖNLEM ALINIZ

“Yasal haklarına başvurması gerekirken, öfke kontrolünden yoksun komşum ve yakın akrabaları kendi orman kanunlarını uygulamaktadırlar. Anladım ki, komşum tellerimi kestiği gibi beni de keserse kanunlar uygulanacak. Sistemde bu konu ile ilgili olan bütün kurumlara sesleniyorum; Bu sokakta kendi işgallerine, keyfiyetine göre yeni bir kadastrol yol oluşturan, tapulu arazime sınır çekmemi engelleyen, arazime girip bahçe tellerimi kesen, tehdit, taciz, iftira eden, yoldaki işgallerini kaldıracağına, halen evinin önüne ısrarla arabasını koyarak, daracık yolu kapatıp garaj yapmaya çalışan ve bu yolun kullanılmasını engelleyen bir adam ve onun cesaret aldığı yakın akrabaları var. Yaptığı yasa dışı tavırlara rağmen, henüz hiçbir ceza almayan komşumun ve onu destekleyen akrabalarının daha neler yapabileceği konusunda oldukça endişeliyim. Lütfen bir kadın cinayeti daha işlenmeden önlem alınız” dedi.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (2)
Berat 2 yıl önce
Kanunlar ne yazik ki uygulanmıyor ve sanki derebeyi yönetimi hakim memleketin üzerinde. Madem yasa var neden uygulanmıyor tehdit bir suç değil mi? Telleri kesmek taş atmak haneye tecavüz değil mi? Küçücük o uçları kullanmak amaçlı bir davranış değil mi? Artik bir düzen gelsin bu Memlekete ya.
Yasemen Ozbek. 2 yıl önce
Kamu görevini yapsa bunların hiçbiri olmazdı.Talana ve şiddete dur diyecek olan KAMU 'yu görevini ifaya çağırıyoruz.KAMU'nun girmediği yerde şiddet ,gasp yaşam buluyor.KAMU göreve.
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@