En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

İzmir’in Renkleri - Karagöz ve Kukla Sanatçısı Deniz Özgökbel: Karagözü Öldüremezsiniz!

Dizi 02.11.2021, 02:08

İzmir’de Karagöz denince ilk akla gelen isimlerden Deniz Özgökbel. UNESCO tarafından Yaşayan İnsan Hazinesi olarak kabul edilen Karagöz Sanatçılarımız Hayali Orhan KURT, Hayali Tacettin DİKER ve Hayali Metin ÖZLEN'den Karagöz Tasvir yapımı, Karagöz Oynatımı, Karagöz Kültürü ve Karagöz Musikisi konularında eğitim almıştır.

Karagöz ve kukla sanatçısı Deniz Özgökbel, tasvirlerini kendi yapıp boyuyor, kendi diktiği perdede oyunlar oynatıyor, oyunlarını kendi kaleme alıyor ve seminerler, atölyeler veriyor. Özgökbel geleneksel anlamda yetişmiş bir Karagöz ustasıdır. Sanatçı UNİMA- Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunları Birliği üyesidir. 

İzmirli sanatçı, 2006 yılında hayata geçirdiği  “Gölge Gösteri Sanatları Merkezi Karagöz ve Kukla Evi” adı altında İzmir’de Karagöz atölyesi kurma, Karagöz Kültürü oluşturma çalışmalarına ve düzenli gösterilere devam etmektedir.

UNESCO Somut Olmayan Kültür Mirası Taşıyıcısı, Karagöz ve kukla sanatçısı Deniz Özgökbel ile hem kukla ve gölge oyununu hem de Karagöz’ün tarihten bugüne serüvenini konuştuk.

Bu söyleşi, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Şube Müdürlüğü, ‘kültür ve sanat sohbetleri’ kapsamında gerçekleştirilmiştir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@