En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

İzmir’in Renkleri - Engin Topuzkanamış (Kopuz ve Oğur Sazı Yapımcısı)

Dizi 03.10.2021, 20:14

‘Benim teorik ustam Erkan Oğur’dur. Onun tasarımı ve fikri olan enstrümanları yaptığım için ondan çok şey öğrendim" - Engin Topuzkanamış

Buca'da; Engin Topuzkanamış’ın atölyesinde kopuz ile oğur sazına duyduğu tutkuyu, müzik aletleri yapımına olan merakını konuştuk.

İzmir’in Renkleri bu bölümde müziğin peşine düşüyor.

Engin Topuzkanamış, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Anabilim Dalı’nda akademisyen. Ortaokul yıllarından beri müziğe olan merakını her geçen gün daha ileriye taşımış.

Erkan Oğur’a olan hayranlığı ve sevgisi onun çaldığı sazları edinmeye yöneltmiş Topuzkanamış’ı. Atölyeler gezmiş, ustaların yanına gide gele öğrenmeye başlamış.

Heves ettiği sazları yapmak için 2010 yılında evinin alt katında kiraladığı dükkânda küçük, mütevazı bir atölye oluşturmuş. Zamanla hayatının merkezine dönüşen atölyesinde, bağlama ailesinden pek çok saz yapmış, çalgı yapımcılığı sayesinde Türkiye’den ve dünyadan birçok müzisyen ile tanışmış.  

Engin Topuzkanamış’ın İzmir’in Buca ilçesinde ürettiği el yapımı sazları, Almanya, İsrail, Amerika, İrlanda, İspanya, Slovenya ve Yunanistan gibi dünyanın faklı yerlerinde yaşayan birçok müzisyene ulaşmış. 

Çevresinde kopuz sevdasından dolayı ‘Kopuzî Engin Bey’ olarak bilinen Topuzkanamış ile kopuz ve oğur sazı ile olan öyküsünü, müzik aletleri yapımına duyduğu tutkuyu ve merakını Buca’da bulunan müzik aletleri yapım atölyesinde konuştuk.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@