En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

İzmir’in Renkleri | Driftwood Sanatçısı Seda Dizlek

Dizi 12.12.2021, 13:21

"Fırtına çıkınca rüzgâr esince ben seviniyorum hazinelerim kıyıya vuracak ve ben gidip toplayacağım" - Driftwood Sanatçısı Seda Dizlek...

Dünyada çok az sayıda sanatçının ilgilendiği driftwood sanatının İzmirli temsilcisi Seda Dizlek, Dokuz Eylül Üniversitesi Tekstil Tasarımı Bölümü mezunu. 1972 doğumlu sanatçının Dikili ve Bornova’daki iki atölyesi var.

Yaklaşık on yıldır driftwood sanatının içerisinde yer alan sanatçı ile Bornova’daki atölyesinde driftwood sanatını, üretimlerini ve sanat yolculuğunu konuştuk.

Dalgaların karaya sürüklediği ağaç dalları ve kütüklere İngilizce driftwood denilmektedir. Türkçe karşılığını sürüklenen tahta veya sürüklenen ahşap olarak tercüme edebiliriz. Halk arasında ise Yalos, Gargalak ve Lodos tahtası denilmektedir.

Driftwood serüvenin ile aşaması, çeşitli doğa olayları ile ormanlardan kopan ağaç parçalarının, suya düşüp akıntıya kapılarak denize varış yolculuğu ile başlıyor. Ağaç parçaları denize ilerlerken, tatlı su akıntısında taş ve kayalara sürtünerek kabuklarından soyunarak, aşınarak denize ulaşıyor. Denize ulaşmayı başaran güçlü ahşapların denizin mavisinde dansı başlıyor. Deniz, tuzlu sularında dans eden ahşabın içerisindeki tüm zararlı maddeleri temizliyor, onu tüm zararlılardan arındırıyor. Tuzlu suyu özümseyen ağaç parçaları rüzgârın ve dalgaların yardımıyla yeniden karaya ulaşıyor. Güneşle buluşma vakit gelen ağaç parçaları sahilin kum, çakıl, taş ve kayalık durumuna göre fırında pişen bir hamur gibi son şeklini almaya başlıyor. Uzun bir yolcuğunun ardından kabuklarından soyunmuş, zırhsız kendini bıraktığı hareketli ve hararetli güçler tarafından yontulmuş, tahta parçaları driftwood olmuş haliyle birbirlerinden eşsiz parçalar olarak sahilde yerini alıyor. Sahilde dinlenen parçalar kimisi için kışın yakacağı bir odun parçası veya mangal tutuşturmak için kullanılırken.

Driftwood sanatçısı Seda Dizlek ve onun gibi birçok tasarımcı ve sanatçı için sanat eserine dönüştürülecek bir hazine olarak sessizce bekliyor.

Bu söyleşi, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı, ‘kültür ve sanat sohbetleri’ kapsamında gerçekleştirilmiştir.

Hazırlayan & Yönetmen: Onur YILDIRIM

Kamera & Kurgu: Yunus DURMAZ

Kaynak: Seda Dizlek, Tuna Erdem, Driftwood Vevona,

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@