En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

Ahmet Ümit'ten, Bergama'da tarihi konuşma!

Genel 23.06.2021, 17:44

Yazar Ahmet Ümit’in, Zeus Altarı ve Pergamon Tapınağı’nın gölgesinde polisiyeyi arkeolojiyle harmanlayan son kitabı “Kayıp Tanrılar Ülkesi”nin lansmanı İzmir Pergamon Antik Kenti’nde yapıldı.

Etkinliğe, Yazar Ahmet Ümit'in yer yer yükseldiği konuşması damga vurdu...

ETKİNLİKTE NELER YAŞANMIŞTI

Ahmet Ümit’in kitabından bölümler okuduğu ve Şirin Pancaroğlu’nun arp dinletisi yaptığı etkinlikte Başkan Soyer, Bergama Belgeseli için de yapımcı ve yönetmen Nihal Ağırbaş ile protokol imzaladı.

Etkinlikte Bergama’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girişinin 7’inci yılı da kutlandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bergama'nın önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Yazar Ahmet Ümit, Arp Sanatçısı Şirin Pancaroğlu ve Bergama Belediyesi’nin ilk UNESCO birimi kadrosunda bulunan, Alan Başkanı Yaşagül Ekinci, Arkeolog Bülent Türkmen ve Mimar Fatih Kurunaz tarafından 7’inci yıl pastası kesildi. Pasta kesimine Bergama Belediyesi UNESCO Birimi eski çalışanı Nesrin Ermiş’te, Midilli’den telefon bağlantısıyla katıldı.

“Bu muhteşem zenginliğin farkına varılmasını istedim”

Ahmet Ümit ise tarifsiz bir duygu içinde olduğunu belirterek “10 yıl önce buraya geldiğimde bu olağanüstü güzellik karşısında çok etkilenmiş ve Bergama romanı yazmaya karar vermiştim. 10 yılın sonunda elimizde kitabımızla buraya geldik. İçimde büyük bir huzur var. Bu muhteşem topraklara karşı görevini yerine getirmiş bir dünya vatandaşının derin huzuru içindeyim” dedi.

Almanların 1800’lerde buraya gelip dünyanın sekizinci harikası olan Zeus Altarı’nı aldıklarını söyleyen Ümit, “İzin isteyip aldılar. Abdülhamit emriyle aldılar. Satış sözleşmesi var. İngilizleri, Almanları, Fransızları emperyalist diye suçlayabiliriz. Peki, Biz ne yaptık? Palavrayı bir kenara bırakalım. Bugün ne yapıyoruz? Hasankeyf sular altında. Allianoi sular altında. Bu ülkedeki 200 bin yıllık tarihin 199 bin yılı nerede? Ama benim içim rahat. Yazdım. Beş roman yazdım ve yazmaya devam edeceğim. Çünkü ben bu topraklarda doğmuş şanslı bir vatandaşım. Bu güçlü mirasa sahip çıkarak yazmaya devam edeceğim. Pergamon’da Zeus Sunağını yapanlar, o dik tiyatroyu yapanlar, Kızılavlu’yu yapanlar, Asklepion’u yapanlar… onların mirasçısıyım ben. Osmanlı’nın da mirasçısıyım, Selçuklu’nun da mirasçısıyım. Ve bu güçle, bu inançla yazmaya devam edeceğim” şeklinde konuştu.

ARTIK BERGAMALIYIM

Ümit; “Bu romanı yazarken Bergama’da önceki belediye başkanımız Sevgili Mehmet Gönenç her zaman yanımdaydı. Bülent Türkmen, -ne yazık ki Bergama Belediyesi tarafından sorunlar yaşatıldı- her zaman yanımdaydı. Berlin’de de pek çok dost yanımdaydı. Bugün Sevgili Tunç Soyer ilk andan itibaren benim yanımda oldu. Onlara teşekkürü bir borç bilirim. Bütün Bergamalılara beni bağırlarına bastıkları için teşekkür bir borç biliyorum. Biz yazarlar doğduğun yer değil, yazdığın yer deriz. Ben artık kendimi Bergamalı hissediyorum” dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@