Bergama Tiyatro Festivali 3. kez ‘perde’ diyecek!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Bergama Tiyatro Festivali, 2-5 Haziran günleri arasında ilçenin tarihi mekanlarında seyirciyle buluşacak.

TİYATRO 10.04.2022, 12:56 21.04.2022, 04:13
Bergama Tiyatro Festivali 3. kez ‘perde’ diyecek!

İlki 2018 yılında düzenlenen Bergama Tiyatro Festivali’nin arka arkaya gerçekleşeceği bu ilk edisyonu, dünyaca mücadele ettiğimiz iklim krizi, savaş ve pandemi koşullarında bir araya gelmenin, tanışmanın ve yeni hikayeler paylaşmanın önemine dikkat çekiyor.

Festival bu amaçla, ilk defa merkezin dışına çıkarak daha önce gitmediği mahallelerde, köylerde ve sokaklarda gerçekleştireceği etkinliklerle yeni başlangıçların tohumunu atmayı hedefliyor. Zor günlerin, dayanışma, üretim ve paylaşarak geçeceğine dair umut dolu bir festival programı katılımcıları bekliyor.

Festival kapsamında ilk defa bu yıl mahalle, köy ve sokaklarda da etkinlikler düzenlenecek.

Festivalde “Yerelleşme”, “Sektörleşme”, “Sosyal ve Kültürel Hayatın Erişilebilirliği” ve “Çocuklar ve Gençlerin Kültür ve Sanat Hayatına Katılımı” başlıkları açılacak. Festivalin yerelle olan bağını güçlendirmek için bölgedeki sivil toplum kuruluşları ve Bergamalılardan oluşan bir ekiple çalışılıyor.

İzmir’in Bergama ilçesi, dünyanın en önemli antik kentlerinden biri olarak kabul edilen Pergamon’a ev sahipliği yapıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan antik kent, Helenistik dönemin en büyük kütüphanelerinden birine sahip.

Festival, Bergama’nın köklü tiyatro geleneğini, parşömen kağıdını dünyaya tanıtacak kadar güçlü edebiyat tutkusunu, sağlık, bilim, mimari alanlarındaki başarıları ile bu mirası, sahne sanatları aracılığıyla ve multidisipliner atölye, panel ve yürüyüşlerden oluşan etkinlik programıyla daha çok insana ulaştırmayı hedefliyor.

Asklepion, Kızıl Avlu, BerKM gibi kente özgü mekanlarda gerçekleşecek oyunların biletleri yakında Mobilet’te satışa çıkacak.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@