Sporda Dikili’nin yükselen branşı; “Badminton”

Son dönemlerde yoğun ilgi gören Badminton sporuna Dikili'de de rağbet arttı, gençler arasında sevilen bir spor haline geldi.

SPOR 04.11.2022, 10:25 06.11.2022, 10:56
Sporda Dikili’nin yükselen branşı; “Badminton”

Dikili'yi Badminton sporu ile tanıştıran ve gençlere sevdiren Dikili Lodos Badminton antrenörü Olcay Akıner,  Türkiye'nin Badminton da yükselişte olduğunu söyledi.

Badminton üzerine bilgi veren Akıner; “Özellikle Balkanlarda büyük başarı yakalayan Türkiye Badmintonu Avrupa'da da söz sahibi ülkeler arasına girdi. Badminton sporu; raket ve tüy topu olan, iç ve dış alanda oynanabilen; tek erkek ve bayan ile çift erkek ve bayan karışık yarışmaları olan teknik, taktik, dayanıklılık isteyen bir olimpik spor branşıdır” dedi.


 

EN ÖNEMLİ SORUNUMUZ MALZEME

Yaptıkları çalışmaları ve karşılaştıkları zorlukları anlatan Akıner; “Çalışmalarımızı haftanın üç günü Dikili İlçe Spor Salonu'nda yapmaktayız. Minik kız, erkek yıldız, kız /erkek genç gurubuyla çalışıyoruz. En çok malzeme sorunu ile karşılaşıyoruz. Top, raket gibi bazı malzememiz sürekli yenilenmek zorunda. Bunun için kaynak bulmakta sıkıntı çekiyoruz”

EĞİTİM HAYATINDAKİ YOĞUNLUK, TÜM BRANŞLARI ETKİLİYOR

“Sporcuların eğitim hayatı çok yoğun ve zor olması her spor branşını etkilediği gibi badmintonu da etkiliyor. Milli eğitimin program yoğunluğu sadece temel derslerde, oysaki spor, müzik, resim gibi uygulamalı derslere de önem verilmelidir. Yoksa ileride bu gibi sosyal olanakları yüksek olan branşlar azalacaktır”

HEDEFİM MİLLİ SPORCU YETİŞTİRMEK VE DİKİLİ'DE DÜNYA BADMİNTON ŞAMPİYONLUĞU DÜZENLENMESİ

“Her yaş gurubundan yarışmalara katılmak, bazı yaş guruplarında yetenekli olan sporcularımızı milli sporcu yapmak en büyük hedefim. Ayrıca Dünya Beach Badmintonunu Dikili bölgesine getirmeyi ve dünya şampiyonasının burada düzenlenmesini istiyorum. Bir farkındalık projesi olarak 'Engelli Badminton Sporu'nu başlatmak istiyorum. Tabi bütün bunları gerçekleştirmek zor değil, çünkü bu potansiyel bölgemizde var. Burada tüm bunları gerçekleştirdiğimiz gibi gelecek için genç ve dinamik antrenörler de yetiştirebiliriz”
 

GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ

“Bulunduğumuz bölge, ilçemiz sportif tesis sayısı açısından zayıf ve yetersiz. Bu sebeple kamu kurumları ve hatırlı kişilerin spor branşlarına maddi manevi destek olması gerekiyor. Her zaman söylediğim bir sözüm var; 'Bu sporcular benim çocuklarım ama senin ise geleceğin'. O yüzden geleceğimize sahip çıkmalıyız” dedi.      

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@