Gönenç’ten Çamlıpark tepkisi; “Yalandan kim ölmüş?”

Bergama’nın önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Koştu’nun Çamlıpark açıklamalarına yanıt verdi; "beceriksizliğine kılıf arıyor"

SİYASET 02.03.2022, 13:12 06.03.2022, 15:15
Gönenç’ten Çamlıpark tepkisi; “Yalandan kim ölmüş?”

Bergama’nın önceki dönem CHP’li Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, AKP’li Belediye Başkanı Hakan Koştu’nun Çamlıpark açıklamalarına sert tepki gösterdi.

Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu önceki gün yaptığı açıklamada; Çamlıpark’ın aceleyle yıkıldığını, içinde betonarme temellerin bulunduğunu ve Çamlıpark’ın bugünkü halinin sorumlusunun önceki dönem belediye yönetiminin olduğunu ileri sürmüştü. Koştu tarafından yapılan açıklamalara ise Başkan Gönenç’ten yanıt gecikmedi.

Mevcut yönetimin yalan yanlış bilgilerle algı yaratmaya çalıştığını ifade eden Gönenç, Çamlıpark ile ilgili verdiği resmi rakamlarla yapılaşma oranının binde 48 olduğunu belirterek Koştu’nun açıklamalarının boşa düştüğünü söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ilgili açıklamaların doğru olmadığını belirten Başkan Gönenç, Koştu'nun kendi beceriksizliğine kılıf aradığını ifade etti. Gönenç ayrıca Koştu'nun önceki yönetim tarafından hazırlanan projeleri kendi yapmış gibi lanse etmeyi alışkanlık haline getirdiğini söyledi ve ekledi: "Yalandan kim ölmüş?”

İŞİN YÜZDE 60’INI TAMAMLADIK

Kendi sosyal medya hesaplarından 'Yalandan kim ölmüş' yazılı bir karikatür de paylaşan Başkan Gönenç; “Her zaman olduğu gibi yine yalan yanlış bilgilerle algı yaratma peşindeler. Öncelikle şu rakam ve tarihleri tüm Bergamalıların bilmesinde yarar var. Çamlıpark’ta işin fiilen başlaması 10.09.2018 tarihinde oldu. Bergama Belediyesi tarafından yapılan ihalenin bedeli de 3 milyon 925 bin TL’dir. Toplamda da 4 hak edişten 2 milyon 397 bin TL para ödendi. Yani başkanın ifade ettiği gibi %10, %20 para ödenmiş değil. Yine iddia ettiği gibi orada binalar betonarme temelleri ile bırakılmış değil, neredeyse tamamlanma aşamasındaydı. Yani işin fiziki olarak %60’ı tamamlanmıştı”

BAŞKANIN İDDİALARI GERÇEK DEĞİL, YAPILAŞMA ORANI BİNDE 48

“Başkanın başka iddiası Çamlıpark’ın betona gömüldüğü ve yüksek oranda yapılaşmanın yapıldığı iddiasıdır. Buda gerçeği yansıtmamaktadır. Çamlıpark’ın toplam alanı 14 bin m2 yani 1,4 hektar. Proje kapsamındaki yapısallar ise 272 m2.  Bir restoran, bir macera kafe ve daha önceden de var olan anfi tiyatro düzenlendi, altındaki alana da 140 m2’lik alana da kafe yapıldı. Tuvaletler için 140 m2, havuz ve su deposu için 23 m2 yer ayrıldı. Kaldı ki su deposu toprak içine gömülü olarak yapıldı. Tümü 683 metrekare, dolayısıyla yapılaşma oranı binde 48. Yani imar kanununun vermiş olduğu orandan daha düşük bir oran. Hatta şu andaki Millet Bahçesi’ndeki yapılaşma oranından daha düşük bir oranda yapılaşma söz konusudur”

EN İNCE AYRINTISINA KADAR DÜŞÜNÜLDÜ

“Bir başka iddia ise seçim zamanı alelacele bir projenin geliştirildiğidir. Başkan burada da doğru söylemiyor. Projelendirme aşamasında asla acele edilmedi. Mevcut durum en ince ayrıntısına kadar incelendi, rölevesi, ölçümleri yapıldı. Mevcut yapıların yerlerine yapılan yapılarda, daha öncekilerin yerlerine ya da ağaçsız alanlara yapılacak şekilde projelendirildi. Yürüme zorluğu çeken, yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın erişimini sağlamak için Kültür Merkezi’nden, eski hastane caddesine bir basamak dahi çıkmadan ulaşabileceği asansör tasarlandı”

BELEDİYE ZARARA UĞRADI, HALKIMIZ MAĞDUR EDİLDİ

“2019 yılının Haziran-Temmuz aylarında bitirilmesi gereken projeye 26 aydır, yani 3 yıldır başlanamadı. Bu proje nedenle belediye maddi kayba uğramış, Bergama’daki vatandaşlar ise yeşil alanı kullanamadıkları için mağdur olmuştur. Çünkü burada ticari alan olarak 2 kafe 1 restoran var. Bunlarda belediyeye gelir getirecek şeylerdir. Projenin yaklaşık  %60’ı geçen kısmı çok kısa bir sürede, üstelik temelde çok sert kayalar ve kazı işleri olmasına rağmen bitirilmiştir. Altı ayda projenin %60’ını bitiren önceki yönetim ve 3 yıldan beri buraya çivi çakmayan bir yönetimi Bergamalılar karşılaştıracaktır. Esas sorun yaratını, proje üretemeyeni halkımız görecektir”

ÜÇ YILLIĞINA KİRALANAN ALANA 15 MİLYON HARCANIYOR

“Bergama Belediyesi buraya kaynak ayıramadığını söylerken, mülkiyeti kendisinde bile olmayan vakıf zeytinliğine ait olan ve sadece 3 yıllığına kiralanan alana ‘Zeytinpark’ adı altında 15 milyon lira harcamaktadır. Çamlıpark’ı kısa sürede tamamlamak yerine kör bir inatla bu günkü durumuna getirilmiştir. Umarım ve dilerim proje yalapşap bir şekilde değil, daha önce bizim projelendirdiğimiz şekliyle yapılır. Eğer öyle yapılırsa Bergamalılar, Çamlıpark’ın beton yığınına dönmediğini, tam tersine kamusal ve yeşil alanların korunarak, buranın daha çok kişi tarafından kullanabileceği, ıssızlıktan ve güvensizlikten uzaklaşacak bir şekilde tasarlandığını görmüş olacaklar”

BİZİM PROJELERİMİZİ KENDİ YAPMIŞ ALGISI YARATIYOR

“Belediye başkanı şöyle bir alışkanlık edindi; Bir yandan geçmiş dönemi, hizmetsizlik dönemi olarak lanse etmeye çalışıyor. Bir yandan da geçmiş yönetim döneminde hazırlanmış projelere sahip çıkıp sanki kendi yapmış gibi bir algı yaratmaya çalışıyor. Meşhur bir söz vardır; ‘Yalandan kim ölmüş’ diye. Sanırım bunu kendilerine şiar edindiler”

* TABAKHANE PROJELERİ

“Örnek vermek gerekirse; Bugün restorasyonu tamamlanmak üzere olan tabakhanedeki iki binanın projelendirilmesi, bütün ihale dosyalarının hazır olması bizim yönetimimiz tarafından gerçekleştirilmiştir. Yeni yönetim bunların sadece ihalesine çıkmıştır"

* SARICALAR RÜZGÂR ENERJİ SANTRALİ

"Sarıcalar Köyü’ndeki Rüzgar Enerji Santrali (RES) hizmete girdi. Elektrik fiyatlarının bu kadar pahalı olduğu bir dönemde böyle bir yatırımın nasıl bir öngörüyle bizim yönetimimiz tarafından tasarlandığını da bütün Bergamalıların dikkatine sunuyorum"

SELİNOS PROJESİNİ YÖRÜNGEDEN ÇIKARDI, VAHŞİ KAMULAŞTIRMA YAPILDI

"Yine bugün yapımı devam etmekte olan Selinos Dere Islahı, bizim dönemimizde projelendirildi ve kuruldan onayı alındı. Tek farkı şu; Bugün hoyratça ve orada yaşayan insanları evlerinden uzaklaştıracak şekilde, çok vahşi bir kamulaştırma ve istimlak süreci başlatıldı. Bizim projemizde bu yoktu. Onun dışında dere ıslahı ve oradaki restorasyonların hepsi bizim dönemimiz tarafından hazırlanmış ve hazır halde bırakılmış projeler"

* BERGAMA TİCARET MERKEZİ, ATMACA KÜLTÜR MERKEZİ

*Bugün belediye başkanının hala başlayamadığı Çamlıpark’ın karşısındaki ticari alanı biz projelendirdik. Sözünü bile etmediği ‘Atmaca Mahallesi Kültür Merkezi’ ve daha birçok proje hazır halde yeni yönetime bırakıldı. Ancak görülüyor ki bizim yarısından fazlasını 6 ayda tamamladığımız bir Çamlıpark’ı bile 3 yılda tamamlayamadılar”

 
 

BÜYÜKŞEHİR’E SUÇLAMA GERÇEK DIŞI, BECERİKSİZLİĞİNİ ÖRTME ÇABASI

“Bir başka konu ise başkanın beceriksizliğini örtmek için İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni suçlaması. Bu konuda İzmir Büyükşehir Belediyesi, Sayın Başkan Tunç Soyer veya yetkilileri gerekli açıklamayı yapacaktır. Ancak şu bilinmelidir ki burayı yapma görevi İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin değildir. Burası ile ilgili yapılmış bir protokol ya da sözleşme yoktur. İyi niyet çerçevesinde Büyükşehir’e yaklaşılsaydı, ortak bir hizmet projesi olarak bitirilebilirdi. Ama başkanda bu ilişkileri kurabilecek yetenek ve beceri yok. Onun yerine mağdur edebiyatı yaparak, engellendiğini söyleyerek kalan zamanını geçiriyor. Başarısızlığına bir şekilde kılıf aramaya çalışmakla meşgul. Şunun şurasında kalan süre 2 yıl, daha önce de söylemiştim; ‘sayılı gün çabuk geçer’ ama sanırım sadece çabuk geçmeyecek; kayıp bir dönem olarak ta tarihe geçecek” sözlerine yer verdi.

FOTOĞRAF: Sarıcalar Rüzgar Enerji Santrali haberi Nisan 2018'de gazetelerde yer bulmuştu.

FOTOĞRAF: Bergama Ticaret Merkezi haberi Mart 2018'de gazetelerde yer bulmuştu.

FOTOĞRAF: Çamlıpark Projesi haberi Mart 2018'de gazetelerde yer bulmuştu.

Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@