Gönenç'in iddiaları Bergama gündemine oturdu!

Başkan Gönenç’in dile getirdiği ve çift maaş aldığı ileri sürülen isimler, kayrılan belediye çalışanları, AKP İlçe Başkanı’nın oğluna iş verilmesi, Çamlıpark karşısında yer alan belediye arazisinin kat karşılığında devredilerek belediyenin zarara uğratılması iddiaları Bergama kamuoyunda gündem oldu.

SİYASET 20.03.2021, 14:45 21.03.2021, 15:37
Gönenç'in iddiaları Bergama gündemine oturdu!

Bergama’nın önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’in dile getirdiği iddialar, Bergama kamuoyunda gündem oldu.

Bergama Belediyesi tarafından AKP ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla satışa çıkarılan köy malları ile ilgili açıklamalarda bulunan Bergama’nın önceki dönem CHP’li Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, AKP’li başkan Hakan Koştu’nun satış kararı ile ilgili söylemlerini değerlendirdi. Başkan Gönenç’in dile getirdiği ve çift maaş aldığı ileri sürülen isimler, kayrılan belediye çalışanları, AKP İlçe Başkanı’nın oğluna iş verilmesi, Çamlıpark karşısında yer alan belediye arazisinin kat karşılığında devredilerek belediyenin zarara uğratılması iddiaları Bergama kamuoyunda tartışma yarattı.

“BELEDİYE ŞİRKETLERİ CUMHUR İTTİFAKI MECLİS ÜYELERİNİN ARPALIĞI MI?”

Başkan Gönenç Twitter hesabından ise şu cümlelere yer verdi; “Bergama Belediye Şirketleri Cumhur ittifakı meclis üyelerinin arpalığı mı? BETA şirketinde Yönetim Kurulu üye sayısı 6’ya çıkarıldı. Üstelik sadece birinin imza yetkisi var. Diğerleri yancı, sadece maaş için oraya atandılar. Başkan H.K. de şikayet ediyor çok borcum var diye, yazık!”

“ÇİFT MAAŞLI MECLİS ÜYESİ”

“Bergama Belediyesi’nin Bakırçay şirketinde de durum farklı değil. Mecliste tarla satışlarını en hararetli savunan Meclis Üyesi - ne tesadüf ki - her iki şirkette de çift maaşlı Y.K. Üyesi”

YOL YAPMAK MI? YOL BULMAK MI?

Belediye önümüzdeki üç yıllık süreçte 8 şirket Y.K. üyesine yaklaşık 1.000.000 TL huzur hakkı ödeyecek. Yani bunun için 25.000 metrekare daha köy tarlası satması gerekecek. Başka kaynak olmadığına (!) göre... #yolyapmakmıyolbulmakmı

 “SATIŞI VE BORÇLANMAYI ÇÖZÜM YOLU OLARAK GÖRÜYORLAR”

Başkan Gönenç daha önce yaptığı değerlendirmelerde ise şu sözlere yer vermişti; “Bir belediye başkanı sadece ve sadece satışı ve borçlanmayı bir çözüm yolu olarak görüyor. Mecliste kendisi bu şekilde beyan veriyor. Sadece bu iki seçenek yoktur. Bergama Belediyesi’nin gelirleri var. Bergama Belediyesi’nin bir bütçesi var. Eğer senin gelirlerin iş yapmaya yetmiyorsa sağlam ve mali disiplini güçlü bir belediye yaratmak zorundasınız. Harcamalarınızı kontrol etmek zorundasınız. Toplayamadığınız gelirler varsa, tahakkuk tahsilat oranlarınız düşükse bunları yükseltmek zorundasınız. Nerede kaçak varsa kesmek zorundasınız”

AYRICALIKLI PERSONEL VE AKP KONGRESİNE GİDEN İŞÇİLER

“Paranın küçüğü büyüğü olmaz. Paran yoksa maaşları zor ödüyorsan bir takım ayrıcalıklı personele çift maaş vermeyeceksin. Belediyede çalışan bazı kişileri kayırarak belediyenin aracıyla sabah evinden alıp, akşam evine bırakmayacaksın? Çocuklarını belediyenin özel arabalarıyla okullarına taşımayacaksın. Partinin gençlik kolları ılıcada yediği yemeğin, yaptığı iftarın parasını belediyeye ödeyecek. Paran yoksa ‘param yetmiyor maaşları ödeyemiyorum’ diyorsan temizlik işlerinde çalışan işçileri Pazar günü İzmir’e götürüp AKP kongresinde çalıştırmayacaksın. Çünkü onlara Pazar olduğu için toplu sözleşmeye göre daha fazla para veriyorsun”

“KÖYLÜNÜN ARSASINI SAT AKP İLÇE BAŞKANI’NIN OĞLUNA ÖDEME YAP”

“Saçma sapan bir takım firmalara ayda 3 tane fotoğraf çekiyorlar, 8 kere dron uçuruyorlar diye her ay AKP İlçe Başkanı’nın oğluna fatura kestirtmeyeceksin. Milletin, köylünün arsasını sat. AKP İlçe Başkanı’nın oğlu video yaptı para öde, gençlik kolların gelsin ılıcada bedava iftar yemeği yesin, onun parasını öde"

“HAİN OLMANIZ LAZIM”

Çamlıpark karşısında yer alan belediye arazisini kat karşılığında devredilerek inşaat yaptırılmasına ilişkin verilen önergeyi de değerlendiren Başkan Gönenç; “Bergama Belediyesi’nin burayı kat karşılığı ihaleye çıkarması bence çok büyük bir skandal. Biraz önce konuştuğumuz tarla satışları kadar önemli bir konu. Şu andaki belediye yönetiminin bakış açısına ve iş tutuş tarzına ilişkin çok güzel de bir ipucu. Üzerine basarak söylüyorum; beceriksizliğini ve yetersizliğini gösteren çok örnek biri iş. Burada 1321 metrekare inşaat alanı var. Yani maliyeti 3, 3,5 milyon lira. Bilemedin 4 milyon lira. Buranın yapıldıktan sonra değeri ise 10, 13 milyon lira civarını bulur. Yani 4 milyon lira para harcayacaksın 13 milyon liralık yerin sahibi olacaksın. Belediye bu iş için niye ortak arar. Bunun için adamın ya beceriksiz ya da hain olması lazım. Adım gibi eminimin eğer burası AKP Veya MHP Meclis üyelerinin kendi yeri olsa burayı asla bir müteahhite vermezler, kendileri Yapar. Paraları yoksa bile gidip kredi alıp yaparlar, o kadar değerli bir alandan elde edilecek karı asla paylaşmazlar. Ama sözkonusu Belediye olunca kamu olunca kafaları başka türlü çalışıyor.

“ALGI YÖNETMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Öte yandan İz TV’de Gizem Taban ile Z Raporu programının konuğu olan Başkan Gönenç, AKP’li Bergama Belediyesi’nin yönetim anlayışını da değerlendirdi.

Gönenç, “Şu anki performansı beni yanıltmıyor. Çünkü başarılı bir performans sergileyemediler. Belediye Başkanları 500 günlük işlerini, planlarını, projelerini anlatan sunumlarını gerçekleştirdi ancak Bergama Belediyesi böyle bir sunum yapmadı. Çünkü sunum yapabilecek işleri yok. Bergama Belediyesi sadece hükümetin yürüttüğü çalışmalar üzerinde proje yapıyormuş gibi gösteriyor. DSİ’nin çalışmaları gibi, KYK çalışmaları gibi. İki yıldan bu yana Bergama Belediyesi’nin kendi ekibiyle ortaya koyduğu herhangi bir proje yok. Uygulama demiyorum, proje yok. Bir tane yaptığı park yok. Algı yönetmeye çalışıyorlar. Bergama’da hiçbir zaman için sokaklarda ‘bir dahaki dönem kim aday olacak’ denilmedi ancak mevcut başkanın birinci yılından sonra bu soru sorulmaya başlandı”

‘HALKA İHANET ETTİLER’

AKP'li Başkan Hakan Koştu yönetimindeki Bergama Belediyesi’nin, Kozak Yaylası'ndaki Kapukaya Köyü'nde açılmak istenen maden ocağı ile ilgili davadan çekilmesine yönelik Gönenç, belediye başkanı olan kişilerin çevreye duyarlı olmaları gerektiğini söyledi. Gönenç, AKP’li Bergama Belediyesinin daha önce açılmış olan tüm çevre davalarından çekildiğini ve bu şekilde halka da ihanet ettiğini dile getirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çekilen davaların hepsine müdahil olduğunu hatırlattı. Madeni yönetenin de hükümet olduğunu söyleyen Gönenç, “Belediye başkanı kendi partisinin yönettiği bir madene karşı çıkmak istemedi belki de. Ancak kendi köylülerine karşı sorumlu hissetmesi lazım başkanın, maalesef böyle olmadı. Biz elimizden geldiğince mücadelemizi sürdüreceğiz Bergama’da”

“YILLARDIR KÖYLÜ, ÇİFTÇİ ÖTELENDİ”

Büyükşehir Yasası ile beraber Bergama Belediyesi Meclis Toplantısında satışa çıkarılan arazilerin olduğu hatırlatılması üzerine Gönenç, “2 bin 100 tane tapu geçti Bergama Belediyesine. Bazıları büyük arsalar, bazıları küçük arsalar. Bunlarla ilgili satış kararı alındı. ‘Bu gayrimenkulleri değerlendireceğiz’ diyorlar, satış kelimesini de kullanmaktan kaçıyorlar. Bu arsalar birer emanet aslında, imece usulü ile alınmış, bazıları vatandaşlar tarafından hibe edilmiş. Belediye bunları satıyor. Bunu sadece Bergama’daki arsa satışı olarak görmemek lazım. Bu aslında geneldeki yönetim anlayışının bir yansıması. Yıllardır köylü, çiftçi ötelendi, yük olarak görülmeye başlandı. Büyükşehir Yasası da bu mantığın sonuçlarından birisi” yorumunda bulundu. Bergama köylülerinin örnek bir direnişe imza attıklarını kaydeden Gönenç, köylülerin yanında olmaktan gurur duyduğunu da sözlerine ekledi. Köylülere mallarının geri verilmesi için çaba sarf edilmesi gerektiğini de kaydetti.

“KÖYLÜ RANT ŞİRKETLERİNDE ÇALIŞMAK ZORUNDA KALACAK”

Gönenç, hükümetin derdinin köylüye destek olmak değil büyük sermaye şirketlerine peşkeş çekmek olduğunu vurguladı. Bergama’da Alibeyli köyünde köylülerin yıllardır koyunculuk yaptığı mera alanına organize sanayi bölgesi kurulmasının planlandığını köylünün de burada kurulacak büyük hayvan çiftliklerinde çalışmak zorunda kalacağını kaydeden Gönenç, esas doğru olanın mera alanlarını iyileştirip köylüye destek olmak olduğunu söyledi.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 2 6
2. Trabzonspor 2 6
3. Fenerbahçe 2 4
4. Başakşehir 2 4
5. Alanyaspor 2 4
6. Beşiktaş 2 4
7. Gaziantep FK 2 4
8. Giresunspor 2 3
9. Antalyaspor 2 3
10. Galatasaray 2 3
11. Kayserispor 2 3
12. Konyaspor 2 2
13. Ümraniye 2 1
14. Ankaragücü 2 1
15. Sivasspor 2 1
16. Hatayspor 1 0
17. Karagümrük 1 0
18. İstanbulspor 2 0
19. Kasımpaşa 2 0
Takımlar O P
1. Bodrumspor 1 3
2. Samsunspor 1 3
3. Boluspor 1 3
4. Eyüpspor 1 3
5. Göztepe 1 3
6. Altınordu 1 1
7. Gençlerbirliği 1 1
8. Adanaspor 1 1
9. Keçiörengücü 1 1
10. Rizespor 1 1
11. Tuzlaspor 1 1
12. Erzurumspor 1 1
13. Pendikspor 1 1
14. Bandırmaspor 0 0
15. Denizlispor 1 0
16. Manisa Futbol Kulübü 1 0
17. Sakaryaspor 1 0
18. Ö.K Yeni Malatya 1 0
19. Altay 1 0
Takımlar O P
1. M.City 2 6
2. Arsenal 2 6
3. Brentford 2 4
4. Tottenham 2 4
5. Newcastle 2 4
6. Leeds United 2 4
7. Chelsea 2 4
8. Brighton 2 4
9. Aston Villa 2 3
10. Nottingham Forest 2 3
11. Bournemouth 2 3
12. Liverpool 2 2
13. Fulham 2 2
14. Wolverhampton Wanderers 2 1
15. Leicester City 2 1
16. Crystal Palace 2 1
17. Southampton 2 1
18. Everton 2 0
19. West Ham United 2 0
20. M. United 2 0
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 1 3
2. Real Betis 1 3
3. Villarreal 1 3
4. Osasuna 1 3
5. Real Madrid 1 3
6. Real Sociedad 1 3
7. Valencia 1 3
8. Celta Vigo 1 1
9. Espanyol 1 1
10. Athletic Bilbao 1 1
11. Barcelona 1 1
12. Mallorca 1 1
13. Rayo Vallecano 1 1
14. Almeria 1 0
15. Sevilla 1 0
16. Cadiz 1 0
17. Girona 1 0
18. Elche 1 0
19. Getafe 1 0
20. Real Valladolid 1 0

Gelişmelerden Haberdar Olun

@