Gönenç; "AKP'yi rahatsız eden, İzmir'in dik duruşu"

İzmir'in yüzüncü yıl kutlamaları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e hitaben söylemlerini değerlendiren Gönenç, Bergama'daki Millet Bahçesi ve Zeytinpark ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

SİYASET 19.09.2022, 14:27 28.10.2022, 12:16
Gönenç; "AKP'yi rahatsız eden, İzmir'in dik duruşu"

İZ TV’de Doğan Beyazgül ile Özgür Yorum programının konuğu olan Bergama’nın önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, önemli değerlendirme ve açıklamalarda bulundu. 

İzmir'in yüzüncü yıl kutlamaları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e hitaben söylemlerini değerlendiren Gönenç; "Burada AKP’lileri rahatsız eden ne Tunç Soyer’in ne de İzmir’deki siyasilerin konuşmaları. AKP’yi asıl rahatsız eden İzmir’in özgürlük ve demokrasi konusunda geçmişten bugüne gelen dik duruşu” dedi.

AKP’nin hızlı bir çözülme ve düşüş içerisinde olduğunu söyleyen ve bunda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun büyük payı olduğunu ifade eden Gönenç, Bergama'da Millet Bahçesi ve Zeytinpark ile ilgili önemli iddia ve açıklamalarda da bulundu.

Gönenç, Millet Bahçesi ve Fuat Olugan Parkı’na yapılmakta olan iş merkezinin imar planı olmadığını söyledi. Zeytinpark'ın ihalesi yapılmadan 2 buçuk 3 ay önce alana kurulacak oyuncak ve kent mobilyalarının belediyenin depolarına geldiğini belirtti. TOKİ konutlarının yapıldığı yamaçta ihalesi özel bir firmaya verilen park ve bahçe çalışmasının tüm işlerinin karayolları tarafından tamamlandığını iddia etti.

AKP’Yİ RAHATSIZ EDEN, İZMİR’İN DİK DURUŞU

Gönenç; “İzmir’in yüzüncü yıl kutlamaları İzmir’e, Cumhuriyet’e yakışan bir biçimde gerçekleşti ve çok önemli bir farkındalık yarattı. Bu her şeyden önce İzmirlilerin değerlerine sahip çıkmalarıyla ilgili bir davranıştı. Çünkü İzmir geçmişten günümüze demokrasiye, özgürlüğe, Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkan bir kent. İzmir bu demokrat kimliğiyle buradaki yerel yönetimi de buna göre şekillendirdi. Tercihini buna göre yaptı. Dolayısıyla AKP’nin ve onun partili Cumhurbaşkanının gösterdiği tepki, İzmirlinin bu tercihine yönelik.  Burada AKP’lileri rahatsız eden ne Tunç Soyer’in konuşması, ne İzmir’deki siyasilerin konuşmaları. AKP’yi rahatsız eden İzmir’in özgürlük, demokrasi konusunda geçmişten bugüne gelen dik duruşu”

TUNÇ SOYER VE AİLESİNE YÖNELİK SÖYLEMLER YAKIŞIK ALMIYOR

“Özellikle Cumhurbaşkanının izlemiş olduğu ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı dil ve kendi tabanını keskinleştirme konusunda izlediği yolu da buna eklediğimizde bu nahoş konuşmalar demokrasi içerisinde kabul edilemeyecek bir hal alıyor. Sayın Tunç Soyer’in ailesine, babasına kadar dil uzatacak noktaya götüren hakaretler, bırakın bir Cumhurbaşkanına, bir siyasetçiye yakışmıyor. Ama ne yazık ki Türkiye böyle bir zihniyet tarafından yönetiliyor”

AKP MESAJI ALDI

“Türkiye’de pek çok insan artık AKP’nin bu baskıcı totaliter anlayışından ve o değerlere karşı tavrından sıkılmış ve bunalmış durumda. İlk sandık önüne geldiğinde de tıpkı İzmirliler gibi davranacaklarını düşünüyorum. Asıl telaş, asıl kaygı bu. Çünkü o gün o meydanda toplanan 2 milyon kişi sadece belediye başkanının çağrısıyla toplanmış değil. Oradaki İzmirlinin ortak paydası onu oraya götüren. O da Cumhuriyet, demokrasi, özgürlük ve bunlara duyulan özlem inanç ve tabi ki ulusal öndere olan bağlılık. O değerlerle İzmirliler oradaydı ve çok güzel mesaj verdiler. Onların bu çirkin dili, aslında o mesajı çok iyi algıladıklarını gösteriyor”

ENSELERİNDE HİSSETTİKLERİ SOLUĞU GÖRDÜLER

“Sayın genel başkanımızın ‘geliyor gelmekte olan’ sözünün ete kemiğe bürünmüş haliydi o günkü Tarkan konseri. Dolayısıyla daha önce hep enselerinde hissettikleri o soluğu bu sefer kendilerinin birkaç adım önünde olduğunu gördüler. Giderek çirkinleşen dilin kaynağının da bu olduğunu düşünüyorum”

KILIÇDAROĞLU’NUN ÇABALARI İKTİDAR DEĞİŞİKLİĞİ İLE SONUÇLANIR

AKP’nin hızlı bir çözülme ve düşüş içerisinde olduğunu söyleyen Gönenç, bunda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun büyük payı olduğunu ifade etti. Gönenç; “İYİ Parti’nin meclise taşınması, 6’lı masanın oluşması Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun öngörüsüyle, iyi bir siyasi mühendislik çabasıyla yaşama geçen şeyler. Gerçekten önemli sıçrama noktaları. Sayın genel başkanımızın sonrasında bürokrasiyle ilgili yapmış olduğu çıkışı, bir takım ihalelerde 5’li çete dediğimiz konularda ki çıkışları, öğrenci kredi, harçlarıyla ilgili çıkışları liderliğini ve başarısını pekiştiren unsurlar oldu. Bu çaba yakın bir zamanda iktidar değişikliğiyle sonuçlanmış olur”

BERGAMA MİLLET BAHÇESİ VE ZEYTİNPARK

“AKP öyle bir parti ki yukarıda ne oluyorsa aşağıda da aynısı oluyor. Biz yukarıda 5’li çeteden bahsediyoruz. Havuz medyasından bahsediyoruz aşağıda da aynısı, benzeri şeyler oluyor. Bergama’daki Zeytinpark projesinde de, Millet Bahçesi Projesi’nde de bizim bir takım eleştirilerimiz var. Zeytinpark Projesi’nin olduğu alan belediye mülkiyetinde olmayan bir yer. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün alanı ve Bergama Belediyesi sadece 3 yıllığına kiraladı burayı. Ve Bergama Belediyesi sadece 3 yılığına kiraladığı bu alana yaklaşık 15 milyon liralık bir yatırım yapıyor. Üç yıl sonra ne olacağının garantisi yok. Artı fiziki olarak ta ciddi hatalar yapıldı”

DERTLERİ YEREL HALK, YEREL ESNAF DEĞİLDİ

“Aslında asıl hikaye ya da bunların nasıl iş tuttuğunu görmemize yarayan bir yerde Millet Bahçesi Projesi. Belediye başkanı göreve geldiği andan itibaren hatta öncesinde de oradaki esnafı asla mağdur etmeyeceklerini söylemişti. Bizim esnafımız da başta inandı. Biz dertlerinin oradaki yerel halk, yerel esnaf olmadığını biliyorduk. Her işe başladıkları projeden ‘biz nasıl buradan rant devşiririz?’ hesabında olanlar bu ülkeyi yönettiği için yerel uzantılarının da böyle olduğunu biliyoruz. Sonuçta biz haklı çıktık. Oradaki esnaf hukuki olmayan yollarla oradan uzaklaştırıldı. Millet bahçesinin yapımı ortada net bir imar planı olmamasına rağmen başladı. Hala o bölgenin Millet Bahçesi ve Fuat Olugan Parkı’na yapılmakta olan iş merkezinin imar planı yok. Konu şuanda yargıda. Büyükşehir’in bu konuda itirazı var. Eğer yargıdan büyükşehir haklı çıkarsa, belediye yaptığı yere ruhsat veremeyecek”

HEP AYNI MÜTEAHHİTLER İHALE ALIYOR

“Millet Bahçesi’nin halesi yapıldı. Önce 70 milyondu sonra 90 milyona mal olacak denildi. Sonrasında 167 milyon liraya ihale edildi. Eskiden belediyenin alanda yüze yakın dükkanı vardı. Şimdi 30 tane dükkanı olacak ama o dükkanların mülkiyeti bakanlığın mı olacak, belediyenin mi olacak belli değil. Büyük olasılıkla bakanlığın olacak. Çünkü işi yapan TOKİ. İşi alan müteahhit İstanbul Şile’de ve birçok yerde millet bahçesi projesi ihalesini alan müteahhit. Nedense hep aynı müteahhitler TOKİ’nin ihalelerini alıyor”

"İHALESİ YAPILMADAN OYUNCAKLAR BELEDİYE DEPOLARINA GELDİ"

"Zeytinpark ihalesini de Bergama Belediyesi’nden birçok ihaleyi alan, temizlik ihalesini de alan bir firma kazandı. Henüz ihale yapılmadan 2 buçuk 3 ay önce alana kurulacak oyuncaklar, kent mobilyaları belediyenin depolarına geldi. Bir iş yapıyorsunuz, henüz ihale dosyası hazırlanıyor, ihale yapılmamış ama o müteahhit kendinden o kadar emin ki vakıf zeytinliğinde kullanacağı oyun gruplarını getirip Bergama Belediyesi’nin depolarına 3 ay önceden koyabiliyor"

"İHALESİ ÖZEL FİRMAYA VERİLDİ, İŞİ KARAYOLLARI YAPTI"

“Bergama’da TOKİ konutlarının yapıldığı yamaçta park ve bahçe çalışması yapıldı. İhalesi de Bergama Belediyesi tarafından yapıldı. Parayı da Bergama Belediyesi ödedi. Ama işin fiilen yapımını Karayolları üstlendi. Karayolları peyzaj ekibi kendi resmi aracıyla, kendi işçileriyle işi yaptı. İhaleyi belediye başka bir özel firmaya vermişti. Muhtemelen o kişi karayollarından da bir takım ihaleler alan bir kişi. Kimin ne yaptığı belli değil” dedi.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@