Bergama Demokrasi Platformu’ndan “100 Gün Masalları”

Bergama Demokrasi Platformu; "Bergama Belediyesi 100 gün boyunca hizmetle, turizmle, sanatla değil baskı, mobbing ve yasaklamalarla gündem olmuştur"

SİYASET 10.08.2019, 11:45 18.08.2019, 14:21
Bergama Demokrasi Platformu’ndan “100 Gün Masalları”

Bergama Demokrasi Platformu, AKP’li Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu'nun ilk 100 gün performansını değerlendiren bir bildiri yayınladı.

31 Mart yerel seçimlerinin ardından 8 Nisan’da göreve başlayan AKP’li Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, 100 gününü değerlendirdiği bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Göreve geldiği günden bu yana “Yaşam Tarzına Müdahale”, belediye çalışanlarına “Mobbing”, çocuklara kitap dağıtımı gibi konularla gündeme gelen Koştu’nun bu açıklamasına Bergama Demokrasi Platformu’ndan da bir yanıt geldi. Platform, Koştu’nun 100 günlük görev süresince yaptığı çalışmaları yazılı bir açıklama yaparak değerlendirdi.

İşte Bergama Demokrasi Platformu tarafından yapılan açıklama;

“Geçtiğimiz günlerde Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu göreve geldiği günden beri yaptığı “faaliyetleri” kamuoyuyla paylaştı. Biz de halkın gözünden Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu ve son dönem belediye idaresine atanan yönetici kademesinin 100 günlük performansını değerlendirmeyi doğru bulduk.

“ŞAİBELİ KİŞİLER ATANDI, ÇALIŞANLAR ÜZERİNDE BASKI KURULDU”

31 Mart seçimlerinden sonra göreve gelen Hakan Koştu’nun ilk icraatı yıllarca belediyede çeşitli kademelerde görev almış, liyakat sahibi kadroları tasfiye etmek oldu. Tasfiye edilen çalışanların bir kısmının yerine ise hakkında şaibeler bulunan kişiler atandı. Bu kişi ve kişiler (Belediye başkanının yetkilendirdiği İnsan Kaynakları Müdürü) aracılığıyla çalışanlar üzerine baskı kuruldu. Bu mesele o kadar abartıldı ki teknik personeller şantiyelerde memur olarak görevlendirildi. İş bununla da kalmadı AKP’li olmayan, liyakat sahibi kadrolar bodrum katlarda, depolarda görevlendirilerek adeta cezalandırıldı.

“ÇALIŞANLAR ÜZERİNDE 100 GÜNDÜR BASKI UYGULANIYOR”

Çalışanlar zorla sendikalarından istifa ettirilerek yandaş sendikalara üye olmaya zorlandı. Tüm çalışanlar üzerinde 100 gün boyunca baskı ve mobbing uygulandı ve uygulanmaya da devam ediyor. Belediye kapılarının halka sonun kadar açık olduğunu söyleyen belediye başkanı kendi çalışanlarına kapıyı sonuna kadar kapattı.

“BERGAMA’NIN İMAJI ZEDELENDİ”

Halka ait olan Ilıca Tesisleri belirli çevrelerin malı haline mi getiriliyor?

Belediye başkanının somut olarak ilk icraatı halkın bütün kesimlerinin gönül rahatlığıyla gelip piknik yaptığı boş zamanlarını ailesiyle geçirdiği Ilıca Tesislerinde alkollü içecek satışını ve kullanılmasını yasaklamak oldu. Bu durum yerel ve ulusal medya kuruluşlarında yer buldu. Yapılan uygulama Bergama’nın imajının zedelenmesine neden oldu. Ilıca Tesislerinde alkolü içecek satışının yasaklanması Ilıca Tesislerinin kısa sürede iş yapamaz hale gelmesine yol açtı. Son günlerde belediyenin sosyal medya hesaplarından Ilıca’da geçmiş dönemlerde çekilmiş fotoğraflar paylaşılarak bir dizi gerçek karartılmaya çalışılıyor.

“ORUÇ TUTUP, İFTAR YEMEĞİ ÜCRETİNİ HALKA ÖDETTİLER”

Halkın tesisi olan Ilıca’da AKP İlçe Başkanlığı Gençlik Kolları tarafından verilen iftar yemeği başta olmak üzere yapılan bir dizi etkinlikten para alınmayarak “Ilıca Tesisleri kendi özel restoranları haline getirildi.’’ iddiaları son dönem geniş çevreler tarafından dillendirilmeye başlandı. Ramazan’da oruç tutup iftar yemeğinin ücretini halka ödetmek ne kadar etik bu konu tartışılır ve Hakan Koştu bu konu hakkında derhal açıklama yapmalıdır.

"TOKİ, İZBAN, İZMİR – İSTANBUL OTOYOLU, DOĞALGAZ PROJELERİ”

Belediye Başkanı halkın gözüne baka baka yalan mı söylüyor?

Seçim döneminde bir dizi vaatte bulunan belediye başkanı daha seçim sürecinde reklam panolarında TOKİ’yi biz getirdik afişleri yaptırarak manipülasyon yapmaya o günlerden başladı. Bu konuda belediye başkanına birkaç soru sormakta fayda var.

*TOKİ’yi Bergama’ya Hakan Koştu’mu getirdi yoksa zaten Mehmet Gönenç döneminde Bergama’ya TOKİ konutları yapılmasına dair çalışmalar başlamış mıydı?

*Ayrıca TOKİ konutlarının yapılması planlanan yerin imar planındaki durumu nedir? Orası TOKİ konut alanı mı yoksa imar planında başka şekilde değerlendirmeye tabi mi tutuldu?

* TOKİ Çevre ve Şehircilik Bakanlığının faaliyeti değil mi?

Aslında İZBAN, İzmir- İstanbul Otoyolu ve doğalgaz konusunda da durum TOKİ’den farklı değil. Yapımı yıllar öncesinden planlanan, çalışmaları başlamış projeler sanki Hakan Koştu belediye başkanı olduktan sonra yapılmaya başlanmış gibi sunuluyor. Bu durumda, hem bu çalışmalarda emeği geçenlere haksızlık ediliyor hem de halk yanıltıyor.

Belediye Başkanı açıklamasında belediyenin borçlu olduğunu söylüyor. Evet, Bergama Belediyesi tüm belediyeler gibi borçlu bir belediye. Bunu herkes biliyor ancak gözden kaçırılmaya çalışılan durum borçların on yıllar öncesinden kalan ve bir kısmı ödenen borçlar olduğudur.

“BİTMİŞ PROJELER FAALİYETE GEÇİRİLMELİ”

Belediye Başkanı belediyeyle alakası olmayan projeleri kendi projesiymiş gibi sunmak yerine yapımı bitmiş projeleri faaliyete geçirmekle işe başlamalıdır.
31 Mart seçimleri öncesinde açılışı yapılan Hasta Yakını Konukevi aradan 4 ay geçmesine rağmen hizmete girmemiştir. Hasta yakınları hastane önünde araçlarında veya kafeteryalarda gecelemektedir.

KÜLTÜR SANAT’TA 100 GÜNDE SON 3 YILIN EN GERİ GÜNLERİ YAŞANDI

Bergama Kermesi’nin her yıl yapılan kermeslerden hiçbir farkı olmamıştır. Bergama kültür sanat hayatı 100 günde son üç yılın en geri günlerini yaşamıştır. Bu süre içerisinde önceki yıllarda Bergama Kültür Merkezi Bergama Araştırmaları Kütüphanesi tarafından gerçekleştirilen "Karneni Getir Kitabını Götür" etkinliği iptal edilmiş, Bergama Şehir Tiyatrosu tarafından organize edilen Yaz Okulu (Drama Kursu/Atölyesi) yapılmamıştır. İlki 2018 yılında yapılan Uluslararası Bergama Tiyatro Festivali'nin 2.sinin yapılmayacağı duyulmuştur. Bergama’da 100 günde geçmiş çalışmaların üzerine koymak yerine rutin çalışmalar bile yapılmayarak kültürel kuraklık, çölleşme yaşanmıştır. 31 Mart seçimlerinden sonra Bergama Kültür Merkezi okulların müsamere salonuna dönüştürülmüştür.

BERGAMALIYI YOL ÇİLESİNDEN KURTARACAĞINI VAAT ETMİŞTİ

Seçim öncesinde çok kısa sürede yolların hepsini asfalt yapacağı ve Bergamalıyı yol çilesinden kurtaracağını vadeden başkan 1 Ağustos 2019 tarihinde yapılan meclis toplantısında altyapı faaliyetleri bitmeden yol çalışmalarına başlayamayacaklarını belirtmiştir. Altyapı çalışmalarının ne zaman biteceği ise ayrı bir muammadır. Başkan bu konuda somut bir bilgi vermemiştir. Sanki seçim dönemindeymiş gibi halen vaat vermeye devam etmektedir.

ALTIN MADENİ İÇİN Mİ ÇALIŞMAKTADIR?

Bergama doğasına zarar verdiği bilimsel bir gerçek olan maden arama ve çıkarma faaliyetlerine karşı Bergama Belediyesi hiçbir çalışma yapmamaktadır. Şu ana kadar açılan davaların ne durumda olduğu merak konusudur. AKP Aliağa eski ilçe başkanının KOZA altın madenine kayyum olarak atandığı ve aynı zamanda Bergama Belediye Spor Yönetim Kurulunda görevlendirildiği söylenmektedir. Bu ilişki bir dizi soru işaretini beraberinde getirmektedir. Belediye başkanı halkı için, yaşadığı kentin doğası ve çevresi için mi yoksa altın madeni için mi çalışmaktadır?

Belediye başkanı Kozak bölgesi fıstık çamı ağaçlarının üretim azlığı konusunda girişimleri olduğunu anlatmakta ancak bu girişimlerin ne olduğuna dair bilgi vermemektedir. Başta Kozak köylüsü olmak üzere Bergama halkı konuyla ilgili somut adımlar beklemektedir.

TAEKWANDO SPORCULARINI TURNUVAYA GÖNDERMEDİ

Belediye Başkanı 100 günlük faaliyetlerde spora verdiği destekten bahsederken satranç kursu, yüzme kursları gibi faaliyetleri örnek vermiştir. Bu faaliyetlerin sanki yeni başladığı izlenimi yaratılmaya çalışılmaktadır. Bu faaliyetlerin bir kısmı yıllardır yapılmakta bir kısmı yeni tesislerin açılmasıyla hayata geçirilen faaliyetlerdir. Bergama Belediyesinin belediyeye bağlı olan tekwando takımı sporcularını turnuvalara göndermemesi kamuoyundan da ciddi tepkiler çeken skandal bir gelişmedir.

100 GÜN BOYUNCA BASKI, MOBBİNG VE YASAKLAMALARLA GÜNDEM OLDU

Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu’nun 100 gün içinde gerçekleştirdiğini söylediği ‘’icraatlar’’ esasında somut olarak ciddi bir gelişmenin olmadığının, yeni çalışmaların yapılmadığının beyanıdır. Bergama Belediyesi 100 gün boyunca hizmetle, turizmle, sanatla değil baskı, mobbing ve yasaklamalarla gündem olmuştur” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 4 12
2. Galatasaray 4 10
3. Rizespor 5 10
4. Trabzonspor 5 9
5. Kayserispor 5 9
6. A.Demirspor 4 8
7. Konyaspor 5 8
8. Hatayspor 5 7
9. Alanyaspor 5 7
10. Beşiktaş 4 7
11. Kasımpasa 5 6
12. Ankaragücü 5 5
13. Karagümrük 5 5
14. Sivasspor 5 5
15. Antalyaspor 5 3
16. İstanbulspor 4 3
17. Başakşehir 4 3
18. Pendikspor 5 3
19. Samsunspor 4 1
20. Gaziantep FK 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 16
2. Manisa FK 5 11
3. Bodrumspor 5 10
4. Gençlerbirliği 5 10
5. Ahlatçı Çorum FK 5 9
6. Bandırmaspor 5 9
7. Kocaelispor 5 9
8. Keçiörengücü 5 8
9. Şanlıurfaspor 5 8
10. Erzurumspor 5 6
11. Boluspor 5 6
12. Göztepe 5 5
13. Sakaryaspor 5 5
14. Giresunspor 5 4
15. Adanaspor 5 3
16. Altay 5 3
17. Ümraniye 6 3
18. Tuzlaspor 5 3
Takımlar O P
1. M.City 5 15
2. Tottenham 5 13
3. Liverpool 5 13
4. Arsenal 5 13
5. Brighton 5 12
6. West Ham United 5 10
7. Aston Villa 5 9
8. Nottingham Forest 5 7
9. Crystal Palace 5 7
10. Fulham 5 7
11. Brentford 5 6
12. Newcastle 5 6
13. M. United 5 6
14. Chelsea 5 5
15. Bournemouth 5 3
16. Wolves 5 3
17. Sheffield United 5 1
18. Everton 5 1
19. Burnley 4 1
20. Luton Town 4 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 5 15
2. Barcelona 5 13
3. Girona 5 13
4. Athletic Bilbao 5 10
5. Valencia 5 9
6. Rayo Vallecano 5 9
7. Atletico Madrid 4 7
8. Cadiz 5 7
9. Getafe 5 7
10. Real Betis 5 7
11. Real Sociedad 5 6
12. Osasuna 5 6
13. Villarreal 5 6
14. Deportivo Alaves 5 6
15. Mallorca 5 5
16. Celta Vigo 5 4
17. Sevilla 4 3
18. Granada 5 3
19. Las Palmas 5 2
20. Almeria 5 1

Gelişmelerden Haberdar Olun

@