"Bergama'da CHP alıyor, AKP satıyor!"

Bergama'nın önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, geçtiğimiz günlerde çıktığı bir programda satış kararı alınan verimli tarım arazileri konusunu değerlendirdi. Birçok konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

SİYASET 14.03.2021, 23:31 20.03.2021, 10:47

Bergama Belediyesi'nin tarla vasfındaki 19 köy arazisini satışa çıkarma kararını değerlendiren Bergama'nın önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, sattı iddialarını yanıtladı. Kendi döneminde alınan yerleri ve kamulaştırmaları açıkladı.

Egedesonses.com adlı haber portalında konuk olan Başkan Gönenç, Çamlıpark karşısında yer alan belediye arazisinin kat karşılığında devredilerek inşaat yaptırılmasına ilişkin ise; “Burası için 4 milyon lira para harcayacaksın, ardından 13 milyon liralık yerin sahibi olacaksın. Belediye bu iş için niye ortak arar. Bunun için adamın ya beceriksiz ya da hain olması lazım” dedi.

Gönenç ayrıca; "Paran yoksa, maaşları zor ödüyorsan bir takım ayrıcalıklı personele çift maaş vermeyeceksin. Belediyede çalışan bazı kişileri kayırarak belediyenin aracıyla sabah evinden alıp, akşam evine bırakmayacaksın? Çocuklarını belediyenin özel arabalarıyla okullarına taşımayacaksın. Partinin gençlik kolları ılıcada yediği yemeğin, yaptığı iftarın parasını belediyeye ödeyecek. Paran yoksa ‘param yetmiyor maaşları ödeyemiyorum’ diyorsan temizlik işlerinde çalışan işçileri Pazar günü İzmir’e götürüp AKP kongresinde çalıştırmayacaksın. Çünkü onlara Pazar olduğu için toplu sözleşmeye göre daha fazla para veriyorsun. Saçma sapan bir takım firmalara ayda 3 tane fotoğraf çekiyorlar, 8 kere dron uçuruyorlar diye her ay AKP İlçe Başkanı’nın oğluna fatura kestirtmeyeceksin. Milletin, köylünün arsasını sat. AKP İlçe Başkanı’nın oğlu video yaptı para öde, gençlik kolların gelsin ılıcada bedava iftar yemeği yesin, onun parasını öde” ifadelerini kullandı.

"YALAN"

Bergama Belediye Meclis Toplantısı’nda tarım arazilerinin satışı ile ilgili son gündem maddesi üzerinde görüşülürken önceki dönem için ‘satan satmış zaten’ sözlerine cevap veren Başkan Gönenç; “288 tane tarla vasfındaki taşınmaz ile ilgili 2017 yılında Bergama Belediyesi içinde oluşturmuş olduğumuz Emlak Değerlendirme Komisyonu’nun raporu ve AKP, MHP ve CHP’li üyelerin görüş birliğiyle alınmış bir meclis kararı var. Bu listeyi sanki kitlesel ve büyük bütün arazilerin satışı yapılmış gibi anlatmaya ve böyle bir algı yaratmaya çalışıyorlar. Bir kere bu doğru değil diyemeyeceğim artık. Bu yalan. O tarihte komisyon bir çalışma yaptı. Bize çok sayıda özellikle de ufak parsellerle ilgili talep geliyordu. Bunlar bin ve üç bin metrekare arasındaki küçük parseller. Vatandaşlar icarlamak ya da kiralamakta istemiyorlar. Dolayısıyla bunlarla ilgili bir prensip kararı alındı. Belediye ve köyde yaşayan vatandaşlar için büyük değeri olmayan, elden çıkarılabilecek alanlar değerlendirildi” dedi.

İDDİALARI GRAFİKLER İLE ANLATTI

Önceki dönemde de satıldı algısı yaratmak istenildiğinin altını çizen Başkan Gönenç durumu grafikler ile anlattı; “Bizim o dönemde bunlar satılabilir dediğimiz arazilerin yüzde 51’i, 146 tanesi 2 bin metrekareden daha küçük alanlar. Yüzde 27’si yani 80 tanesi 2 bin ile 5 bin metrekare arasında ve sadece yüzde 22’si yani 62 tanesi ise 5 bin ile 10 bin metrekare arasında. Bu son kararda satış kararı alınan yerler ise, 176 bin, 103 bin, 120 bin, 80 bin, 55 bin metrekare. Yani bugün satılmak istenen arazilerle kıyaslanması mümkün değil

“Peki, biz bu kararı aldık ama hepsini sattık mı? Pekte geçmişten haberi olmayan AKP’li Meclis Üyelerinin iddia ettiği gibi 288 tane yer satılmış mı gerçekten? Hayır olmamış. 850 bin metrekarelik karar içinde bulunan arazilerin 680 bin metrekaresi yani yüzde 82’si şuanda Bergama Belediyesi’nin mülkü. Sadece yüzde 18’i satılmış, buda 170 bin metrekaredir”

“60 ADET ARAZİ ALDIK”

“2017 yılında, yani bu satış kararının alındığı yılın Aralık meclisinde ‘orman vasfını yitirmiş 125 tane araziyi değerlendirelim, belediyenin bunları almaya hakkı var. Verimli olanlarını alalım’ demişiz. 2017 yılında 60 adet 640 bin metrekare yani 2 katı yer almışız. Bergama Belediyesi’nin parasıyla alındı bu yerler. Tapuları da şuanda Bergama Belediyesi’nde”

“33 TANE KAMULAŞTIRMA YAPTIK”

“Yine görev yaptığım yıllar içinde Bergama’nın farklı noktalarında 33 tane kamulaştırma yapılmış. Bunların parası da Bergama Belediyesi tarafından ödenmiş”

“SATMADIKLARI YER KALMADI”

“Bergama’da birçok kişi belediye başkanlığı yaptı. Hiçbir belediye başkanı döneminde şimdiki kadar yer satılmadı. Kapalı Spor Salonu, Futbol Akademi Tesisleri, bu tesislerin yanındaki 40 bin metrekarelik arazi, Göçbeyli’de 10 bin metrekarelik arsa elden çıkarıldı. Tekstil Fabrikası’nın yarısı elden çıkarılmak üzere. Şimdi 850 bin metrekare tarla satışı yapılıyor. Kendileri de farkındalar bu işi. Çünkü ısrarla satış kelimesini kullanmıyorlar. Diyorlar ki ‘Gayrimenkullerin kamu yararına hizmetlerde kullanılmak üzere değerlendirilmesi’ yani satış diyemiyorlar”

“ÇÖZÜM SADECE SATMAK VE BORÇLANMAK DEĞİL”

“Bir belediye başkanı sadece ve sadece satışı ve borçlanmayı bir çözüm yolu olarak görüyor. Mecliste kendisi bu şekilde beyan veriyor. Sadece bu iki seçenek yoktur. Bergama Belediyesi’nin gelirleri var. Bergama Belediyesi’nin bir bütçesi var. Eğer senin gelirlerin iş yapmaya yetmiyorsa sağlam ve mali disiplini güçlü bir belediye yaratmak zorundasınız. Harcamalarınızı kontrol etmek zorundasınız. Toplayamadığınız gelirler varsa, tahakkuk tahsilat oranlarınız düşükse bunları yükseltmek zorundasınız. Nerede kaçak varsa kesmek zorundasınız.

VAHİM İDDİALAR

“Paranın küçüğü büyüğü olmaz. Paran yoksa, maaşları zor ödüyorsan bir takım ayrıcalıklı personele çift maaş vermeyeceksin. Belediyede çalışan bazı kişileri kayırarak belediyenin aracıyla sabah evinden alıp, akşam evine bırakmayacaksın? Çocuklarını belediyenin özel arabalarıyla okullarına taşımayacaksın. Partinin gençlik kolları ılıcada yediği yemeğin, yaptığı iftarın parasını belediyeye ödeyecek. Paran yoksa ‘param yetmiyor maaşları ödeyemiyorum’ diyorsan temizlik işlerinde çalışan işçileri Pazar günü İzmir’e götürüp AKP kongresinde çalıştırmayacaksın. Çünkü onlara Pazar olduğu için toplu sözleşmeye göre daha fazla para veriyorsun. Saçma sapan bir takım firmalara ayda 3 tane fotoğraf çekiyorlar, 8 kere dron uçuruyorlar diye her ay AKP İlçe Başkanı’nın oğluna fatura kestirtmeyeceksin. Milletin, köylünün arsasını sat. AKP İlçe Başkanı’nın oğlu video yaptı para öde, gençlik kolların gelsin ılıcada bedava iftar yemeği yesin, onun parasını öde"

“BAŞKAN BELEDİYENİN BORCUNU BİLMİYOR”

“Belediye Başkanı, belediyenin borcunun ne kadar olduğunu bilmiyor. İki sene oldu göreve geleli. İlk programa çıktığında ‘60 milyon lira borcumuz var’ dedi. Aradan iki ay geçti meclis toplantısında ‘80 milyon lira’ dedi. Bir süre sonra ‘100 milyon oldu bizim borç’ dedi. Sonra havuz medyasına röportaj verdi, 150 milyon oldu bizim borç. Şimdi yine 130’a düştü”

“21 MİLYON EURO İLE DEVRALDIM, 8 MİLYON EURO İLE DEVRETTİM”

“Ben panolara da asmıştım. Belediye başkanlığı görevini bıraktığımda borç 56 milyon liraydı. Şirketlerinde 23 milyon civarında borcu vardı. Belediye başkanı olarak 10 yıl görev yaptım. 42 milyon lira ile aldım, 56 milyon lira ile bıraktım. 10 yıl boyunca o 42 milyon lira borcun üzerine bir delikli kuruş borç yapmamış olsaydım bile, sadece yasal faizi bile 88 milyon lira idi. Göreve geldiğimde belediyenin bütçesi 20 milyon liraydı, borcu 42 milyon liraydı. Başkanlık görevini bıraktım, bütçe 90 milyon liraydı, borcu 56 milyon liraydı. Euro’ya vurursanız; 21 milyon Euro borç ile aldım, 8 milyon Euro borç ile bıraktım. Adamım diyen herkesle bunu burada belgesi ve ispatıyla oturur tartışırım” sözlerine yer verdi.

“BECERİKSİZ YA DA HAİN OLMANIZ LAZIM”

Çamlıpark karşısında yer alan belediye arazisini kat karşılığında devredilerek inşaat yaptırılmasına ilişkin verilen önergeyi de değerlendiren Başkan Gönenç; “Bergama Belediyesi’nin burayı kat karşılığı ihaleye çıkarması bence çok büyük bir skandal. Biraz önce konuştuğumuz tarla satışları kadar önemli bir konu. Şu andaki belediye yönetiminin bakış açısına ve iş tutuş tarzına ilişkin çok güzel de bir ipucu. Üzerine basarak söylüyorum; beceriksizliğini ve yetersizliğini gösteren çok örnek biri iş. Burada 1321 metrekare inşaat alanı var. Yani maliyeti 3, 3,5 milyon lira. Bilemedin 4 milyon lira. Buranın yapıldıktan sonra değeri ise 10, 13 milyon lira civarını bulur. Yani 4 milyon lira para harcayacaksın 13 milyon liralık yerin sahibi olacaksın. Belediye bu iş için niye ortak arar. Bunun için adamın ya beceriksiz ya da hain olması lazım”

“BELEDİYE BÜTÇESİNDEN İŞ YAPMADI”

“Borcu ödememişsin, belediye bütçesinden iş yapmamışsın, Selinos’u sen yapmıyorsun, Toki ve doğalgaz için delikli para çıkmıyor, iki tane restorasyon yapıyor yüzde 90 parasını valilik veriyor. Cumhuriyet Meydanı ile ilgili ortada 2 seneden beri daha proje yok. ‘İhale yaptık köylere halı saha yaptık’ diyorlar. Halı sahayı da onlar yapmıyor. Halı sahaların parası Spor Toto’dan geldi” dedi.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (1)
Ahmet 5 ay önce
Tarım arazilerimiz satılmasın
29°
az bulutlu
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@