"Bergama'da CHP alıyor, AKP satıyor!"

Bergama'nın önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, geçtiğimiz günlerde çıktığı bir programda satış kararı alınan verimli tarım arazileri konusunu değerlendirdi. Birçok konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

SİYASET 14.03.2021, 23:31 20.03.2021, 10:47

Bergama Belediyesi'nin tarla vasfındaki 19 köy arazisini satışa çıkarma kararını değerlendiren Bergama'nın önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, sattı iddialarını yanıtladı. Kendi döneminde alınan yerleri ve kamulaştırmaları açıkladı.

Egedesonses.com adlı haber portalında konuk olan Başkan Gönenç, Çamlıpark karşısında yer alan belediye arazisinin kat karşılığında devredilerek inşaat yaptırılmasına ilişkin ise; “Burası için 4 milyon lira para harcayacaksın, ardından 13 milyon liralık yerin sahibi olacaksın. Belediye bu iş için niye ortak arar. Bunun için adamın ya beceriksiz ya da hain olması lazım” dedi.

Gönenç ayrıca; "Paran yoksa, maaşları zor ödüyorsan bir takım ayrıcalıklı personele çift maaş vermeyeceksin. Belediyede çalışan bazı kişileri kayırarak belediyenin aracıyla sabah evinden alıp, akşam evine bırakmayacaksın? Çocuklarını belediyenin özel arabalarıyla okullarına taşımayacaksın. Partinin gençlik kolları ılıcada yediği yemeğin, yaptığı iftarın parasını belediyeye ödeyecek. Paran yoksa ‘param yetmiyor maaşları ödeyemiyorum’ diyorsan temizlik işlerinde çalışan işçileri Pazar günü İzmir’e götürüp AKP kongresinde çalıştırmayacaksın. Çünkü onlara Pazar olduğu için toplu sözleşmeye göre daha fazla para veriyorsun. Saçma sapan bir takım firmalara ayda 3 tane fotoğraf çekiyorlar, 8 kere dron uçuruyorlar diye her ay AKP İlçe Başkanı’nın oğluna fatura kestirtmeyeceksin. Milletin, köylünün arsasını sat. AKP İlçe Başkanı’nın oğlu video yaptı para öde, gençlik kolların gelsin ılıcada bedava iftar yemeği yesin, onun parasını öde” ifadelerini kullandı.

"YALAN"

Bergama Belediye Meclis Toplantısı’nda tarım arazilerinin satışı ile ilgili son gündem maddesi üzerinde görüşülürken önceki dönem için ‘satan satmış zaten’ sözlerine cevap veren Başkan Gönenç; “288 tane tarla vasfındaki taşınmaz ile ilgili 2017 yılında Bergama Belediyesi içinde oluşturmuş olduğumuz Emlak Değerlendirme Komisyonu’nun raporu ve AKP, MHP ve CHP’li üyelerin görüş birliğiyle alınmış bir meclis kararı var. Bu listeyi sanki kitlesel ve büyük bütün arazilerin satışı yapılmış gibi anlatmaya ve böyle bir algı yaratmaya çalışıyorlar. Bir kere bu doğru değil diyemeyeceğim artık. Bu yalan. O tarihte komisyon bir çalışma yaptı. Bize çok sayıda özellikle de ufak parsellerle ilgili talep geliyordu. Bunlar bin ve üç bin metrekare arasındaki küçük parseller. Vatandaşlar icarlamak ya da kiralamakta istemiyorlar. Dolayısıyla bunlarla ilgili bir prensip kararı alındı. Belediye ve köyde yaşayan vatandaşlar için büyük değeri olmayan, elden çıkarılabilecek alanlar değerlendirildi” dedi.

İDDİALARI GRAFİKLER İLE ANLATTI

Önceki dönemde de satıldı algısı yaratmak istenildiğinin altını çizen Başkan Gönenç durumu grafikler ile anlattı; “Bizim o dönemde bunlar satılabilir dediğimiz arazilerin yüzde 51’i, 146 tanesi 2 bin metrekareden daha küçük alanlar. Yüzde 27’si yani 80 tanesi 2 bin ile 5 bin metrekare arasında ve sadece yüzde 22’si yani 62 tanesi ise 5 bin ile 10 bin metrekare arasında. Bu son kararda satış kararı alınan yerler ise, 176 bin, 103 bin, 120 bin, 80 bin, 55 bin metrekare. Yani bugün satılmak istenen arazilerle kıyaslanması mümkün değil

“Peki, biz bu kararı aldık ama hepsini sattık mı? Pekte geçmişten haberi olmayan AKP’li Meclis Üyelerinin iddia ettiği gibi 288 tane yer satılmış mı gerçekten? Hayır olmamış. 850 bin metrekarelik karar içinde bulunan arazilerin 680 bin metrekaresi yani yüzde 82’si şuanda Bergama Belediyesi’nin mülkü. Sadece yüzde 18’i satılmış, buda 170 bin metrekaredir”

“60 ADET ARAZİ ALDIK”

“2017 yılında, yani bu satış kararının alındığı yılın Aralık meclisinde ‘orman vasfını yitirmiş 125 tane araziyi değerlendirelim, belediyenin bunları almaya hakkı var. Verimli olanlarını alalım’ demişiz. 2017 yılında 60 adet 640 bin metrekare yani 2 katı yer almışız. Bergama Belediyesi’nin parasıyla alındı bu yerler. Tapuları da şuanda Bergama Belediyesi’nde”

“33 TANE KAMULAŞTIRMA YAPTIK”

“Yine görev yaptığım yıllar içinde Bergama’nın farklı noktalarında 33 tane kamulaştırma yapılmış. Bunların parası da Bergama Belediyesi tarafından ödenmiş”

“SATMADIKLARI YER KALMADI”

“Bergama’da birçok kişi belediye başkanlığı yaptı. Hiçbir belediye başkanı döneminde şimdiki kadar yer satılmadı. Kapalı Spor Salonu, Futbol Akademi Tesisleri, bu tesislerin yanındaki 40 bin metrekarelik arazi, Göçbeyli’de 10 bin metrekarelik arsa elden çıkarıldı. Tekstil Fabrikası’nın yarısı elden çıkarılmak üzere. Şimdi 850 bin metrekare tarla satışı yapılıyor. Kendileri de farkındalar bu işi. Çünkü ısrarla satış kelimesini kullanmıyorlar. Diyorlar ki ‘Gayrimenkullerin kamu yararına hizmetlerde kullanılmak üzere değerlendirilmesi’ yani satış diyemiyorlar”

“ÇÖZÜM SADECE SATMAK VE BORÇLANMAK DEĞİL”

“Bir belediye başkanı sadece ve sadece satışı ve borçlanmayı bir çözüm yolu olarak görüyor. Mecliste kendisi bu şekilde beyan veriyor. Sadece bu iki seçenek yoktur. Bergama Belediyesi’nin gelirleri var. Bergama Belediyesi’nin bir bütçesi var. Eğer senin gelirlerin iş yapmaya yetmiyorsa sağlam ve mali disiplini güçlü bir belediye yaratmak zorundasınız. Harcamalarınızı kontrol etmek zorundasınız. Toplayamadığınız gelirler varsa, tahakkuk tahsilat oranlarınız düşükse bunları yükseltmek zorundasınız. Nerede kaçak varsa kesmek zorundasınız.

VAHİM İDDİALAR

“Paranın küçüğü büyüğü olmaz. Paran yoksa, maaşları zor ödüyorsan bir takım ayrıcalıklı personele çift maaş vermeyeceksin. Belediyede çalışan bazı kişileri kayırarak belediyenin aracıyla sabah evinden alıp, akşam evine bırakmayacaksın? Çocuklarını belediyenin özel arabalarıyla okullarına taşımayacaksın. Partinin gençlik kolları ılıcada yediği yemeğin, yaptığı iftarın parasını belediyeye ödeyecek. Paran yoksa ‘param yetmiyor maaşları ödeyemiyorum’ diyorsan temizlik işlerinde çalışan işçileri Pazar günü İzmir’e götürüp AKP kongresinde çalıştırmayacaksın. Çünkü onlara Pazar olduğu için toplu sözleşmeye göre daha fazla para veriyorsun. Saçma sapan bir takım firmalara ayda 3 tane fotoğraf çekiyorlar, 8 kere dron uçuruyorlar diye her ay AKP İlçe Başkanı’nın oğluna fatura kestirtmeyeceksin. Milletin, köylünün arsasını sat. AKP İlçe Başkanı’nın oğlu video yaptı para öde, gençlik kolların gelsin ılıcada bedava iftar yemeği yesin, onun parasını öde"

“BAŞKAN BELEDİYENİN BORCUNU BİLMİYOR”

“Belediye Başkanı, belediyenin borcunun ne kadar olduğunu bilmiyor. İki sene oldu göreve geleli. İlk programa çıktığında ‘60 milyon lira borcumuz var’ dedi. Aradan iki ay geçti meclis toplantısında ‘80 milyon lira’ dedi. Bir süre sonra ‘100 milyon oldu bizim borç’ dedi. Sonra havuz medyasına röportaj verdi, 150 milyon oldu bizim borç. Şimdi yine 130’a düştü”

“21 MİLYON EURO İLE DEVRALDIM, 8 MİLYON EURO İLE DEVRETTİM”

“Ben panolara da asmıştım. Belediye başkanlığı görevini bıraktığımda borç 56 milyon liraydı. Şirketlerinde 23 milyon civarında borcu vardı. Belediye başkanı olarak 10 yıl görev yaptım. 42 milyon lira ile aldım, 56 milyon lira ile bıraktım. 10 yıl boyunca o 42 milyon lira borcun üzerine bir delikli kuruş borç yapmamış olsaydım bile, sadece yasal faizi bile 88 milyon lira idi. Göreve geldiğimde belediyenin bütçesi 20 milyon liraydı, borcu 42 milyon liraydı. Başkanlık görevini bıraktım, bütçe 90 milyon liraydı, borcu 56 milyon liraydı. Euro’ya vurursanız; 21 milyon Euro borç ile aldım, 8 milyon Euro borç ile bıraktım. Adamım diyen herkesle bunu burada belgesi ve ispatıyla oturur tartışırım” sözlerine yer verdi.

“BECERİKSİZ YA DA HAİN OLMANIZ LAZIM”

Çamlıpark karşısında yer alan belediye arazisini kat karşılığında devredilerek inşaat yaptırılmasına ilişkin verilen önergeyi de değerlendiren Başkan Gönenç; “Bergama Belediyesi’nin burayı kat karşılığı ihaleye çıkarması bence çok büyük bir skandal. Biraz önce konuştuğumuz tarla satışları kadar önemli bir konu. Şu andaki belediye yönetiminin bakış açısına ve iş tutuş tarzına ilişkin çok güzel de bir ipucu. Üzerine basarak söylüyorum; beceriksizliğini ve yetersizliğini gösteren çok örnek biri iş. Burada 1321 metrekare inşaat alanı var. Yani maliyeti 3, 3,5 milyon lira. Bilemedin 4 milyon lira. Buranın yapıldıktan sonra değeri ise 10, 13 milyon lira civarını bulur. Yani 4 milyon lira para harcayacaksın 13 milyon liralık yerin sahibi olacaksın. Belediye bu iş için niye ortak arar. Bunun için adamın ya beceriksiz ya da hain olması lazım”

“BELEDİYE BÜTÇESİNDEN İŞ YAPMADI”

“Borcu ödememişsin, belediye bütçesinden iş yapmamışsın, Selinos’u sen yapmıyorsun, Toki ve doğalgaz için delikli para çıkmıyor, iki tane restorasyon yapıyor yüzde 90 parasını valilik veriyor. Cumhuriyet Meydanı ile ilgili ortada 2 seneden beri daha proje yok. ‘İhale yaptık köylere halı saha yaptık’ diyorlar. Halı sahayı da onlar yapmıyor. Halı sahaların parası Spor Toto’dan geldi” dedi.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (1)
Ahmet 3 yıl önce
Tarım arazilerimiz satılmasın
17
parçalı bulutlu
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21

Gelişmelerden Haberdar Olun

@