"Bergama'da CHP alıyor, AKP satıyor!"

Bergama'nın önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, geçtiğimiz günlerde çıktığı bir programda satış kararı alınan verimli tarım arazileri konusunu değerlendirdi. Birçok konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

SİYASET 14.03.2021, 23:31 20.03.2021, 10:47

Bergama Belediyesi'nin tarla vasfındaki 19 köy arazisini satışa çıkarma kararını değerlendiren Bergama'nın önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, sattı iddialarını yanıtladı. Kendi döneminde alınan yerleri ve kamulaştırmaları açıkladı.

Egedesonses.com adlı haber portalında konuk olan Başkan Gönenç, Çamlıpark karşısında yer alan belediye arazisinin kat karşılığında devredilerek inşaat yaptırılmasına ilişkin ise; “Burası için 4 milyon lira para harcayacaksın, ardından 13 milyon liralık yerin sahibi olacaksın. Belediye bu iş için niye ortak arar. Bunun için adamın ya beceriksiz ya da hain olması lazım” dedi.

Gönenç ayrıca; "Paran yoksa, maaşları zor ödüyorsan bir takım ayrıcalıklı personele çift maaş vermeyeceksin. Belediyede çalışan bazı kişileri kayırarak belediyenin aracıyla sabah evinden alıp, akşam evine bırakmayacaksın? Çocuklarını belediyenin özel arabalarıyla okullarına taşımayacaksın. Partinin gençlik kolları ılıcada yediği yemeğin, yaptığı iftarın parasını belediyeye ödeyecek. Paran yoksa ‘param yetmiyor maaşları ödeyemiyorum’ diyorsan temizlik işlerinde çalışan işçileri Pazar günü İzmir’e götürüp AKP kongresinde çalıştırmayacaksın. Çünkü onlara Pazar olduğu için toplu sözleşmeye göre daha fazla para veriyorsun. Saçma sapan bir takım firmalara ayda 3 tane fotoğraf çekiyorlar, 8 kere dron uçuruyorlar diye her ay AKP İlçe Başkanı’nın oğluna fatura kestirtmeyeceksin. Milletin, köylünün arsasını sat. AKP İlçe Başkanı’nın oğlu video yaptı para öde, gençlik kolların gelsin ılıcada bedava iftar yemeği yesin, onun parasını öde” ifadelerini kullandı.

"YALAN"

Bergama Belediye Meclis Toplantısı’nda tarım arazilerinin satışı ile ilgili son gündem maddesi üzerinde görüşülürken önceki dönem için ‘satan satmış zaten’ sözlerine cevap veren Başkan Gönenç; “288 tane tarla vasfındaki taşınmaz ile ilgili 2017 yılında Bergama Belediyesi içinde oluşturmuş olduğumuz Emlak Değerlendirme Komisyonu’nun raporu ve AKP, MHP ve CHP’li üyelerin görüş birliğiyle alınmış bir meclis kararı var. Bu listeyi sanki kitlesel ve büyük bütün arazilerin satışı yapılmış gibi anlatmaya ve böyle bir algı yaratmaya çalışıyorlar. Bir kere bu doğru değil diyemeyeceğim artık. Bu yalan. O tarihte komisyon bir çalışma yaptı. Bize çok sayıda özellikle de ufak parsellerle ilgili talep geliyordu. Bunlar bin ve üç bin metrekare arasındaki küçük parseller. Vatandaşlar icarlamak ya da kiralamakta istemiyorlar. Dolayısıyla bunlarla ilgili bir prensip kararı alındı. Belediye ve köyde yaşayan vatandaşlar için büyük değeri olmayan, elden çıkarılabilecek alanlar değerlendirildi” dedi.

İDDİALARI GRAFİKLER İLE ANLATTI

Önceki dönemde de satıldı algısı yaratmak istenildiğinin altını çizen Başkan Gönenç durumu grafikler ile anlattı; “Bizim o dönemde bunlar satılabilir dediğimiz arazilerin yüzde 51’i, 146 tanesi 2 bin metrekareden daha küçük alanlar. Yüzde 27’si yani 80 tanesi 2 bin ile 5 bin metrekare arasında ve sadece yüzde 22’si yani 62 tanesi ise 5 bin ile 10 bin metrekare arasında. Bu son kararda satış kararı alınan yerler ise, 176 bin, 103 bin, 120 bin, 80 bin, 55 bin metrekare. Yani bugün satılmak istenen arazilerle kıyaslanması mümkün değil

“Peki, biz bu kararı aldık ama hepsini sattık mı? Pekte geçmişten haberi olmayan AKP’li Meclis Üyelerinin iddia ettiği gibi 288 tane yer satılmış mı gerçekten? Hayır olmamış. 850 bin metrekarelik karar içinde bulunan arazilerin 680 bin metrekaresi yani yüzde 82’si şuanda Bergama Belediyesi’nin mülkü. Sadece yüzde 18’i satılmış, buda 170 bin metrekaredir”

“60 ADET ARAZİ ALDIK”

“2017 yılında, yani bu satış kararının alındığı yılın Aralık meclisinde ‘orman vasfını yitirmiş 125 tane araziyi değerlendirelim, belediyenin bunları almaya hakkı var. Verimli olanlarını alalım’ demişiz. 2017 yılında 60 adet 640 bin metrekare yani 2 katı yer almışız. Bergama Belediyesi’nin parasıyla alındı bu yerler. Tapuları da şuanda Bergama Belediyesi’nde”

“33 TANE KAMULAŞTIRMA YAPTIK”

“Yine görev yaptığım yıllar içinde Bergama’nın farklı noktalarında 33 tane kamulaştırma yapılmış. Bunların parası da Bergama Belediyesi tarafından ödenmiş”

“SATMADIKLARI YER KALMADI”

“Bergama’da birçok kişi belediye başkanlığı yaptı. Hiçbir belediye başkanı döneminde şimdiki kadar yer satılmadı. Kapalı Spor Salonu, Futbol Akademi Tesisleri, bu tesislerin yanındaki 40 bin metrekarelik arazi, Göçbeyli’de 10 bin metrekarelik arsa elden çıkarıldı. Tekstil Fabrikası’nın yarısı elden çıkarılmak üzere. Şimdi 850 bin metrekare tarla satışı yapılıyor. Kendileri de farkındalar bu işi. Çünkü ısrarla satış kelimesini kullanmıyorlar. Diyorlar ki ‘Gayrimenkullerin kamu yararına hizmetlerde kullanılmak üzere değerlendirilmesi’ yani satış diyemiyorlar”

“ÇÖZÜM SADECE SATMAK VE BORÇLANMAK DEĞİL”

“Bir belediye başkanı sadece ve sadece satışı ve borçlanmayı bir çözüm yolu olarak görüyor. Mecliste kendisi bu şekilde beyan veriyor. Sadece bu iki seçenek yoktur. Bergama Belediyesi’nin gelirleri var. Bergama Belediyesi’nin bir bütçesi var. Eğer senin gelirlerin iş yapmaya yetmiyorsa sağlam ve mali disiplini güçlü bir belediye yaratmak zorundasınız. Harcamalarınızı kontrol etmek zorundasınız. Toplayamadığınız gelirler varsa, tahakkuk tahsilat oranlarınız düşükse bunları yükseltmek zorundasınız. Nerede kaçak varsa kesmek zorundasınız.

VAHİM İDDİALAR

“Paranın küçüğü büyüğü olmaz. Paran yoksa, maaşları zor ödüyorsan bir takım ayrıcalıklı personele çift maaş vermeyeceksin. Belediyede çalışan bazı kişileri kayırarak belediyenin aracıyla sabah evinden alıp, akşam evine bırakmayacaksın? Çocuklarını belediyenin özel arabalarıyla okullarına taşımayacaksın. Partinin gençlik kolları ılıcada yediği yemeğin, yaptığı iftarın parasını belediyeye ödeyecek. Paran yoksa ‘param yetmiyor maaşları ödeyemiyorum’ diyorsan temizlik işlerinde çalışan işçileri Pazar günü İzmir’e götürüp AKP kongresinde çalıştırmayacaksın. Çünkü onlara Pazar olduğu için toplu sözleşmeye göre daha fazla para veriyorsun. Saçma sapan bir takım firmalara ayda 3 tane fotoğraf çekiyorlar, 8 kere dron uçuruyorlar diye her ay AKP İlçe Başkanı’nın oğluna fatura kestirtmeyeceksin. Milletin, köylünün arsasını sat. AKP İlçe Başkanı’nın oğlu video yaptı para öde, gençlik kolların gelsin ılıcada bedava iftar yemeği yesin, onun parasını öde"

“BAŞKAN BELEDİYENİN BORCUNU BİLMİYOR”

“Belediye Başkanı, belediyenin borcunun ne kadar olduğunu bilmiyor. İki sene oldu göreve geleli. İlk programa çıktığında ‘60 milyon lira borcumuz var’ dedi. Aradan iki ay geçti meclis toplantısında ‘80 milyon lira’ dedi. Bir süre sonra ‘100 milyon oldu bizim borç’ dedi. Sonra havuz medyasına röportaj verdi, 150 milyon oldu bizim borç. Şimdi yine 130’a düştü”

“21 MİLYON EURO İLE DEVRALDIM, 8 MİLYON EURO İLE DEVRETTİM”

“Ben panolara da asmıştım. Belediye başkanlığı görevini bıraktığımda borç 56 milyon liraydı. Şirketlerinde 23 milyon civarında borcu vardı. Belediye başkanı olarak 10 yıl görev yaptım. 42 milyon lira ile aldım, 56 milyon lira ile bıraktım. 10 yıl boyunca o 42 milyon lira borcun üzerine bir delikli kuruş borç yapmamış olsaydım bile, sadece yasal faizi bile 88 milyon lira idi. Göreve geldiğimde belediyenin bütçesi 20 milyon liraydı, borcu 42 milyon liraydı. Başkanlık görevini bıraktım, bütçe 90 milyon liraydı, borcu 56 milyon liraydı. Euro’ya vurursanız; 21 milyon Euro borç ile aldım, 8 milyon Euro borç ile bıraktım. Adamım diyen herkesle bunu burada belgesi ve ispatıyla oturur tartışırım” sözlerine yer verdi.

“BECERİKSİZ YA DA HAİN OLMANIZ LAZIM”

Çamlıpark karşısında yer alan belediye arazisini kat karşılığında devredilerek inşaat yaptırılmasına ilişkin verilen önergeyi de değerlendiren Başkan Gönenç; “Bergama Belediyesi’nin burayı kat karşılığı ihaleye çıkarması bence çok büyük bir skandal. Biraz önce konuştuğumuz tarla satışları kadar önemli bir konu. Şu andaki belediye yönetiminin bakış açısına ve iş tutuş tarzına ilişkin çok güzel de bir ipucu. Üzerine basarak söylüyorum; beceriksizliğini ve yetersizliğini gösteren çok örnek biri iş. Burada 1321 metrekare inşaat alanı var. Yani maliyeti 3, 3,5 milyon lira. Bilemedin 4 milyon lira. Buranın yapıldıktan sonra değeri ise 10, 13 milyon lira civarını bulur. Yani 4 milyon lira para harcayacaksın 13 milyon liralık yerin sahibi olacaksın. Belediye bu iş için niye ortak arar. Bunun için adamın ya beceriksiz ya da hain olması lazım”

“BELEDİYE BÜTÇESİNDEN İŞ YAPMADI”

“Borcu ödememişsin, belediye bütçesinden iş yapmamışsın, Selinos’u sen yapmıyorsun, Toki ve doğalgaz için delikli para çıkmıyor, iki tane restorasyon yapıyor yüzde 90 parasını valilik veriyor. Cumhuriyet Meydanı ile ilgili ortada 2 seneden beri daha proje yok. ‘İhale yaptık köylere halı saha yaptık’ diyorlar. Halı sahayı da onlar yapmıyor. Halı sahaların parası Spor Toto’dan geldi” dedi.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (1)
Ahmet 3 yıl önce
Tarım arazilerimiz satılmasın
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 15 40
2. Fenerbahçe 14 37
3. Beşiktaş 14 26
4. Kayserispor 14 26
5. A.Demirspor 15 23
6. Trabzonspor 14 23
7. Kasımpasa 14 21
8. Rizespor 14 21
9. Antalyaspor 14 20
10. Hatayspor 14 18
11. Karagümrük 14 17
12. Ankaragücü 14 17
13. Sivasspor 14 15
14. Gaziantep FK 14 15
15. Konyaspor 14 14
16. Pendikspor 14 13
17. Başakşehir 14 12
18. Samsunspor 14 11
19. Alanyaspor 14 11
20. İstanbulspor 14 8
Takımlar O P
1. Eyüpspor 14 36
2. Kocaelispor 14 29
3. Bandırmaspor 14 26
4. Göztepe 14 26
5. Bodrumspor 14 24
6. Gençlerbirliği 14 24
7. Sakaryaspor 14 23
8. Ahlatçı Çorum FK 14 20
9. Keçiörengücü 14 19
10. Erzurumspor 14 18
11. Manisa FK 14 17
12. Boluspor 14 16
13. Ümraniye 14 15
14. Adanaspor 14 15
15. Şanlıurfaspor 14 14
16. Pendikspor 0 0
17. Tuzlaspor 14 12
18. Giresunspor 14 9
19. Altay 14 5
Takımlar O P
1. Arsenal 15 36
2. Liverpool 15 34
3. Aston Villa 15 32
4. M.City 15 30
5. Tottenham 15 27
6. M. United 15 27
7. Newcastle 15 26
8. Brighton 15 25
9. West Ham United 15 24
10. Chelsea 15 19
11. Brentford 15 19
12. Fulham 15 18
13. Wolves 15 18
14. Crystal Palace 15 16
15. Bournemouth 15 16
16. Nottingham Forest 15 13
17. Everton 15 10
18. Luton Town 15 9
19. Burnley 15 7
20. Sheffield United 15 5
Takımlar O P
1. Real Madrid 15 38
2. Girona 15 38
3. Barcelona 15 34
4. Atletico Madrid 14 31
5. Athletic Bilbao 15 28
6. Real Sociedad 15 26
7. Real Betis 15 25
8. Las Palmas 15 21
9. Valencia 15 19
10. Getafe 15 19
11. Rayo Vallecano 15 19
12. Villarreal 15 16
13. Deportivo Alaves 15 16
14. Osasuna 15 15
15. Sevilla 14 13
16. Cadiz 15 12
17. Mallorca 15 11
18. Celta Vigo 15 9
19. Granada 15 7
20. Almeria 15 4

Gelişmelerden Haberdar Olun

@