Dikili'de "Covid-19" denetimi, kurallara uymayana ceza!

Dikili’de Covid-19 denetimleri yapıldı, ilçede 4,5 ayda 138 kişiye toplam 398 bin 700 lira idari para cezası uygulandığı öğrenildi.

SAĞLIK 27.08.2020, 09:32 30.08.2020, 13:36
Dikili'de "Covid-19" denetimi, kurallara uymayana ceza!

İçişleri Bakanlığı’nın valiliklere gönderdiği “Koronavirüs Denetimleri” genelgesi kapsamında Dikili İlçe Emniyet Müdürlüğü’nce kent genelinde denetimler yapıldı, vatandaşlar uyarıldı. Ayrıca salgın süresince 4,5 ayda ilçede kurallara uymayan 138 kişiye para cezası kesildiği öğrenildi.

Dikili Emniyet Müdürlüğü’nce ilçe genelinde Covid-19 salgınına karşı alınan tedbirlere yönelik denetimler gerçekleştirildi. Denetimlerde vatandaşların maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyup, uymadıklarına bakıldı. Ayrıca uyulması gereken kurallar çerçevesinde bilgiler verilerek hatırlatmalar yapıldı.

KURALLARA UYMAYAN 138 KİŞİYE PARA CEZASI

Alınan bilgiye göre ilçe genelinde 10 Nisan 2020 tarihinden 26 Ağustos 2020 tarihine kadar olan sürede Covid-19 salgın tedbirlerine uymayan 138 kişiye toplam 398 bin 700 lira idari para cezası uygulandığı öğrenildi.

KURALLARA UYMAMIZ ÇOK ÖNEMLİ

Yapılan denetimlerle ilgili bilgi veren İlçe Emniyet Müdürü Gülsüm Uğur; "Tüm dünyayı tehdit altına alan Korona virüs ile ilgili mücadelemiz sürüyor. Bilindiği gibi virüs sadece kurallara uyulmadığı takdirde bulaşıyor. Bu sebeple kurallara uymamız çok önemli. Kurallara uymayanları da uyarmalıyız" dedi. 

TAVİZ VERMEYECEĞİZ

Uğur ayrıca; "İzmir Valiliğimizin genelgesinde belirtildiği gibi tedbirlere uymayanlara ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası verilerek, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler yapılacaktır. Ayrıca düğünlerde kurallara uyulmaması durumunda düğün sonlandırılacaktır. İl ve ilçe emniyet müdürlüğümüz olarak bu konuda taviz verilmeyecektir" ifadelerine yer verdi.

Ayrıca emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre virüsün yayılımını engellemek için kontrollerin titizlikle ve periyodik olarak devam edeceği, vatandaşların kendi sağlıklarının yanı sıra toplum sağlığına da dikkat etmesi için gerekli tedbirlerin alınacağı öğrenildi.

Covid-19 ile ilgili İzmir Valiliği tarafından yayınlanan genelge;

» Düğün salonu girişinde ateşinizi ölçtürünüz ve ateşiniz 38 dereceden yüksek ise ve/veya herhangi bir belirti gösteriyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

» Düğün süresince ve giriş- çıkışlarda sosyal mesafe kurallarına uyunuz. Sandalye ve masaların yerlerini değiştirmeyiniz. Birlikte yaşayan aileler dışında aynı masada ve aynı yerde bulunmayınız.

» Düğüne katılan (gelin, damat, nikâh memuru ve şahitler de dâhil olmak üzere) ve çalışanlar sürekli maske takınız. Sadece ikramlar sırasında sosyal mesafeye dikkat edilerek kısa süreliğine maskenizi çıkartabilirsiniz.

» Maskelerinizin ön kısmına elle dokunmayınız, maske ağzı ve burnu birlikte kapatmalıdır, maskenizi çenenize indirmeyiniz.

» Birinci derece akrabalar dışında 65 yaş üzeri kişiler düğün ve benzeri organizasyonlara katılamayacaklardır.

» Düğün sırasında oyun, dans, halay ya da gösteri yapmayınız. (gelin ve damat hariç).

» Davetliler ve çalışanlar arasındaki sosyal mesafeyi mutlaka koruyunuz.

» Ellerinizi gerektikçe yıkayın ve masalarda bulunan dezenfektanla sıklıkla temizleyiniz.

» Yakın teması önlemek amacıyla takıları sandık ya da benzeri bir toplama kutusuna bırakınız. Gelin ve Damat ile temas etmeyiniz, tokalaşmayınız.

» Maskesiz ve toplu fotoğraf çekimleri yapmayınız.

» Düğünün başlangıcında ve sonrasında uğurlama esnasında kucaklama/sarılma yapmayınız, sosyal mesafeyi her zaman koruyunuz.

Yukarıda yazılı kurallara mutlaka uyunuz. Uymayanları uyarınız. Tedbirlere uymayanlara ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası verilerek, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler yapılacaktır. Ayrıca düğünlerde görev yapan Polis ve Jandarmaların ikazlarına uyulmaması durumunda düğünün sonlandırılacağı duyurulur.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@