Çandarlı Yaylayurt Köyü’nde 'su' için imza kampanyası!

Dikili'nin Yaylayurt Köyü'nde yaşanan ve hastalıkların artmasına neden olan su sıkıntısına, Çandarlı Halk Meclisi Gönüllüleri sahip çıktı.

ÖZELHABER 17.04.2023, 10:40 20.04.2023, 18:07
Çandarlı Yaylayurt Köyü’nde 'su' için imza kampanyası!

Su kaynakları azalan ve yaşanan su sıkıntısı nedeniyle köyde hastalıkların arttığını belirten Yaylayurt Köyü sakinleri isyan etti. Köylünün isyanına Çandarlı Halk Meclisi Gönüllüleri'nden destek geldi.

Dikili’nin Yaylayurt Köyü’nde var olan su kaynakları yıllar içinde azaldı. Kaynaktan kullanılan su; nüfusun da artmasıyla birlikte köylüye yetmez oldu. Yaşanan sorun nedeniyle Çandarlı Halk Meclisi Gönüllüleri ise üyesi olan Eyyüp Sabri Gamsız öncülüğünde Yaylayurt’a giderek soruna ortak oldu. İlk olarak ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na iletilmek üzere köyde imza kampanyası başlatıldı.

Haber: Muhammed Çekiç

Fotoğraf: Türk Öğer Koç

BİRLİKTE MÜCADELE

Köylüler ile birlikte yapılan toplantı sonrası ise; “Çandarlı Halk Meclisi gönüllüleri yöre köylüsünün bu sorunana sahip çıktı. Karar verdik; birlikte mücadele edip sorunumuzu çözeceğiz” denildi. 


 

SORUNUMUZA SAHİP ÇIKAN OLMADI, HASTALIKLAR ARTTI

Çandarlı Halk Meclisi gönüllüsü Muhammet Çekiç’in verdiği bilgiye göre; köy meydanında gerçekleştirilen buluşmada yöre halkı sıkıntısını şu sözlerle dile getirdi;

“On yıllar önce küçük bir su kaynağımız vardı, yetiyordu. Yıllar içinde kaynak suyu azaldı, nüfus katlanarak çoğaldı; su yetmez oldu. Yıllar geçtikçe nüfus daha da arttı, su sorunumuz da ağırlaştıkça ağırlaştı. Belediye tankerlerle su vermeye başladı ama hastalıklar daha da çoğaldı. Sağlıkçılar, artan cilt hastalıklarının, ishalin, kadın hastalıklarının nedeni olarak tankerlerle getirilen paslı, kirli suyu gösterdiler. Tankerlerle getirilen sular hem yetmiyor hem de hasta ediyor. Bir türlü sorunumuz sahip çıkan olmadı”

MUTLAKA SONUÇ ALACAĞIZ

Çandarlı Halk Meclisi Gönüllüleri tarafından yapılan açıklamada ise; “Yaşanan su sorundan haberdar olan üyemiz Eyyüp Sabri Gamsız, sorunu meclis gündemimize getirdi. Mecliste konu görüşüldü ve Yaylayurt köylülerinin yanında olma kararı alındı. Üyelerimiz bu süreçte yaptığı ziyaretlerle sorunu yerinde inceleme imkânı da buldu. Konu köylü ile konuşuldu ve ilk adım olarak imza kampanyası başlatıldı. Toplanan imzaları bugün İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına ileteceğiz. Sürecin gelişimine göre, köylülerimizle birlikte, gerekirse yeni mücadele yöntemlerine başvurup, mutlaka sonuç alacağız” denildi.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@