“Komünist Osman” Almanya'da

Efsanevi belediye başkanı Osman Özgüven ve arkadaşlarının nefes kesen hikayesi, Almanya'da festival seçkisi olarak gösterilecek. Avrupa'nın birçok yerinde gösterilecek film için ilk gösterim Frankfurt'ta yapılacak.

KÜLTÜR SANAT 20.02.2024, 11:49 24.02.2024, 13:57
“Komünist Osman” Almanya'da

Yönetmenliğini Gökmen Ulu’nun yaptığı ve efsanevi belediye başkanı Osman Özgüven’in yerel devrimini anlatan ve Adana Altın Koza Film Festivali’nde 'finalist' olan “Komünist Osman” Belgesel filmi 11 Mart’ta Frankfurt’ta, 17-21 Nisan’da Münih’te 35. Türk Filmleri Festivali’nde gösterilecek.

Türkiye’de sosyal belediyeciliğin manifestosunu oluşturan, emek, demokrasi, barış mücadelesinin simge isimlerinden Osman Özgüven’in yaşamının anlatıldığı belgeselin gösterimleri devam ediyor.

11 MART'TA FRANKFURT'TA

Belgesel film 11 Mart’ta Heinrich Böll Vakfı ve Avrupa’dan Haberler kuruluşlarının etkinliği kapsamında Uluslararası Frankfurt Tiyatrosu’nda gösterime sunulacak.

17-21 NİSAN'DA MÜNİH'TE FESTİVAL SEÇKİSİ

Komünist Osman'ın bir sonraki durağı ise Münih olacak. Belgesel film 17 – 21 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek Münih 35. Türk Filmleri Festivali’nde de yer alacak.

GÖSTERİMLER AVRUPA TURNESİ İLE DEVAM EDECEK

Avrupa turnesi ile devam edecek gösterimler İsveç'in Stockholm, İsviçre'nin Zürih, İngiltere'nin Londra, Hollanda'nın Amsterdam, Çekya'nın Prag ve Fransa'nın Paris kentlerinde de gösterilecek. 

Yapımcılığını Oben Ulu, yönetmenliğini Gökmen Ulu’nun yaptığı “Komünist Osman” adlı belgeselde, siyasi yaşamını SODEP, SHP ve CHP’de sürdüren Osman Özgüven ile yoldaşlarının sıra dışı serüveni anlatılıyor.

-----------------

KİM, NE DEDİ?

Peki onun için başka kimler, neler söylemişti? İşte birkaç örnek:

Osman Özgüven ve fikir yoldaşları, insanlığın gerçek değerlerini Dikili’de savunmasını biliyorlar, bayrağı dik tutuyorlar, geleceğe dönük umutlarımızı besliyorlar. Hem de karamsarlıkla değil, şenlikle… Özgüven benim de fikir yoldaşımdır.

İLHAN SELÇUK – Cumhuriyet Gazetesi Eski Genel Yayın Yönetmeni

***

Bir kişinin vizyonuyla nasıl değişebiliyor bir ilçenin ve bir bölgenin yaşamı, nasıl ışıkla birdenbire bir yere sıçrıyor… Bu unutulmaz ve bulunmaz, ender rastlanan bir şey. Ben ona mucize diyorum gerçekten ve bunu Osman Başkan yarattı. Onun yaratıcı gücü olmasaydı böyle bir mucize gerçekleşmezdi.

GENCO ERKAL - Sanatçı

***

Osman Özgüven arkadaşlığıyla övündüğüm bir dost. Dürüstlüğü ve halkçılığıyla Türkiye'ye bir model oldu. Hakikaten unutulmaz bir şekilde adını yazdırdı bu tarihe. Adı yüzyıllarca yaşayacak.

ZÜLFÜ LİVANELİ – Sanatçı / Yazar

***

Osman Özgüven ilerici, devrimci hareketin önde gelen değerlerindendir. “Yurtta barış, dünyada barış” hikayesini bir anlamda hayata geçiren insandır.

RUTKAY AZİZ - Sanatçı

***

Bir adam, sağlığı, ulaşımı, ekmeği, suyu ücretsiz yaptı. Başkanı olduğu Dikili’yi eşitliğin, özgürlüğün, barışın, kardeşliğin, aşkın ilçesi yaptı. Hayatı yeşille insanı doğayla birleştirmek istedi. Ve bütün bunları bir sevinç yumağı halinde ülkeye savurmak istedi. Bizleri de o barış ve kardeşlik sofrasının içine katıverdi.

ORHAN AYDIN – Sanatçılar Girişimi Sözcüsü

***

Osman Özgüven 12 Eylül Faşizminin hüküm sürdüğü yıllarda çölde bir vaha yarattı. Unuttuğumuz bir şeyleri hatırladık orada.

CAHİT BERKAY - Sanatçı

***

Ne barıştan, ne emekten, ne ekolojik dengeden en ufak bir taviz vermeden yoluna devam etti. Cesaret ve ahlak, ilkeli olmakla yan yana geldiğinde korkuyu aşabilecek bir tutarlığı beraberinde getirecektir. Osman Özgüven bunu becerebilmişti. Osman Özgüven Dikili’den bir ışık yaymıştır ülkeye. Emek, demokrasi ve barış bir yerde kurumsallaşabilirse orada kötülük, istismar ve sömürü asla tutunamayacaktır. Korkuları bundandır.

SUAVİ - Sanatçı

***

Osman Özgüven Dikili’ye heykeli dikilmesi gereken adamdır.

FERHAN ŞENSOY - Sanatçı

***

Osman Özgüven efsaneydi. Faşizmin korku perdesini kaldırdı, toplumun üzerindeki ölü toprağını attı. Demokrasi masalı Türkiye’yi sardı. Kentin yüzünü değiştirmekle kalmadı, Dikili’yi adeta Türkiye haritasının ortasına oturttu. Sıcacık bir rol model oldu. Osman Özgüven’e baktığımızda şunu gördük ki, bir yerel yönetici olmak yetmiyor. Dünya görüşün varsa, yüreğin varsa ve kararlıysan o demokrasi rüzgârı bütün ülkeye yayılabiliyor.

YAŞAR SEYMAN – İnsan Hakları Savunucusu / Yazar

***

Osman Özgüven, uzaktan karizmatik biridir, yaklaşınca sert biridir, içine girince dünyanın en yumuşak insanıdır. Teoride kuvvetlidir ama pratiği teori yaratacak, tartıştıracak ve kabul ettirecek kadar kuvvetlidir. Onun gibi bir figürle birlikte aynı cümlede anılmak benim hak ettiğimden çok fazlası olur. Biz ancak onu rol model olarak kabul eden, ona benzemeye çalışan solcular olabiliriz.

ÖZGÜR ÖZEL – CHP Genel Başkanı

***

Bir yerel yöneticinin çok ötesindeydi. Ülke, bölge ve dünya barışına katkılarda bulundu. Osman Özgüven’i büyük yapan şeylerden biri de budur.

MURAT KARAYALÇIN – Dönemin SHP Genel Başkanı

***

Özel ve müşfik bir ağabeydir. Bize ilham veren, yol gösterici bir büyüğümüzdür. Gerçekten ondan çok şey öğrendik. Hakkı ödenmez.

TUNÇ SOYER – İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı

***

Ben yönetici takımının sadece demeçlerle, sadece konuşarak etkin olacağına inanmayanlardanım. Eylem adamı olacaksınız. Korkmadan. Yılmadan. Osman Özgüven, gerçekten mücadeleci bir insan ve mücadeleyi akılcı olarak yapan insan. Bunu örnek almak gerek. Yani oturduğumuz yerde demokrasi savunulamaz. Goethe’nin dediği gibi; “Demokrasilerde uyuyanlar, diktatörlükte uyanır.”

YÜKSEL ÇAKMUR – Eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı

***

Birçok insan siyasette gelir gider. Görev başındayken belki biraz anılır ama ondan sonra unutulur gider. Ama bazı siyasetçiler vardır ki, nesiller boyunca konuşulur; yaptıkları anlatılır, duruşu anlatılır, kişiliği anlatılır. Osman Özgüven bıraktığı izlerle uzun süre yaşayacak bir arkadaşımızdır.

AZİZ KOCAOĞLU – Eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı

***

Osman Özgüven halkçı belediyeciliğin en önemli isimlerinden biri olmasının yanı sıra Türkiye’deki siyaseti etkileyen fenomenlerden birisidir. Ona öykünüyoruz.

MEHMET GÖNENÇ – Önceki Dönem Bergama Belediye Başkanı

***

Devlete karşı bir refleks geliştirmek çok zor. Herkes bunu yapamaz, yapamadı. Belediye başkanlarındaki bu çizginin başı Fatsa Belediye Başkanı Terzi Fikri’de. Ondan sonra Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven’i görüyorum.

SENİH ÖZAY – Çevre Avukatı

***

Emekten, demokrasiden, özgürlükten, eşitlikten, barıştan yana olan bir insan yaşamın korunmasından yana da olur. Osman Özgüven bu tarife uygun bir insandır. Ekolojik, hukuksal ve toplumsal yıkımın karşısında duran bir liderdir.

ARİF ALİ CANGI – Çevre Avukatı

***

Osman Özgüven, demokratik mücadelede nasıl tavır konulacağının öğretmenlerindendi bizim için. Tarihsel duruma baktığımızda, kuşaklara aktarılacak öykülerinin çok büyük bir saygıyla anılacağını düşünüyorum.

ATİLA SERTEL – Eski İzmir Milletvekili

***

12 Eylül militarizmi Türkiye'de ırkçılık, ayrımcılık ve ötekileştirmeyi dayattı. Bu Osman Özgüven’le birlikte Dikili’de yıkıldı. Halkların eşit ve özgür yurttaşlık temelinde bir arada yaşama kültürünün de tohumları atıldı.

AKIN BİRDAL – Eski İnsan Hakları Derneği Başkanı

***

Türkiye’de herkesin, özellikle de ayrıksılaştırılan ve dışlanan tüm toplum kesimlerinin gözünün içine bakan, onları yürekten seven, sahici sahiplenme duygusuna sahip bir belediye başkanı oldu.

BÜLENT TANIK – Eski TMMOB Genel Sekreteri

***

Türk – Yunan dostluğu politikacılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir. Ne yapmak lazım? Belediyeler belediyelerle, sivil toplum örgütleri birbirleriyle, gazeteciler, yazarlar, sanatçılar, gençler, çocuklar birbirleriyle beraber olmalı. O zaman önyargılar ortadan kalkar, halkların birbirine bakışı değişir ve dostluk pekişir. Osman Özgüven bu tezi uyguladı.

KEMAL ANADOL – Siyasetçi - Yazar

***

Türkiye ve Yunanistan’da milliyetçiliğe karşı koyma, iki ülke halkları arasında dostluk, hoşgörü, anlayış ilişkilerine yönelik girişimleri üstlenmek büyük bir cesaretti. Burada Osman Özgüven belirleyici rol oynadı.

STRATİS PALLİS – Dönemin Lesvos Adası Midilli Belediye Başkanı

***

Türk – Yunan halkları arasındaki dostluk ilişkileri kurulmasında birincilik madalyasını Osman Özgüven almalı. Onun sayesinde başlayan ilişkiler sonucu herkes bir gün kardeşçesine kucaklaşacak.

ALEKSANDROS EVANGELİNOS - Dönemin Lesvos Adası Ayaparaskevi Belediye Başkanı

***

Ege’de dostluk köprülerini kuran Osman benim arkadaşım değil, kardeşim. Keşke Türkiye ve Yunanistan’da daha çok Osman Özgüven olsaydı, hayatımız refahımız farklı olurdu.  O, Türkiye ve Yunanistan’ın daha da üzerinde.

APOSTOLOS KOMİNİNAKAS – Dönemin Lesvos Adası Ayaparaskevi Belediye Başkanı

***

Osman’la kardeş olmasaydım da yine yoldaş olurdum.

SEDAT ÖZGÜVEN – 1970’li Yılların Türkiye Komünist Partisi Yöneticisi

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21

Gelişmelerden Haberdar Olun

@