“Komünist Osman” Almanya'da

Efsanevi belediye başkanı Osman Özgüven ve arkadaşlarının nefes kesen hikayesi, Almanya'da festival seçkisi olarak gösterilecek. Avrupa'nın birçok yerinde gösterilecek film için ilk gösterim Frankfurt'ta yapılacak.

KÜLTÜR SANAT 20.02.2024, 11:49 24.02.2024, 13:57
“Komünist Osman” Almanya'da

Yönetmenliğini Gökmen Ulu’nun yaptığı ve efsanevi belediye başkanı Osman Özgüven’in yerel devrimini anlatan ve Adana Altın Koza Film Festivali’nde 'finalist' olan “Komünist Osman” Belgesel filmi 11 Mart’ta Frankfurt’ta, 17-21 Nisan’da Münih’te 35. Türk Filmleri Festivali’nde gösterilecek.

Türkiye’de sosyal belediyeciliğin manifestosunu oluşturan, emek, demokrasi, barış mücadelesinin simge isimlerinden Osman Özgüven’in yaşamının anlatıldığı belgeselin gösterimleri devam ediyor.

11 MART'TA FRANKFURT'TA

Belgesel film 11 Mart’ta Heinrich Böll Vakfı ve Avrupa’dan Haberler kuruluşlarının etkinliği kapsamında Uluslararası Frankfurt Tiyatrosu’nda gösterime sunulacak.

17-21 NİSAN'DA MÜNİH'TE FESTİVAL SEÇKİSİ

Komünist Osman'ın bir sonraki durağı ise Münih olacak. Belgesel film 17 – 21 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek Münih 35. Türk Filmleri Festivali’nde de yer alacak.

GÖSTERİMLER AVRUPA TURNESİ İLE DEVAM EDECEK

Avrupa turnesi ile devam edecek gösterimler İsveç'in Stockholm, İsviçre'nin Zürih, İngiltere'nin Londra, Hollanda'nın Amsterdam, Çekya'nın Prag ve Fransa'nın Paris kentlerinde de gösterilecek. 

Yapımcılığını Oben Ulu, yönetmenliğini Gökmen Ulu’nun yaptığı “Komünist Osman” adlı belgeselde, siyasi yaşamını SODEP, SHP ve CHP’de sürdüren Osman Özgüven ile yoldaşlarının sıra dışı serüveni anlatılıyor.

-----------------

KİM, NE DEDİ?

Peki onun için başka kimler, neler söylemişti? İşte birkaç örnek:

Osman Özgüven ve fikir yoldaşları, insanlığın gerçek değerlerini Dikili’de savunmasını biliyorlar, bayrağı dik tutuyorlar, geleceğe dönük umutlarımızı besliyorlar. Hem de karamsarlıkla değil, şenlikle… Özgüven benim de fikir yoldaşımdır.

İLHAN SELÇUK – Cumhuriyet Gazetesi Eski Genel Yayın Yönetmeni

***

Bir kişinin vizyonuyla nasıl değişebiliyor bir ilçenin ve bir bölgenin yaşamı, nasıl ışıkla birdenbire bir yere sıçrıyor… Bu unutulmaz ve bulunmaz, ender rastlanan bir şey. Ben ona mucize diyorum gerçekten ve bunu Osman Başkan yarattı. Onun yaratıcı gücü olmasaydı böyle bir mucize gerçekleşmezdi.

GENCO ERKAL - Sanatçı

***

Osman Özgüven arkadaşlığıyla övündüğüm bir dost. Dürüstlüğü ve halkçılığıyla Türkiye'ye bir model oldu. Hakikaten unutulmaz bir şekilde adını yazdırdı bu tarihe. Adı yüzyıllarca yaşayacak.

ZÜLFÜ LİVANELİ – Sanatçı / Yazar

***

Osman Özgüven ilerici, devrimci hareketin önde gelen değerlerindendir. “Yurtta barış, dünyada barış” hikayesini bir anlamda hayata geçiren insandır.

RUTKAY AZİZ - Sanatçı

***

Bir adam, sağlığı, ulaşımı, ekmeği, suyu ücretsiz yaptı. Başkanı olduğu Dikili’yi eşitliğin, özgürlüğün, barışın, kardeşliğin, aşkın ilçesi yaptı. Hayatı yeşille insanı doğayla birleştirmek istedi. Ve bütün bunları bir sevinç yumağı halinde ülkeye savurmak istedi. Bizleri de o barış ve kardeşlik sofrasının içine katıverdi.

ORHAN AYDIN – Sanatçılar Girişimi Sözcüsü

***

Osman Özgüven 12 Eylül Faşizminin hüküm sürdüğü yıllarda çölde bir vaha yarattı. Unuttuğumuz bir şeyleri hatırladık orada.

CAHİT BERKAY - Sanatçı

***

Ne barıştan, ne emekten, ne ekolojik dengeden en ufak bir taviz vermeden yoluna devam etti. Cesaret ve ahlak, ilkeli olmakla yan yana geldiğinde korkuyu aşabilecek bir tutarlığı beraberinde getirecektir. Osman Özgüven bunu becerebilmişti. Osman Özgüven Dikili’den bir ışık yaymıştır ülkeye. Emek, demokrasi ve barış bir yerde kurumsallaşabilirse orada kötülük, istismar ve sömürü asla tutunamayacaktır. Korkuları bundandır.

SUAVİ - Sanatçı

***

Osman Özgüven Dikili’ye heykeli dikilmesi gereken adamdır.

FERHAN ŞENSOY - Sanatçı

***

Osman Özgüven efsaneydi. Faşizmin korku perdesini kaldırdı, toplumun üzerindeki ölü toprağını attı. Demokrasi masalı Türkiye’yi sardı. Kentin yüzünü değiştirmekle kalmadı, Dikili’yi adeta Türkiye haritasının ortasına oturttu. Sıcacık bir rol model oldu. Osman Özgüven’e baktığımızda şunu gördük ki, bir yerel yönetici olmak yetmiyor. Dünya görüşün varsa, yüreğin varsa ve kararlıysan o demokrasi rüzgârı bütün ülkeye yayılabiliyor.

YAŞAR SEYMAN – İnsan Hakları Savunucusu / Yazar

***

Osman Özgüven, uzaktan karizmatik biridir, yaklaşınca sert biridir, içine girince dünyanın en yumuşak insanıdır. Teoride kuvvetlidir ama pratiği teori yaratacak, tartıştıracak ve kabul ettirecek kadar kuvvetlidir. Onun gibi bir figürle birlikte aynı cümlede anılmak benim hak ettiğimden çok fazlası olur. Biz ancak onu rol model olarak kabul eden, ona benzemeye çalışan solcular olabiliriz.

ÖZGÜR ÖZEL – CHP Genel Başkanı

***

Bir yerel yöneticinin çok ötesindeydi. Ülke, bölge ve dünya barışına katkılarda bulundu. Osman Özgüven’i büyük yapan şeylerden biri de budur.

MURAT KARAYALÇIN – Dönemin SHP Genel Başkanı

***

Özel ve müşfik bir ağabeydir. Bize ilham veren, yol gösterici bir büyüğümüzdür. Gerçekten ondan çok şey öğrendik. Hakkı ödenmez.

TUNÇ SOYER – İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı

***

Ben yönetici takımının sadece demeçlerle, sadece konuşarak etkin olacağına inanmayanlardanım. Eylem adamı olacaksınız. Korkmadan. Yılmadan. Osman Özgüven, gerçekten mücadeleci bir insan ve mücadeleyi akılcı olarak yapan insan. Bunu örnek almak gerek. Yani oturduğumuz yerde demokrasi savunulamaz. Goethe’nin dediği gibi; “Demokrasilerde uyuyanlar, diktatörlükte uyanır.”

YÜKSEL ÇAKMUR – Eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı

***

Birçok insan siyasette gelir gider. Görev başındayken belki biraz anılır ama ondan sonra unutulur gider. Ama bazı siyasetçiler vardır ki, nesiller boyunca konuşulur; yaptıkları anlatılır, duruşu anlatılır, kişiliği anlatılır. Osman Özgüven bıraktığı izlerle uzun süre yaşayacak bir arkadaşımızdır.

AZİZ KOCAOĞLU – Eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı

***

Osman Özgüven halkçı belediyeciliğin en önemli isimlerinden biri olmasının yanı sıra Türkiye’deki siyaseti etkileyen fenomenlerden birisidir. Ona öykünüyoruz.

MEHMET GÖNENÇ – Önceki Dönem Bergama Belediye Başkanı

***

Devlete karşı bir refleks geliştirmek çok zor. Herkes bunu yapamaz, yapamadı. Belediye başkanlarındaki bu çizginin başı Fatsa Belediye Başkanı Terzi Fikri’de. Ondan sonra Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven’i görüyorum.

SENİH ÖZAY – Çevre Avukatı

***

Emekten, demokrasiden, özgürlükten, eşitlikten, barıştan yana olan bir insan yaşamın korunmasından yana da olur. Osman Özgüven bu tarife uygun bir insandır. Ekolojik, hukuksal ve toplumsal yıkımın karşısında duran bir liderdir.

ARİF ALİ CANGI – Çevre Avukatı

***

Osman Özgüven, demokratik mücadelede nasıl tavır konulacağının öğretmenlerindendi bizim için. Tarihsel duruma baktığımızda, kuşaklara aktarılacak öykülerinin çok büyük bir saygıyla anılacağını düşünüyorum.

ATİLA SERTEL – Eski İzmir Milletvekili

***

12 Eylül militarizmi Türkiye'de ırkçılık, ayrımcılık ve ötekileştirmeyi dayattı. Bu Osman Özgüven’le birlikte Dikili’de yıkıldı. Halkların eşit ve özgür yurttaşlık temelinde bir arada yaşama kültürünün de tohumları atıldı.

AKIN BİRDAL – Eski İnsan Hakları Derneği Başkanı

***

Türkiye’de herkesin, özellikle de ayrıksılaştırılan ve dışlanan tüm toplum kesimlerinin gözünün içine bakan, onları yürekten seven, sahici sahiplenme duygusuna sahip bir belediye başkanı oldu.

BÜLENT TANIK – Eski TMMOB Genel Sekreteri

***

Türk – Yunan dostluğu politikacılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir. Ne yapmak lazım? Belediyeler belediyelerle, sivil toplum örgütleri birbirleriyle, gazeteciler, yazarlar, sanatçılar, gençler, çocuklar birbirleriyle beraber olmalı. O zaman önyargılar ortadan kalkar, halkların birbirine bakışı değişir ve dostluk pekişir. Osman Özgüven bu tezi uyguladı.

KEMAL ANADOL – Siyasetçi - Yazar

***

Türkiye ve Yunanistan’da milliyetçiliğe karşı koyma, iki ülke halkları arasında dostluk, hoşgörü, anlayış ilişkilerine yönelik girişimleri üstlenmek büyük bir cesaretti. Burada Osman Özgüven belirleyici rol oynadı.

STRATİS PALLİS – Dönemin Lesvos Adası Midilli Belediye Başkanı

***

Türk – Yunan halkları arasındaki dostluk ilişkileri kurulmasında birincilik madalyasını Osman Özgüven almalı. Onun sayesinde başlayan ilişkiler sonucu herkes bir gün kardeşçesine kucaklaşacak.

ALEKSANDROS EVANGELİNOS - Dönemin Lesvos Adası Ayaparaskevi Belediye Başkanı

***

Ege’de dostluk köprülerini kuran Osman benim arkadaşım değil, kardeşim. Keşke Türkiye ve Yunanistan’da daha çok Osman Özgüven olsaydı, hayatımız refahımız farklı olurdu.  O, Türkiye ve Yunanistan’ın daha da üzerinde.

APOSTOLOS KOMİNİNAKAS – Dönemin Lesvos Adası Ayaparaskevi Belediye Başkanı

***

Osman’la kardeş olmasaydım da yine yoldaş olurdum.

SEDAT ÖZGÜVEN – 1970’li Yılların Türkiye Komünist Partisi Yöneticisi

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 32 87
2. Fenerbahçe 32 85
3. Trabzonspor 32 52
4. Beşiktaş 32 48
5. Rizespor 32 48
6. Başakşehir 32 46
7. Kasımpasa 32 46
8. Sivasspor 32 44
9. Antalyaspor 32 42
10. Alanyaspor 32 42
11. A.Demirspor 32 40
12. Samsunspor 32 38
13. Ankaragücü 32 37
14. Kayserispor 32 37
15. Konyaspor 32 36
16. Hatayspor 32 33
17. Gaziantep FK 32 31
18. Karagümrük 32 30
19. Pendikspor 32 30
20. İstanbulspor 32 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 30 68
2. Göztepe 30 60
3. Kocaelispor 30 52
4. Ahlatçı Çorum FK 30 52
5. Sakaryaspor 30 51
6. Bodrumspor 30 49
7. Boluspor 30 46
8. Bandırmaspor 30 46
9. Gençlerbirliği 30 44
10. Erzurumspor 30 41
11. Keçiörengücü 30 36
12. Şanlıurfaspor 30 34
13. Ümraniye 30 34
14. Manisa FK 30 33
15. Tuzlaspor 30 32
16. Adanaspor 30 32
17. Altay 30 15
18. Giresunspor 30 7
Takımlar O P
1. M.City 32 73
2. Arsenal 32 71
3. Liverpool 32 71
4. Aston Villa 33 63
5. Tottenham 32 60
6. Newcastle 32 50
7. M. United 32 50
8. West Ham United 33 48
9. Chelsea 31 47
10. Brighton 32 44
11. Wolves 32 43
12. Fulham 33 42
13. Bournemouth 32 42
14. Crystal Palace 32 33
15. Brentford 33 32
16. Everton 32 27
17. Nottingham Forest 33 26
18. Luton Town 33 25
19. Burnley 33 20
20. Sheffield United 32 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 31 78
2. Barcelona 31 70
3. Girona 31 65
4. Atletico Madrid 31 61
5. Athletic Bilbao 31 57
6. Real Sociedad 31 50
7. Valencia 31 47
8. Real Betis 31 45
9. Villarreal 31 39
10. Getafe 31 39
11. Osasuna 31 39
12. Las Palmas 31 37
13. Sevilla 31 34
14. Deportivo Alaves 31 32
15. Mallorca 31 31
16. Rayo Vallecano 31 31
17. Celta Vigo 31 28
18. Cadiz 31 25
19. Granada 31 17
20. Almeria 31 14

Gelişmelerden Haberdar Olun

@