Bergama Tiyatro Festivali, Mabel Matiz konseriyle başladı

Bergama Tiyatro Festivali'nin açılış konserinde Mabel Matiz’i 2 bin kişi izledi.

KÜLTÜR SANAT 03.06.2022, 10:57 03.06.2022, 12:02
Bergama Tiyatro Festivali, Mabel Matiz konseriyle başladı

Her yıl büyük bir coşkuyla takip edilen Bergama Tiyatro Festivali’nin 3’üncüsü Mabel Matiz konseriyle başladı. Asklepion Antik sahnede gerçekleştirilen açılış konserini 2 bin kişi izlerken, gün boyunca rengarenk görüntüler yaşandı.

Yerli ve uluslararası 26 performanstan oluşan zengin festival programı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bergama Belediyesi, BERKSAV (Bergama Kültür ve Sanat Vakfı), Bergama Ticaret Odası ve Ne Yerde Ne Gökte Derneği’nin destekleriyle gerçekleşiyor.

Bergama’nın tarihi sokakları ve mekânları Asklepion; Emre Arolat imzalı kültür merkezi BerKM; dünyanın ilk 7 kilisesinden biri ve Roma tapınağı olan Kızılavlu ve Akropol’de hayat bulan festival, ücretli ve ücretsiz etkinlikleriyle her yaşta seyirciyi ağırlıyor.

5 Haziran Pazar günü sona erecek olan festivalin ilk günü Bergama sokaklarında rengarenk görüntülere neden oldu. Çocuklar için performanslar, pantomim ve Kızılavlu’da Karagöz gösterisi eğlenceli anlar yaşattı.

Bölgeden performanslar; Tonoz’da “Bayan Bright'ın Deliliği” ve Çerağ, Arasta Meydan’da “Macbeth Mutfakta”, BerKM’de “Nihayet Bitti”, Tabakhanelerde “Adviye” ilgiyle seyredildi.

Asklepion Antik sahnede gerçekleştirilen açılış konserini ise Mabet Matiz sahne aldı. Sevlen şarkılarını seslendiren Matiz’i 2 bin kişi izledi. Sahnedeki performansıyla hayranlarının büyük beğenisini toplayan sanatçı, yaklaşık 2 saat boyunca şarkılarını seslendirdi.

3 Haziran Cuma

Pergamon Antik Kent Yürüyüşü (Yolculuk)

Bülent Türkmen eşliğinde

09:00-11:30, Buluşma yeri: Kızılavlu

Commedia Dell’Arte (Alana Dair Atölye)

Panayiotis Stathopoulos, 1. oturum

10:00-12:00, Tonoz

Kukla Oynatım Atölyesi (Alana Dair Atölye)

Emre Saka ve Bihter Saka Gülgeç eşliğinde

10:00-12:00, Yabets Sinagogu

Yazı Masasında 2 Gün (Alana Dair Atölye)

Murat Mahmutyazıcıoğlu eşliğinde, 1. oturum    

10:00-13:00, Les Pergamon Hotel

Anti Hamlet (Bölgeden Performans)

DOĞAL Tiyatro Kulübü

13:00 - 13:55, BerKM

Kişiselden Evrensele: Somatik Yaratıcılık Atölyesi (Alana Dair Atölye)

Erika Batdorf eşliğinde

13:00-16:00, Tonoz

Her Alan Açık Bir Sahnedir: Assos Gösteri Sanatları Festivali Örneği (Konuşma)

Asiye Cengiz, Aydın Teker, Selçuk Gürışık, Zeynep Günsür

13:00-14:30, Yabets Sinagogu

Çocuklar İçin Masal Atölyesi (Çocuklar ve Gençler İçin Atölye)

4-8 Yaş, Dilara Çamlıbel eşliğinde

14:00-14:45, Arasta Meydan

Bergama Müzesi Eser Koleksiyonu Üzerinden Kent Tarihi Anlatımı (Yolculuk)

Nilgün Ustura eşliğinde

14:00-15:30, Bergama Müzesi

Çocuklar İçin Masal Atölyesi (Çocuklar ve Gençler İçin Atölye)

8-14 Yaş, Dilara Çamlıbel eşliğinde

15:00-15:45, Arasta Meydan

Mesafe (Performans)

PAL İzmir

15:00-15:40, Kızılavlu

How to be More Inclusive to Your Audience? (Konuşma)

Hakan Silahsızoğlu, Sharon Gavrielov, Or Alterman Barnea

15:00-18:30, Tonoz

Pandomim (Bölgeden Performans)

Genç İzmir Tiyatro Topluluğu

16:00-16:30, Çınarlı Kahve

Yorgan Atölyesi (Somut Olmayan Kültürel Miras Atölyesi)

İbrahim Şahbaz eşliğinde

16:00-17:00, Namlı İğne

BTF Clown ve Sirk Sanatları Ekibi (Çocuklar için Performans)

16:00-17:10, Bergama Sokakları

Pandomim (Bölgeden Performans)

Genç İzmir Tiyatro Topluluğu

17:00-17:30, Bergama Sokakları

Karagöz Tasvir Atölyesi (Çocuklar ve Gençler için Atölye)

7-14 Yaş, Deniz Özgökbel

17:00-18:00, Les Pergamon Hotel

Kültürel Diyalog ve Etkileşim (Konuşma)

Gökçe Dervişoğlu, Melih Görgün, Mehmet Osman Çetiner, Nazey Erdilek

17:00-18:30, Yabets Sinagogu

Macbeth Mutfakta (Bölgeden Performans)

Kadro Pa

17:30-18:25, Arasta Meydan

Eşit Masallar (Çocuklar için Performans)

Odeabank

18:00-18:40,  Bergama Sokakları

Istırap Korosu (Performans)

BAM İstanbul

19:00-20:05, BerKM

Şatonun Altında - Fiziksel Tiyatro Araştırmaları (Performans)

20:30-21:40, Tabakhaneler

4 Haziran Cumartesi

Yoga Movement for Inner Peace (Yolculuk)

Ramona Faltin eşliğinde

08:00-09:00, Asklepion

Bergama Antik Tiyatrolar Yürüyüşü (Yolculuk)

Bülent Türkmen eşliğinde

09:00-11:00, Buluşma yeri: Çınarlı Kahve

“Safe Place” Workshop (Alana Dair Atölye)

Sharon Gavrielov, Or Alterman Barnea

09:00-12:00Tonoz

Yazı Masasında 2 Gün (Alana Dair Atölye)

Murat Mahmutyazıcıoğlu eşliğinde, 2. oturum    

10:00-13:00, Les Pergamon Hotel

Karagöz'ün Balon Sefası (Çocuklar için Performans)

Gölge Gösteri Sanatları Karagöz ve Kukla Evi

11:00-11:45, Kızılavlu

Tiyatro Prodüksiyonu Atölyesi (Alana Dair Atölye)

Barış Hamarat eşliğinde

11:00-12:00, BerKM

Kız Bergama Halısı Dokuma Atölyesi (Somut Olmayan Kültürel Miras Atölyesi)

Fatma Çelik eşliğinde

11:00-12:00, Yabets Sinagogu

Çamur Atölyesi (Çocuklar ve Gençler İçin Atölye)

7-12 Yaş, Hüseyin Besli eşliğinde

11:00-12:00,  Buluşma yeri: Çınarlı Kahve

Köyün Hanımları (Bölgeden Performans)

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulamış Köy Tiyatrosu

12:00-13:00, Kozak Yaylası - Yukarı Bey Mah.

BTF Clown ve Sirk Sanatları Ekibi (Çocuklar için Performans)

12:00-13:10, Bergama Sokakları

Mitolojik Hikayeler (Çocuklar için Performans)

İKSV Alt Kat & Anuşka'nın Atölyesi

13:00-13:45, Bergama Müzesi

Bergama'da Zeytin ve Zeytinyağı Kültürü (Somut Olmayan Kültürel Miras Atölyesi)

Aykan Akçay eşliğinde

13:00-14:00, Tabakhaneler

Çamur Atölyesi  (Çocuklar ve Gençler İçin Atölye)

7-12 Yaş, Hüseyin Besli eşliğinde

13:00-14:00, Buluşma yeri: Çınarlı Kahve

Commedia Dell’Arte (Alana Dair Atölye)

Panagiotis Stathopoulos, 2. oturum

13:00-15:00, Tonoz

Doğaçlama (Performans)

Oyun Hamuru Tiyatrosu

14:00-15:30, Arasta Meydan

Yaratıcı Alanda Eşitlik (Konuşma)

Özlem Ece, Esra A. Aysun

14:30-16:00, Yabets Sinagogu

Nihayet Bitti (Bölgeden Performans)

BERKSAV Oda Tiyatrosu

15:00-16:10, BerKM

Sepet Örme Atölyesi (Somut Olmayan Kültürel Miras Atölyesi)

Mustafa Pancar eşliğinde, 1.oturum

15:00-17:00, Buluşma yeri: Çınarlı Kahve

Kültürel Haklar: Kim İçin, Ne İçin? (Konuşma)

Serhan Ada, Orçun Ejder, Saliha Yavuz, Volkan Aslan

16:30-18:00, Yabets Sinagogu

KeKeÇa - Beden Perküsyonu (Çocuklar ve Gençler İçin Atölye)

Ayşe Akarsu, Gökçe Gürçay eşliğinde      

16:30-17:30, BerKM

Çerağ (Bölgeden Performans)

Arte Oyuncuları

17:00-18:00,  Tonoz

BTF Clown ve Sirk Sanatları Ekibi (Çocuklar için Performans)

17:00-18:10, Bergama Sokakları

Bergama Kale Mahallesi'nde Çok Katmanlı Bir Yürüyüş (Yolculuk)

Fatih Kurunaz eşliğinde 

17:00-18:30, Buluşma yeri: Çınarlı Kahve

Bergama Yemekleri ve Bağlar (Somut Olmayan Kültürel Miras Atölyesi)

Güzel İşler Derneği & Bergama Kadın Koop., Yerlitahtacı Köyü Sakinleri

17:00-19:00, Buluşma yeri: Kızılavlu

Çalgıcı Gülali Masalı (Performans)

Boş Sahne

17:30-19:00, Arasta

Harika Şeyler Listesi (Performans)

Talimhane Tiyatrosu

19:00-20:15, BerKM

Dans Eden Grafiti (Performans)

Bandart Productions

20:00-20:25, Bergama Sokakları

Timsah Ateşi (Performans)

Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu & Piu Entertainment

21:00-22:40, Asklepion Antik Sahne

5 Haziran Pazar

Bergama Sinemalarının İzinde (Yolculuk)

Yücel Tunca eşliğinde

09:00-10:30, Buluşma yeri: Kızılavlu

Intensive Workshop for (young) Professionals (Alana Dair Atölye)

Club Guy & Roni Dancer Adam Peterson (Club Guy & Roni + NITE) eşliğinde

09:00-12:00, Tonoz

Parşömen Atölyesi  (Somut Olmayan Kültürel Miras Atölyesi)

Halime Meltem Demirel, Mustafa Sinan Demirel eşliğinde

10:00-12:00, BERKSAV Bahçe

Gençlerle Yaratıcı Drama (Çocuklar ve Gençler için Atölye)

13-17 Yaş, Gonca Atam eşliğinde

11:00-13:00, Les Pergamon Hotel

Mesafe  (Performans)

PAL İzmir

13:00-13:40, Kızılavlu

Sihir Gösterisi (Çocuklar için Performans)

4-7 Yaş, Özlem Kurtuluş eşliğinde

13:00-13:45, Bergama Sokakları

Süreğen Eşiksellik: Sanatsal ve Yönetimsel İki Dünya Arasında Kalmışlık (Konuşma)

Şafak Ersözlü, Fatih Gençkal, Sarp Keskiner, Metehan Kayan

13:00-14:00, Yabets Sinagogu

Herhangi Bir Küçük ve Sakin Şey - Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Atölyesi (Alana Dair Atölye)

Günseli Baki eşliğinde

13:00-14:30, Tonoz

Tregedyalar ile Çocuklarla Felsefe (Çocuklar ve Gençler için Atölye)

7-9 Yaş, Nurşah Yılmaz, Yılmaz Murat Bilican eşliğinde

14:00-15:00, Les Pergamon Hotel

Çalgıcı Gülali Masalı (Performans)

Boş Sahne

14.00-15:30, Arasta

Bergama Müzesi Eser Koleksiyonu Üzerinden Kent Tarihi Anlatımı (Konuşma)

Nilgün Ustura eşliğinde

14:00-15:30, Bergama Müzesi

Azizname (Performans)

İzmir Şehir Tiyatroları

14.00-16:30, BerKM

Bayan Bright'ın Deliliği (Bölgeden Performans)

Bora Çınar

15:00-16.00Tonoz

Shared Cultural Heritage Through Migration (Konuşma)

İpek Sür Van Dijk, Marjam Shatanawi

15:00-16:30, Yabets Sinagogu

Sepet Örme Atölyesi (Somut Olmayan Kültürel Miras Atölyesi)

Mustafa Pancar eşliğinde, 2. oturum       

15:00-17:00, Buluşma yeri: Çınarlı Kahve

Tregedyalar ile Çocuklarla Felsefe (Çocuklar ve Gençler için Atölye)

9-12 Yaş, Nurşah Yılmaz, Yılmaz Murat Bilican eşliğinde

15:30-16:30, Les Pergamon Hotel

Sihir Atölyesi (Çocuklar ve Gençler için Atölye)

4-6 Yaş, Özlem Kurtuluş eşliğinde

16:00-17:00, Kızılavlu

Köyün Hanımları (Bölgeden Performans)

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulamış Köy Tiyatrosu

16:00-17:00, Çınarlı Kahve

Dance and Movement Workshop (Alana Dair Atölye)

Club Guy & Roni (Club Guy & Roni + NITE) eşliğinde

16:30-17:30, Tonoz

Sihir Atölyesi (Çocuklar ve Gençler için Atölye)

7-10 Yaş, Özlem Kurtuluş eşliğinde

17:30-18:20, Kızılavlu

Doğaçlama (Performans)

Oyun Hamuru Tiyatrosu

17:30-19:00, Arasta Meydan

Klavikula (Festival Özel)

Konsept, Koreografi, Yöneten: Tuğçe Ulugün Tuna

19.00-19:30, Akropol

Adviye (Bölgeden Performans)

Aliağa Şehir Tiyatrosu

19:00-20:00, Tonoz

Mutlu Değilim Ama Kahrımdan da Ölmüyorum (Performans)

Boa Sahne

19.30-20:40Tabakhaneler

Aşk Geçmişim (Performans)

Tatlı Ekşi Tiyatro

21.00-22:50, Asklepion Antik Sahne

-------------------------------------------------------------------

Ayrıntılı bilgi ve söyleşi talepleriniz için:
Flint Istanbul | www.flint-culture.com
funda.kucukyilmaz@flint-culture.com | T: +90 533 496 48 14
pelin.davidyan@flint-culture.com | T: +90 537 399 19 85
naz.turkmen@flint-culture.com | T: +90 534 237 32 34

------------------------------------------------------------------

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Bodrumspor 15 25
5. Keçiörengücü 14 25
6. Boluspor 14 25
7. Samsunspor 14 24
8. Bandırmaspor 15 24
9. Manisa FK 14 23
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4

Gelişmelerden Haberdar Olun

@