Üç fidan Dikili’de anıldı!

68 devrimci gençlik hareketinin önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idam edilmelerinin yıl dönümünde Türkiye’nin bir çok yerinde olduğu gibi Dikili’de de anıldı.

GÜNDEM 06.05.2022, 16:10 07.05.2022, 22:35
Üç fidan Dikili’de anıldı!

Türkiye’deki devrimci sol hareketin en önemli isimleri arasında yer alan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilişlerinin 50. yıl dönümünde Dikili’de anıldı.

Emek Partisi Dikili İlçe Başkanlığı tarafından organize edilen anma programına, Dikili Emek ve Demokrasi Platformu ve bileşenleri ile CHP, HDP ve Sol Parti destek verdi.

Emek Gençliği’nden Berfin Burlu’nun okuduğu basın açıklamasının ardından CHP, HDP ve Sol Parti adına da açıklamalarda bulunuldu. Basın açıklamaları sonrasında ise Muammer Aksoy Parkı’ndan denize karanfiller bırakıldı. HDP’ye bir gün önce yapılan provokasyon kınandı.

EŞİT, ÖZGÜR VE TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE

Berfi Burlu tarafından okunan açıklamada; “50. yılında; bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm yolunda bitmeyen yürüyüş devam ediyor. Deniz, Yusuf, Hüseyin bitmeyen kavgaların, henüz yazılmamış zaferlerin, halka, yoldaşlarına, devrime bağlılığın adıydı. 50 yıl önce egemenlere, muktedirlere, emperyalistlere ve işbirlikçilerine başkaldırının adıydılar. Eşit, özgür ve tam bağımsız Türkiye için mücadele eden ve bu nedenle idam edilen üç yiğit devrimciyi Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Deniz Gezmiş’i saygıyla ve sevgiyle anıyoruz" denildi. 

UYUŞTURUCU BARONLARI YAKALANMIYOR

Açıklamada ayrıca; "Bugün; bizlerde, aynı kararlılıkla onların yolundan yürümeliyiz. Siyasi iktidar gençliğin geleceğini çalıyor. Üniversitelere, liselere girmek bir dert, orada okumak ise ayrı bir dert. Okullar ticarethaneye, medreseye dönüştürüldü. Yurtlara barınmak için torpil gerekiyor. Yoksul ailelerin çocukları cemaat yurtlarına yönlendiriliyor. Gençler arasında işsizlik almış başını gidiyor. Her üç gençten biri işsiz. Atanamayan öğretmen sayısı on binlerce. Gençlerin arasında intihar edenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Türkiye’de geleceğini göremeyen binlerce genç yurt dışına gitmek istiyor. Gençler arasında uyuşturucu kullanımı her geçen gün artıyor. Bilerek ve istenerek uyuşturucu ticaretine göz yumuluyor. Gümrüklerde yakalanan binlerce ton uyuşturucunun izi sürülmüyor, uyuşturucu baronları yakalanmıyor. Birkaç hafta önce Dikili’de 23 yaşında genç bir kadını uyuşturucu kullandığı için kaybettik. Her köşe başında, okul çevrelerinde uyuşturucu satıldığı haberleri aileleri endişelendiriyor. Emperyalist kapitalist sistem yarattığı sorunlar silsilesi ile insanlığın sırtında büyük bir yük olmaya devam ediyor. Bir avuç olmalarına rağmen hala güç olmayı başarabiliyorlar. Bunda bizim de suçumuz var. Milyonlarca olmamıza rağmen bir araya gelemiyoruz. Taleplerimiz etrafında birleşemiyoruz"


 

"Binlerce yıldır asalakları, egemenleri sırtından atarak, iyiyi, yeniyi, ve en güzeli tüm topluma bahşetmek için yürüyüşümüze devam ediyoruz. Deniz’lerin bu bitmeyen yürüyüşünün militanları olarak bağımsızlık, demokrasi, sosyalizm mücadelesi için bayrağı yüksekte tutmaya çalışıyoruz. Zafer, ona inandığımız kadar yakınımızdadır! Gelecek güzel günler biz ona yürümedikçe bize gelmez! Çünkü haklıyız ve kazanacağız" sözlerine yer verildi.

KAHROLSUN EMPERYALİZM

CHP'den Rumeysa Kılıç tarafından okunan açıklamada ise; "12 Eylülün diktatörleri ve destekçileri, cumhuriyet devrimi kazanımlarını ortadan kaldırmak için tarikatçılığı, cemaatçiliği dayanak yaparak müttefik bulmaya çalıştılar; Irak'ın ABD tarafından işgalini fırsat olarak gördüler; Irak'ın parçalanmasının aracı olmayı 'Demokrasi gelecek' diye yutturmaya çalıştılar; zenginlikleri yağmalanırken utanmazca pay beklediler; Libya, haydutlar tarafından yağmalanırken pay almaya koştular. Sonra Suriye'ye geldi sıra. Arap-Müslüman dünyasındaki emperyalist yalanın adı ‘Arap Baharı’ oldu. Bizimkiler de sınırları açarak katıldı kampanyaya. Sonuçta ABD bayraklı zırhlılar sınırlarımızda göründü. Emperyalist işgalciler, Batı Akdeniz'den, Orta Doğu'dan çekilmelidir. Bölge halkları, kendi sorunlarını kendileri çözerler. Türkiye ve Orta Doğu üzerindeki Amerikan emperyalizminin hesapları ve oyunları devam ediyor. Bu işbirlikçi emperyalistlerin taşeronu olmaktan, tekçi ve baskıcı yönetimden ülkemizin kurtulması için birlik ve dayanışmaya ihtiyacımız vardır. Değerli arkadaşlar, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ı bir kez daha saygı ve sevgiyle, özlemle anarken bütün heyecanımız ve samimiyetimizle tekrar haykırıyoruz: Kahrolsun emperyalizm!” sözlerine yer verildi.

HDP ve Sol Parti adına da basın açıklamalarının okunduğu etkinlikte HDP’ye bir gün önce yapılan provokasyon da kınandı. Etkinlik Muammer Aksoy Parkı’nden denize karafil bırakılmasının ardından sona erdi.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@