Soma'da bin 500 madenci eylem başlattı!

İmbat Madencilik'te çalışan bin 500 işçi baskı, mobbing ve yevmiye cezalarına karşı eyleme başladı.

GÜNDEM 20.08.2021, 16:06 21.08.2021, 00:23
Soma'da bin 500 madenci eylem başlattı!

Manisan'ın Soma ilçesinde İmbat Madencilik'te çalışan bin 500 işçi baskı, mobbing ve yevmiye cezalarına karşı eyleme başladı.

Soma ilçesinde faaliyet gösteren İmbat Madencilik'te görev yapan yaklaşık bin 500 maden işçisi sabah vardiyasından sonra evlerine dönmeyerek eyleme başladı. Kendilerine mobbing, baskı ve yevmiye cezalarının uygulandığını ifade eden madenciler maden ocağının önünden ayrılmazken, jandarma ise geniş güvenlik önlemleri aldı.

İşçiler, yemek ve tuvalet molalarının bile dakikalarla hesaplandığını, ocaktan 2 dakika erken çıkmaları durumunda yevmiyeden kesme cezalarının verildiğini belirten işçiler yöneticilerle görüşmek istedi. Yeni vardiyaya gelen işçilerin de katılımıyla artan kalabalık, yönetimin görüşmeye yanaşmaması nedeniyle eylemi sürdürdü.

Çevik kuvvet polisi ve jandarmanın engelleme çabalarına rağmen eylem gece saatlerine kadar sürdü. Gece 01.00 saatlerinde İmbat Madencilik işçisi ve Bağımsız Maden İş Ege Şube Başkanı Onur Köse eylemlerinin devam edeceğini belirterek şunları söyledi: “Yarın yönetimle görüşmek üzere ayrılıyoruz. Ayrımcılık yapmaya devam edeceklerse hepimize çıkış verecekler! Sarı sendikacıları da şirketi de uyardık! Gerekirse ailelerimizi de katıp direneceğiz!” açıklamasını yaptı.

Haber: Bertuğ Alacaoğulları

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@