İzmir’den Hatay’a, iki tekerlekli dayanışma ağı

İzmirli bisikletlilerin kurduğu BisiDestek, deprem bölgesindeki ihtiyaç sahipleri için Hatay başta olmak üzere deprem bölgesine malzeme taşıdı.

GÜNDEM 17.02.2023, 11:05 19.02.2023, 13:48
İzmir’den Hatay’a, iki tekerlekli dayanışma ağı

İzmirli bisikletlilerin kurduğu BisiDestek deprem bölgesinde zor alanlara ulaşım sorununu bisikletle çözen hali hazırda tek gönüllü yardım girişimi. BisiDestek Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Alper Akbulut, gönüllülerin ilk etapta Hatay'da görev yaptıklarını belirtti. İzmirli bisikletliler, çadır kurmaktan jeneratör taşımaya, depremzedelere sıcak yemek dağıtımından ilaç ve tıbbi malzeme sevkine kritik noktalarda farklı ihtiyaçlara cevap verdiler.

2019’da koronavirüs pandemisinde evlerinde kendilerine bakacak kimsesi olmayan yaşlılar, engelliler, çocuklarını bırakacak kimsesi olmayan ebeveynlere destek amacıyla başlatılan bir sosyal girişim olan BisiDestek, evden çıkamayanların dışarıdaki ihtiyaçlarını ve problemlerini bisikletli gönüllülerle çözmek üzere organize olmuştu. Şimdi bu altyapıyı deprem bölgesindeki ihtiyaç sahipleri için Hatay başta olmak üzere deprem bölgesine taşıdılar.

Haber: Özgür Duygu Durgun

Kooperatifin yönetim kurulu üyesi Alper Akbulut, 2020 İzmir depreminde kazanılan deneyimin kurumsallaştırılması için çalışmalar yürüttüklerini anlattı. Akbulut, Sivil Toplum için Destek Vakfı’nın 2020’de oluşturduğu Deprem Acil Fonu‘ndan aldıkları destekle kurumsal altyapılarını geliştirme fırsatı bulduklarını belirtti. Akbulut, İzmir dışında başka şehirlerde de olası afetlerde çalışabilir durumda olan BisiDestek ekipleri oluşturduklarını, deprem bölgesindeki altı ilde yerelde gönüllü bisikletli ekipler kuracaklarını sözlerine ekledi.

BisiDestek, 6 Şubat’ta Maraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli yaşanan ve bölgedeki 10 kenti sarsan depremin ardından ilk etapta Hatay, Antakya ve Defne’de görev yaptı. İzmirli gönüllülerden oluşan BisiDestek ekibi, deprem bölgesindeki temel ihtiyaçların temini ve depremzedelere hızla ulaştırılması konusunda bölgede görev yapan ilk ve tek bisikletli topluluk olarak bölgeye desteğini sürdürecek.

34 kişilik saha ekibiyle jeneratör taşımaktan yaşlı depremzedelere sıcak yemek ulaştırılmasından çadır dağıtımı ve kurulumuna çok farklı ihtiyaçları hızla organize edebildiklerini belirten BisiDestek yönetim kurulu üyesi Alper Akbulut, aralarında doktor, mühendis gibi farklı mesleklere mensup gönüllüler olduğunu aktardı.

AFAD ile işbirliğiyle hareket eden topluluk gönüllülerinin çoğunluğunun dağcılık ve kampçılık tecrübesine sahip olduğunu belirten Akbulut, bu sayede bölgede çok hızlı şekilde çadır kurabilme becerisine sahip olduklarını ekledi.

HATAY MERKEZİNDE İLAÇ VE TIBBİ MALZEME DAĞITIMI BİSİKLETLE YAPILIYOR

Alper Akbulut’tan deprem bölgesinde yürüttükleri çalışmaları dinledik.

"İzmir depremindeki tecrübenin çok faydasını gördük. Kafa fenerleri, telsizler, arama kurtarma teçhizatları gibi pek çok cihaz ve donanımın kullanımına hakim bir ekibiz. Maksimum 30 kg taşıma kapasiteli kargo bisikletlerle bölgedeyiz. Çadır kurma hızımız AFAD çalışanlarını da şaşırttı. Şu anda çok dağınık olan yerleşim yerlerinde çalışıyoruz. Hatay Eczacılar Odası ile işbirliği yaptık. Şehirde ilaç ve tıbbi malzeme dağıtımlarını bisikletlerle yapıyoruz. Depremden kurtulanlar apartmanlarının önünde çadır kurmak istiyor. Yaşlı depremzedeler yemek almaya gidemiyor, sıcak yemeği bulundukları yere ulaştırıyoruz. İhtiyaçlar çok çeşitli. Kimisi cep telefonunu kaybetmiş, bulup kendisine getiriyoruz. Kimi zaman jeneratör taşıyoruz. Termal çantalarla sıcak yemek dağıtımı böyle anlarda hız gerektiriyor ve bunu bisikletlerle çok hızlı yapma kabiliyetimiz var. Whatsapp grubumuza devamlı çağrı alıyoruz".

BisiDestek oluşumunun gönüllülerle büyümekte olduğunu belirten Akbulut, hali hazırda İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Hatay, Adıyaman, Kars, Rize’de örgütlü bir yapıya sahip olduklarını söyledi. Depremden sonra bölgedeki bisikletli örgütlenme altyapısını güçlendirmeye odaklanacaklarını ifade eden Akbulut şöyle devam etti:

"Getir ve Yemeksepeti gibi şirketlerin Avrupa’daki muadilleri aynı zamanda iş modellerini bisiklet ve motokurye kooperatifleri olarak kurmuş olan şirketler. Bu tip bir örgütlenme doğal afetlerde hayati önemde işlevler üstlenebilir. Örneğin İstanbul gibi bir megakentte deprem olması halinde motokuryelerden ve bisikletlilerden oluşan dev bir filo düşünün.

Türkiye bir deprem ülkesi, dolayısıyla bu tür afetlerde bisiklet bölgede en önemli alternatif ulaşım aracı olarak karşımıza çıkıyor. Şimdiki hedefimiz, deprem bölgesindeki illerde – 6 il belirledik- bisikletlilerden oluşan bir insan gücü oluşturmanın altyapısını kurmak.

TÜRKİYE’NİN İLK BİSİKLETLİLER KOOPERATİFİ

İzmir depreminde depremden etkilenen çocuklarla şehirde güvenli bisiklet sürüşleri yaptık. O dönem sahada çalışan psikologlar da bisiklet sürmenin çocuklarda yarattığı olumlu etkiyi gözlemlediklerini aktardı bize. Çocuklara ve kadınlara verdiğimiz güvenli sürüş eğitimlerine devam ediyoruz. Bu eğitimlerin yanı sıra ekibimize katılmak isteyen gönüllülere yönelik teknik içeriklerin yanı sıra problem çözme, kriz yönetimi, psikolojik dayanıklılık eğitimlerimiz mevcut.

BisiDestek olarak Türkiye’nin ilk bisikletliler kooperatifi olan BisiKoop, BUGEP (Bisikletli Ulaşımı Geliştirme Derneği) ve BİSUDER (Bisikletli Ulaşım Derneği) işbirliğinde geliştirilmiş bir sosyal girişimiz. Yasal olarak BisiKoop çatısı altında faaliyet gösteriyoruz. Türkiye’de bisikletli ulaşımın gelişmesini amaçlayan tüm kurumlar bu sosyal girişimin kurumsal yapısında yer alabilir. Organizasyon yapımız kooperatif temelli olduğu için herkes ortak olabiliyor, bu da sürdürülebilir yapıyı sağlıyor. Yasal bir altyapımız olduğu için kurumlarla çok hızlı protokoller imzalıyor işbirliklerine gidebiliyoruz. Bu da organizasyonel çevikliği getiriyor.

BisiDestek ekibi olarak ülkemizde ve dünyada çevreye ve insana duyarlı yardımlaşma ve paylaşım kültürünün gelişmesi için verdiğimiz mücadelede bisikletlilerin de aktif olarak yer almasını hedefliyoruz".

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@