Dikili’de büyük miting; “Geçinemiyoruz”

Dikili’de düzenlenen ‘Geçinemiyoruz’ mitinginde bir araya gelen yüzlerce vatandaş, yapılan zamları, hayat pahalılığını ve zeytinlikleri tehdit eden maden yasasını protesto etti.

GÜNDEM 20.03.2022, 16:09 19.04.2022, 10:42

Dikili Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde; Aliağa, Ayvalık, Bergama Demokrasi Platformlarının işbirliği ile hayat pahalılığı ve enerjiye yapılan zamlara karşı miting yapıldı.

Miting öncesinde Bülent Ecevit Bulvarı’nda toplanan yurttaşlar Dikili Atatürk Meydanı’na yürüdü. Mitinge Dikili, Aliağa, Ayvalık ve Bergama Demokrasi Platformlarının yanı sıra; EGEÇEP, DİSK, Dikili Kadın Platformu, Ayvalık Kadın İnisiyatifi, Foça Barış Kadınları, Ayvalık Tabiat Platformu, Aliağa, Dikili, Burhaniye, Bergama Çevre Platformları, Dikili Alevi Kültür Derneği ve Gençlik Kolları, Bergama Veli-DER, Bergama Pir Sultan Abdal Derneği, Dikili Belediyespor Kulübü, Siyasi Partiler; CHP, HDP, SOL Parti, EMEP, TKP ve Yeşiller Partisi ile Dikili’nin eski Belediye Başkanı Osman Özgüven ile Bergama’nın önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç destek verdi. Mitinge vatandaşlarla birlikte 1200 kişi katıldı.

Dikili Bülent Ecevit Meydanı’nda yürüyüş ile başlayan mitingde, CHP Tarım Politikaları Başdanışmanı Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ile Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı birer konuşma yaptı. Bergamalı işçi kadınlar Alev Çakır, Gonca Çetin İkiz ve Nazlı Deniz Tan’ın sunumuyla Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirilen basın açıklaması ise Dikili Emek ve Demokrasi Platformu üyesi Serap Acar ve Hüseyin Öğe tarafından okundu. Miting İzmir Büyükşehir Belediye Orkestrası eşliğinde Çiğdem Taş’ın verdiği konser eşliğinde halaylarla sona erdi.

“ÜLKEMİZ BİR AVUÇ İKTİDAR YANDAŞI VE VURGUNCUSU TARAFINDAN SOYULUYOR”

Dikili Emek ve Demokrasi Platformu tarafından yapılan açıklamada; "Saray İktidarı, ekonomiyi zenginlerin, yandaşların ve talancıların çıkarları doğrultusunda yönetiyor. Halkı açlığa yoksulluğa, karanlığa mahkûm ediyor. Ülkenin bütün kaynakları zenginlere, patronlara, rantiyecilere ve vurgunculara hazine garantili hayatlar verilerek sunuluyor. Emekçiler başta olmak üzere, halkımızın büyük çoğunluğuna ise sadece ve sadece açlık ve yoksulluk reva görülüyor. Ülkemiz özellikle son yıllarda bir avuç iktidar yandaşı ve vurguncusu tarafından soyuluyor. Emekçiler, işsizler, yoksullar, emekliler, üretici köylüler, esnaflar, öğrenciler ise soluk alamıyor. Elbette yıkıma uğratılan sadece ekonomi değil. Koltuk, para ve çıkar uğruna doğa ve yaşama güç katan her şey tahrip ediliyor. Yasayla değiştirilemeyen Zeytin yasası yönetmelikle değiştiriliyor, enerji ve maden tekellerine peşkeş çekiliyor. Hayat pahalılığı her geçen gün bir öncekini aratıyor. Hızla yoksullaşıyoruz. Ekonomik krizin faturası en çok kadınlara kesiliyor. İş yükümüz yetmezmiş gibi ' en ucuza nasıl alış veriş yaparız ya da enerjiyi nasıl ucuza getiririz, faturalarımızı nasıl azaltabiliriz?' hesaplarını yapmak zorunda bırakılıyor” denildi.

Açıklamada ayrıca; “Başta gıda ürünleri olmak üzere elektrik, doğal gaz, akaryakıt, ulaşım gibi temel ihtiyaç kalemlerine yapılan zamlar geri alınmalı, vergiler sıfırlanmalıdır. Yoksulluk sınırının altında yaşayanların temel gereksinimleri ücretsiz karşılanmalıdır. Konutlarda elektrik, doğal gaz ve suya yansıyan KDV-ÖTV sıfırlanmalıdır. Kamu hizmetlerinin piyasalaştırılmasına, tasfiyesine ve özelleştirme soygununa son verilmelidir. Tüm maaş ve ücretler en az asgari ücret artış oranı kadar artırılmalı, yılın daha başında enflasyon karşısında eriyen asgari ücret yeniden belirlenmelidir. En düşük emekli aylığı en az asgari ücret düzeyine, insanca yaşanacak bir seviyeye çekilmelidir. EYT’lilere emeklilik hakkı verilmelidir. Esnaf kuryelik, kendi hesabına çalışma, özel istihdam bürosu, taşeron adı altındaki tüm güvencesiz çalışma biçimlerine son verilmeli, herkese güvenceli çalışma imkânı sağlanmalıdır.

“GÜN GELECEK, AKP HALKA HESAP VERECEK”

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ise; “Bu büyük ekonomik kriz işçi sınıfını vurdu. 22 yıllık AKP iktidarı bizi yoksullaştırıyor. O yüzden gün gelecek, devran dönecek AKP halka hesap verecek. İnsanca yaşamak, geçinebilmek mümkün değil. Çarşıyı, pazarı işçi sınıfı için yangın yerine çevirdiler. Milletin tenceresi, emekçilerin tenceresi kaynamaz oldu. Gelin görün ki zamların, hayat pahalılığının, faturaların sorumluluğunu alan yok. Zamlar yağarken, enflasyon tırmanırken işçilere, emekçilere, emeklilere ve dar gelirlilere hayat zehir edilirken ortada sorumlu yok. Ancak istediklerini yapsınlar gözün gördüğü, cebin hissettiği gerçeği, mutfağın gerçeğini gizleyemeyecekler” dedi.

“BİZ ÇOĞUZ ONLAR AZ”

Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ise; "Bizleri yoksulluk kültürüyle yönetmeye çalışıyorlar. Bu ülkenin bütün kaynaklarını kendilerine ve yandaşlarına peşkeş çekmek istiyorlar. Servetine servet katan, ithalat politikalarını tercih eden iktidar, ne yazık ki bugün ülkemizi Rusya ve Ukrayna’ya muhtaç etti. Rusya ve Ukrayna olmasa ülkemiz ekmeğe muhtaç, soframızda ayçiçeğine muhtaç. Sandıkta halkı din, millet, terör, dış güçler diyerek kandırdılar. Bu ülkenin ekonomik sorunlarının temel sorumluluğunu dış güçlere attılar. Karşımızda organize bir kötülük var. Bu organize kötülükten kurtulmanın yolu birliktelik ve dayanışmaktan geçiyor. Bizleri, bu ülkenin renklerini parçalamak istiyorlar. Ancak biz çoğuz onlar az. Biz kazanacağız, onlar kaybedecek. Çünkü bizim farklılıklarımız, zenginliğimizdir. Bizler faşizme karşı direneceğiz. Ayrımcılık yapan iktidarın bütün uygulamalarına karşı direneceğiz. Çünkü biz çoğuz” dedi.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@