Dikili Kadın Platformu: "İstanbul Sözleşmesi için nöbetteyiz"

Atatürk Meydanı’nda toplanan kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmediklerini Dikili’de öldürülen Çilem Kılıç ve İstanbul’da nefret cinayeti sonucu katledilen Hande Kader’in hikâyelerini anlatarak haykırdılar.

GÜNDEM 12.06.2021, 23:18 25.06.2021, 01:47
Dikili Kadın Platformu: "İstanbul Sözleşmesi için nöbetteyiz"

Dikili Kadın Platformu, Mart ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir kararname yayınlayarak Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini unutmadı, basın açıklmasıyla bir kez daha protesto etti.

Atatürk Meydanı’nda toplanan kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmediklerini Dikili’de 2020 yılında eski kocası tarafından öldürülen Çilem Kılıç ve İstanbul’da 2016 yılında nefret cinayeti sonucu katledilen Hande Kader’in hikâyelerini anlatarak haykırdılar.

Basın açıklaması sırasında grup tarafından “İstanbul Sözleşmesi yaşatır”, “İstanbul Sözleşmesi bizim, vazgeçmiyoruz” ve “Hayatlarımızdan da, haklarımızdan da vazgeçmiyoruz” yazılı pankartlar açıldı.

DONDURMALI PROTESTO

Meydanda bacak bacak üstüne atarak dondurma yiyen kadınlar; “Bir varmış bir yokmuş. Günlerden bir gün Beylerbeyi'nde dondurmacıda bir erkek tüm erkliğiyle yan masada oturan bir kadına bacağını indirmesini işaret etmiş. Bir başka erkek de arka masada oturan iki kadına dondurma yerken maskelerini takıp çıkarmaları uyarısında bulunmuş. Bu güne kadar anlattık demek ki yeterince anlamamışlar bedenimize kıyafetimize karışmamaları gerektiğini davranışlarımıza karışmamaları gerektiğini defalarca anlattık... Biz de onlara buradan dondurmamızı yiyerek, bacak bacak üstüne atarak yanıt veriyoruz” açıklamasında bulundu.

BASIN AÇIKLAMASI OKUNDU

Dikili Demokrasi Platformu adına Ezgi Yalçınkaya tarafından okunan basın açıklamasında ise; “Hayatın her alanında erkek şiddetine karşı, yaşam güvencemiz olan İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmaya, tüm kadınlarla birlikte alanlarda olmaya devam edeceğiz. İstanbul Sözleşmesini kendisine tehdit olarak gören siyasi iktidarın baskıcı ve ataerkil isteklerine teslim olmayacağız. Yaşamın her alanında kadın mücadelesi ve kadın dayanışması ile eşit ve özgür bir toplumu hep beraber inşa edeceğiz. Ve bunu sağlamak için İstanbul sözleşmesini savunmaktan, sözleşmenin ve 6284 sayılı yasanın etkin uygulanması ve kadının özgürleşmesi mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğiz” denildi.

KADININ CANI TEK ADAMIN BEKASINA KURBAN EDİLEMEZ

Açıklamada ayrıca; “İstanbul Sözleşmesi kimsenin iki dudağının arasında değildir. Milyonlarca kadının hayatı ve hakları tek bir adamın kararına sığamaz, milyonlarca kadının canı tek adamın bekasına kurban edilemez. Bu sözleşmeyi biz kadınlar dişimizle, tırnağımızla, mücadelemiz ile kazandık. Haklarımızı elimizden almanıza, bizleri şiddete ve öldürülmeye mahkûm etmenize izin vermeyeceğiz. Sözleşmeden vazgeçmiyoruz! Biz kadınlar eşitlik istiyoruz. Evde, işte, sokakta korkmadan yaşamak, çalışmak, yürümek istiyoruz. Şiddete uğramaktan, öldürülmekten korkmadan yaşamak istiyoruz. Her kadının kendini güvensiz hissettiği bu ülkede, şiddetle etkin bir mücadelenin, daha etkili önlemlerin, koruma mekanizmalarının konuşulması gerekirken, İstanbul Sözleşmesinden çıkılması tarihi bir hatadır. Bu karar Türkiye tarihine bir utanç sayfası olarak geçecektir. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması kadınların kazanımlarına yapılmış en büyük saldırıdır. Sözleşmeyi nasıl kazandıysak öyle savunacağız” sözlerine yer verildi.

ÇİLEM VE HANDE’NİN HİKÂYELERİ ANLATILDI

Basın açıklaması sonrasında ise Dikili’de 2020 yılında eski kocası tarafından öldürülen Çilem Kılıç ve İstanbul’da 2016 yılında nefret cinayeti sonucu katledilen Hande Kader’in hikâyeleri, platform üyeleri Gülendam Karabulut ve Aysel Çakıcı tarafından okundu.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@