Dikili, en çok gürültülü kirliliği yaşanan ilçeler arasına girdi!

İzmir 2021 yılı Çevre Durum Raporu’na göre; en çok gürültü kirliliğinin yaşandığı ilçeler Dikili, Çeşme ve Karaburun olarak ölçüldü. Hava kirliliğinin en yoğun olduğu ilçe Aliağa oldu.

GÜNDEM 26.12.2022, 15:33 28.12.2022, 14:32
Dikili, en çok gürültülü kirliliği yaşanan ilçeler arasına girdi!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ‘İzmir 2021 yılı Çevre Durum Raporu’nu yayımladı.

Raporda, hava, su, çevre, atık gibi çeşitli açılardan İzmir’in çevre durumu ele alındı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait 7 sabit ölçüm istasyonu ve bakanlığın 16 sabit ölçüm istasyonu ile İzmir’in hava kalitesinin izlendiği belirtilirken Aliağa ilçesinin, hava kirliliğinin en fazla yaşandığı yer olduğu dile getirildi. En çok gürültü kirliliğinin yaşandığı ilçeler ise Dikili, Çeşme ve Karaburun olarak ölçüldü. 

İzmir’in çevre gürültü kirliliğine ilişkin ise şu görüşlere yer verildi: “Eğlence yerlerinden kaynaklanan şikâyetlerin büyük çoğunluğu Dikili, Çeşme ve Karaburun ilçeleridir. Gürültü konusunda diğer bir şikâyet konusu ise konut ile işyerlerinin iç içe yer aldığı bölgelerdir. Gürültü ağırlıklı olarak Konak, Bornova, Karşıyaka, Bayraklı belediye sınırları içindeki işyerleri ve imalathanelerden kaynaklanmaktadır.”

YERALTI SU SEVİYESİ DÜŞTÜ

Yeraltı su seviyelerinin düştüğü kaydedilen raporda, yeraltı suyunun en fazla tarımda kullanıldığı aktarıldı. İzmir’de de atıkların geri kazanımının etkin yapılmadığı vurgulanan raporda, bertarafı için uygun alan kalmadığına dikkat çekildi. Isınmadan kaynaklanan hava kirliliğinin en yoğun yaşandığı ilçelerin, merkez ilçeler olduğu belirtilen raporda, sanayi kaynaklı hava kirliliğinin en fazla yaşandığı ilçe ağır sanayi yatırımları ile öne çıkan Aliağa oldu.

SU RAPORU DA YAYIMLANDI

Raporda, kentin su ve su kaynaklarına da değinildi. İzmir’den geçen Küçük Menderes, Bakırçay ve Gediz nehirlerinin Ege Bölgesi’nin de en önemli akarsuları olduğuna dikkat çekilen raporda, yeraltı sularının, içme suyu, sanayi kullanma suyu ve tarımsal sulama amaçlı olarak kullanıldığı vurgulandı. Yeraltı suyu kullanımında tarımın yüzde 52.5 ile ilk sırada geldiği tespit edilirken sanayide bu oranın yüzde 21.8 olduğu tespit edildi.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@