Dikili'deki istismara 3 yıl hapis cezası!

Dikili'de market sahibi tarafından istismara maruz kaldığı iddia edilen çocuğun karar duruşmasında sanığa 3 yıl hapis cezası verildi.

GÜNDEM 21.11.2020, 13:54 14.12.2020, 16:09
Dikili'deki istismara 3 yıl hapis cezası!

Dikili'de mahalle marketi sahibi M.A’nın tacizine uğradığı iddia edilen 11 yaşındaki kız çocuğu Ş.Y ile ilgili duruşma Bergama Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davada sanığa “Sarkıntılık Düzeyinde Kalan Cinsel İstismar” suçundan 3 yıl hapis cezası verildi.

Duruşmaya Ş.Y’nin ailesi, arkadaşları, Bergama Veli-Der, Bergama Demokrasi Platformu, Eğitim-Sen Bergama Temsilciliği, İYİ Parti Meclis Üyesi Olgu Altuğ, CHP Kadın Kolları, CHP Gençlik Kolları, Bergama Aktif Bisikletçiler ve UCİM üyeleri katıldı.

11 yaşındaki kız çocuğunun, kız arkadaşının babası ve mahallede marketi sahibi M.A tarafından tacize uğradığı, annesine anlatmasıyla ortaya çıkmıştı.

Yargıya taşınan olayın 8’inci celsesinde sanık M.A’ya İzmir Bölge Adliye Mahkemesi nezdinde İstinaf kanun yolu açık olmak üzere “Sarkıntılık Düzeyinde Kalan Cinsel İstismar” suçundan 3 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildi. Ş.Y’nin babasının ise kararı temyiz edeceği öğrenildi.

VERİLEN CEZA AZ BULUNDU

Duruşma sonrası Bergama Adliyesi önünde basın açıklamaları yapıldı. Bergama Veli-Der Başkanı Fikret Ali Parlas, Eğitim Sen Bergama Baş Temsilcisi Şirin Ural ve CHP Kadın Kolları Başkanı Figen Günal açıklama yaparak verilen cezanın az olmasını eleştirdi.

İSYAN EDİYORUZ

Veli-Der Başkanı Fikret Ali Parlas; “Dikili market sahibinin taciz davası sonuçlandı. Taciz sanığı market sahibi 3 yıl ceza aldı. Mağdur kızın evde de tacize uğradığı iddiası görmezden gelindi. Bu nedenle evinde taciz suçlamasından delil yetersizliği nedeniyle berat etti. Bu cezalar maalesef caydırıcılıktan uzak. Evde tacizin delili mi olur? Çocuğun beyanı esas olmalı. Verilen cezanın az olmasına isyan ediyoruz. Caydırıcı olmayan cezalar taciz, istismar vakalarının artmasına neden oluyor. Devleti yönetenler sürekli geleceğimizin teminatı gençlerimiz diye başlıyorlar. Ancak çocuklarımıza,  gençlerimize yönelen cinsel saldırı, şiddet ve istismarı önlemek için caydırıcı cezalar getiren yasaların bir an önce zaman geçirmeden çıkarılması için çaba harcamıyorlar” dedi.

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

CHP Kadın Kolları Başkanı Figen Günal; “Ülkemizin her köşesinde her gün çocuklar tacize, istismara uğruyor, kadınlar öldürülüyor. Tüm bu yaşanan olumsuzluklar adeta ceza almayacaklarını ya da iyi hal indiriminden yararlanıp en az ceza ile kurtulacaklarını düşündükleri için artarak devam ediyor. Ama bilinsin ki biz bu ahlaksızlıkların sonuna kadar takipçisi olacağımızı buradan ilan ediyoruz. Ayrıca İstanbul sözleşmesi uygulansın, kadınlar çocuklar yaşasın diyoruz” dedi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UYGULANSIN

Eğitim Sen Bergama Baş Temsilcisi Şirin Ural; "11 yaşında bir kız çocuğunun yaşadığı tacize yine 3 yıl gibi komik bir ceza verildi. Ailenin mücadeleyi bırakmayıp karara itiraz etmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Bu süreçte de her türlü desteği Bergama Demokrasi Platformu ve Eğitim Sen olarak vereceğimizin sözünü veriyoruz. Biz artık bu adliyenin önüne daha fazla taciz, cinayet davası için gelmek istemiyoruz. Her gün haberlerde yeni bir kadın cinayeti görmek istemiyoruz. Bu nedenle bütün ülkede kadınlar diyoruz ki "İstanbul Sözleşmesi tüm maddeleri ile uygulansın!".

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@