Dikili'de gezi anması; "Gezi halktır, yargılanamaz"

Yapılan açıklama öncesi grup tarafından “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Her yer gezi, her yer direniş”, “Direne direne kazanacağız”, “Gezi halktır, yargılanamaz” sloganları atıldı.

GÜNDEM 31.05.2022, 21:34 17.06.2022, 12:04
Dikili'de gezi anması; "Gezi halktır, yargılanamaz"

Dikili Emek ve Demokrasi Platformu, Gezi Direnişi’nin 9’uncu yılı nedeniyle basın açıklaması düzenledi.

Dikili Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasını, Demet Önal ve Saner Kutan Ata'nın sunumuyla Ezgi Yalçınkaya okudu. Yapılan açıklama öncesi grup tarafından “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Her yer gezi, her yer direniş”, “Direne direne kazanacağız”, “Gezi halktır, yargılanamaz” sloganları atıldı.

DÜNYAYA İLHAM OLDU

Yapılan basın açıklamasında ise; “Bundan tam 9 yıl önce bir kamusal alan olan Taksim Gezi Parkı’nı tepeden inme bir kararla topçu kışlası yapılmasına karşı savunmak için bir araya gelen binlerce yurttaş, demokratik haklarını seslendiren milyonlara dönüştü. Demokrasi tarihinin belki de bu en barışçıl, en haklı ve onurlu direnişi hızla önce Türkiye’nin dört bir yanına yayıldı, sonra tüm dünyaya ilham oldu”

“Aradan geçen 9 yılda ise umudumuza, haklarımıza ve özgürlüklerimize karşı adeta savaş açıldı. Yıllar içerisinde Berkin Elvan’ın, Ethem Sarısülük’ün, Ali İsmail Korkmaz’ın, Abdullah Cömert’in, Medeni Yıldırım’ın, Hasan Ferit’in, Ahmet Atakan’ın, Mehmet Ayvalıtaş’ın aramızdan alınmasında sorumlu olanlar, bu cinayetleri işleyen faillere emir verenler, onları cesaretlendirenler yargının koridorlarında görünmez kılınıp, cezasızlıkla ödüllendirildiler”

“O günden bugüne, yaşadığımız ve maruz kaldığımız sorunlar katlanarak artarken, aramızdan koparılan gençlerimizin failleri korunurken ve demokrasinin en temel ilkeleri yok sayılırken adalet bu defa Gezi Davası’nda katledildi. Fezlekeyi hazırlayan emniyet müdürünün tutuklu olması, soruşturmayı başlatan savcının firari olması, mahkeme heyetindeki bir hakime dair önemli iddiaların kamuoyuna yansıması ve delillerin yasa dışı olması bu hukuksuzluğu engellemedi. Aynı şekilde, Ankara’da görülen davada bir anda savcı mütalaası değişti. Yıllardır tespit edilemeyen suçlar keşfedildi! Kısacası hukukun üstünlüğü yok sayıldı, güçlünün yasası işletildi! Delil yok mahkumiyet var. Osman Kavala müebbet, Mücella Yapıcı, Can Atalay, Yiğit Ali Ekmekçi,, Çiğdem Mater, Tayfun Kahraman, Hakan Altına, Mine Özerden 18 yıla mahkum oldular. kısaca hepimiz adına cezalandırıldılar. Bu ceza insan haklarını çevre ve demokrasiyi savunan herkese hepimize verilmiştir”

“Dikili Emek ve Demokrasi Platformu olarak umuttan, renklerimizin cümbüşünden, şarkılarımızdan, neşemizden rahatsız olanlara karşı; adaletsizliği, baskıyı, yoksulluğu, işsizliği derinleştirenlere inat Gezi’de verdiğimiz sözü hayata geçireceğiz! Birleşe birleşe kazanacağız!” sözlerine yer verildi.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@