Dikili'de bir bölge arkeolojik SİT ilan edildi!

Dikili'de, Termal Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi'nde bulunan ormanlık alanda antik dönemden kalan yaşam izlerinin bulunmasının ardından bölge bakanlık tarafından arkeolojik SİT ilan edildi.

GÜNDEM 12.10.2022, 12:06 08.11.2022, 10:56
Dikili'de bir bölge arkeolojik SİT ilan edildi!

Dikili'nin Seyrettepe mevkiinde yapılan inceleme sonrasında bölgede Antik Dönem Mimari ve seramik yayılımı tespit edildi. Yakın zamanda ikinci derece doğal SİT ilan edilen bölge aynı zamanda bir rüzgar enerji santralinin yanı başında kalıyor.

Merdivenli Mahallesi sınırları içerisinde kalan Manastır Tepe (Seyrettepe) mevki bölgesinde İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu uzmanları tarafından yapılan inceleme sonucunda antik dönem mimari ve seramik parçaları bulundu.

Uzmanlar tarafından hazırlanan rapor doğrultusunda Kurul tarafından bölgenin bir kısmı "Manastır Tepe (Seyrettepe) Arkeolojik Buluntu sahası" adı ile birinci derece arkeolojik SİT ilan edildi. Resmi Gazete'de yer alan kararla birlikte bölgede çivi çakılması dahi yasaklandı.

TURİZM KORUMA ALANI

Bölge yakın zamanda Dikili Termal Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi sınırları içerisinde kalan ornanlık alan yakın zamanda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından da ikinci derece doğal SİT'e denk gelen nitelikli doğal koruma alanı ilan edilmişti.

RES'LERE KOMŞU

Arkeolojik SİT ilan edilen bölgenin yakınlarında bir Çandarlı RES Elektrik Şirketi'ne ait bir rüzgar enerji santrali bulunuyor. Yine şirket bu parselin yakınlarına güneş enerji santrali dikmek için çevresel etki değerlendirme süreci başlatmıştı.

Kurulu kararı şu şekilde:

İzmir ili Dikili ilçesi Merdivenli Mahallesi Manastır Tepe (Seyrettepe) Mevkii mülki hudutlarında Kurul Müdürlüğü uzmanlarınca yapılan çalışma neticesinde Antik Dönem Mimari ve seramik yayılımı göz önünde bulundurularak sınırlandırılan Hazine mülkiyetinde orman nitelikli alanın Arkeolojik sit potansiyeli taşıdığına ilişkin İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünün 28.07.2022 tarihli ve 2750017 sayılı yazısı ve eki kurum görüşü haritası 2863 sayılı Kanunun 7. Maddesi gereği iletilen kurum görüşleri; Kurul Müdürlüğü uzmanlarınca hazırlanan 26.09.2022 tarihli ve 1623526 sayı ile kayıtlı rapor okundu, ekleri incelendi, yapılan görüşmeler sonunda;

İzmir ili Dikili ilçesi Merdivenli Mahallesi Manastır tepe (Seyret) Mevkii mülki hudutlarında hazine mülkiyetinde yer alan alanın kararımız eki 1/5000 ölçekli kadastral pafta üzerinde işaretlendiği şekli ve "Manastirtepe (Seyrettepe) Arkeolojik Buluntu sahası" adı ile 1. (birinci) derece Arkeolojik sit olarak tescil edilmesine, ekli tescil fişinin uygun olduğuna karar verildi.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@