Dikili Çandarlı'da köylü kaybolan kızlar için isyan etti!

Yaylayurt'ta 16 yaşındaki kızların anneleri ve köyün kadınları kaçırıldıklarını iddia ettikleri kızların bulunamamasına isyan etti, Çandarlı Jandarma komutanlığı önünde oturma eylemi yaptı.

GÜNDEM 31.05.2022, 01:56 31.05.2022, 16:43

İzmir’in Dikili ilçesi Yaylayurt Mahallesi’nde yaşayan ve 8 Mart’ta kaybolan lise öğrencisi Buket Uslu’nun ardından kuzeni Gözde Uslu’da ortadan kaybolunca yöre halkı Çandarlı jandarma Komutanlığı’na yürüdü. 16 yaşındaki kızların anneleri ve köyün kadınları kaçırıldıklarını iddia ettikleri kızların bulunamamasına isyan etti.

Alınan bilgiye göre, 16 yaşındaki Gözde Uslu Pazar günü saat 16 sıralarında evden çıktı. Kendisinden bir daha haber alınamayınca baba Serkan Uslu hemen Jandarmaya haber verdi. 8 Mart tarihinde aynı aileden Gözde Uslu’nun kuzeni 15 yaşındaki Buket Uslu da okula diye çıkmış bir daha haber alınamamıştı. Buket’in babası Veli Uslu, kızlarının kaçırıldığını iddia etse de bir sonuç alamamıştı.

Buket’in ardından Gözde Uslu da kaybolunca yöre köylüsü isyan etti. Akşam saatlerine kadar herhangi bir bilgiye ulaşamayan köy halkı Çandarlı Jandarma Komutanlığı önüne gelerek kapıda alkışlı oturma eylemi yaptı. Gözde’nin annesi Seher Uslu ve daha önce kaybolan Buket’in annesi Gülşah Uslu sık sık sinir krizi geçirdi. Jandarma yöre halkını sakinleştirmekte zorluk çekti. Gözde’nin amcası Seyran Uslu ise kızların evlenme vaadi ile götürüldüğünü iddia etti.

“GÖZÜ YAŞLI ANNELER KIZLARINI İSTEDİ”

Kızı Gözde’nin paltosuna sarılan ve kızının kaçırıldığını iddia eden Seher Uslu; “Bana evladımı verin, kızımı istiyorum. Yavrumu istiyorum. Ben onsuz yaşayamam” diyerek gözyaşlarına boğuldu. 8 Mart’ta kaybolan Buket’in annesi Gülşah Uslu ise; “Kaç ay geçti aradan, kızımı verin bana. Nerede verilen sözler nerede? Şimdi de bu bacı yandı. Daha kaç anne yanacak” diye haykırdı.

“EVLENME VAADİ İLE GÖTÜRÜLDÜLER”

Yaşananları anlatan Gözde’nin amcası Seyran Uslu ise; “8 Mart tarihinde amcamın torunu Buket Uslu kayboldu. Aslında nerede olduğunu ve yerini biliyoruz. Dün benim yeğenim de kayıp oldu. Yeri belli ve oda 16 yaşında. Alan kişiler de belli. İki kızımızda lise ikinci sınıf öğrencisi. Evlenme vaadi ile götürüyorlar çocukları. Biz kızımızı götürenlere de ulaştık. Ama ‘kızınızı vermeyeceğiz, siz işi zora sürüyorsunuz’ gibi konuşmalarla karşılaştık” ifadelerini kullandı.

“ADLİ MAKAMLAR ÖNLEM ALMALI”

Çandarlı Dayanışma Derneği Başkanı Halil İbrahim Bircan ise; “Aynı ailenin 16 yaşındaki bir kızı daha kaçırılmıştı. Benim yakından tanıdığım ailenin bir kızı daha kaçırılınca, ailesi başta olmak üzere köylü Çandarlı Karakolu’na yürüdü. Aklımıza ‘Uslu ailesine bir husumet mi var?’ sorusu geliyor. Neden adli makamlar bir önlem almıyor. Dernek olarak takipçisiyiz” sözlerine yer verdi.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@