Çandarlı’da satış isyanı!

Dikili Belediyesi’nin Çandarlı’da ‘Gece Pazarı’ olarak adlandırılan otel arazisini kat karşılığında bir müteahhit firmaya vermesi ve Ada Mahallesi’ndeki bir arsanın satışa çıkarılması yöre halkının tepkisine neden oldu.

GÜNDEM 28.01.2022, 15:08 28.01.2022, 17:14
Çandarlı’da satış isyanı!

Çandarlı’da ‘Gece Pazarı’ olarak bilinen ve 1528 ada 12 parselde bulunan otel arazisinin kat karşılığında bir müteahhit firmaya verilerek edinilen 15 meskenin ve 1599 ada 4 parselde bulunan bir arsanın satışa çıkarılması yöre halkı tarafından protesto edildi.

Konuyla ilgili Dikili Belediyesi’nin Çandarlı’da bulunan hizmet binası önünde basın açıklaması yapıldı.

“BÜYÜKŞEHİR YASASI MAĞDURİYET YARATTI”

Çandarlı Dayanışma Derneği Başkanı Halil İbrahim Bircan tarafından okunan basın açıklamasında ise; “Bilindiği üzere 6360 sayılı kanun ile yeni kurulan ve sınırları genişleyen bütün büyükşehirlerde köy ve belde belediyelerinin tüzel kişiliği kaldırılmıştı. Bu yerlerdeki köyler mahalle olarak, belediyeler ise belde isimleri ile tek mahalle olarak bağlı oldukları ilçenin belediyesine katılmışlardı. Ülkede her alanda olduğu gibi, altyapısı düşünülmeden çıkarılan Bütünşehir Yasası, halkın mağduriyetiyle sonuçlanmış ve belediyesi kapatılan beldelerde yaşayan halk büyük zorluklarla karşı karşıya kalmıştı”

“ÇANDARLI’YA ÇİVİ ÇAKILMADI”

“Çandarlı Belediyesi’nin kapatılmasından sonra, Dikili’ye Çandarlı ve civar köylülerin oylarıyla seçilen belediye başkanları maalesef mahalleye dönüşen bu yerlerin eski belediyelerine ait araç gereçleri adeta batan geminin malları gibi almışlar götürmüşlerdir. Bununla da yetinmemişler ve mahalleye dönüşen bu beldelerin arazilerine göz dikmişler ve halkın malı olan bu yerleri satmaya başlamışlardır. Çandarlı’da gece pazarı olarak bildiğimiz Emirgan Otel arazisi de Adil Kırgöz yönetimi tarafından bir müteahhit firmaya kat karşılığı olarak tahsis edilmiştir. Sayın Kırgöz seçildiği günden bugüne Çandarlı’ya bir çivi dahi çakmamıştır. Şimdi Sayın Kırgöz yönetimi, Emirgan Otel arazisine yapılan 15 adet daire ile ada mahallesi varyant üzerinde bulunan arsanın satışı için, şubat ayı belediye meclisi toplantısında satış kararı aldırmayı planlamaktadır”

“SATIŞTAN DÖNÜLMEZSE HUKUKİ YOLLARA BAŞVURACAĞIZ”

“Tanesini ortalama 3 milyon liraya satmaya planladıkları bu daireler ile Ada Mahallesindeki arsadan elde edilecek yaklaşık 55 milyon lira civarındaki gelir nereye harcanacaktır? Biz Çandarlı Dayanışma Derneği olarak diyoruz ki, bu daireler ve arsa belediyenin malı olarak kalsın, siz yapmasanız bile sizden sonra gelecek olan başkanlar halk yararına bir tesise dönüştürsün. Çandarlı halkının beklentisi budur. Eğer buraları satma ısrarınızda devam ederseniz biz Çandarlı Dayanışma Derneği olarak tüm hukuki yollara başvuracağımızı buradan ilan ediyoruz. Satış kararı alırda ihaleye çıkarsanız ,derhal yürütmenin durdurulması için mahkemeye başvuracağız”

“ÇANDARLI’NIN VARLIKLARI, ÇANDARLI HALKININDIR”

“Sayın Kırgöz’e sesleniyoruz; bu yanlış uygulamadan vazgeçin, Çandarlı’nın varlıkları sizin değil, Çandarlı halkınındır. Çandarlı halkı sizi, varlıklarını satmanız için değil, Çandarlı ya hizmet getirmeniz için seçti. Çandarlı gibi hizmet bekleyen onlarca siteleri, Yaylayurt, Deliktaş, Demirtaş, Denizköy gibi daha birçok mahalle var. Bir konuşasınızda, kendinizden önceki belediye başkanı için ‘Allah korusun bunlar 5 yıl daha kalsalardı, Dikili’nin bir tane bile tapulu arazisi kalmazdı’ dememiş miydiniz? Buna rağmen? Önceki belediye başkanına sattırmadığınız arazileri tek tek satmadınız mı?”

“Sayın Kırgöz belediyenin ve işçilerin maaşlarını ödeyerek belediyeye itibar kazandırdığını söylüyor. Evet ama Sayın Kırgöz’e bizde soruyoruz, bizim ve diğer mahallelerin arazilerini satarak mı Dikili’ye itibar kazandıracaksınız, belediye başkanlığına aday olurken, bu borçlardan haberiniz yok muydu? Olmaması söz konusu olamaz, çünkü meclis üyesiydiniz. CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin belediye başkanlarına hitaben yaptığı bir konuşmada ‘köy malları size emanettir, bunların tapularını muhafaza edeceksiniz ve biz iktidara geldiğimizde bunları halka iade edeceğiz’ dememiş miydi? Yoksa siz başka bir partinin mi belediye başkanısınız?”

“VEBALİ BOYNUNUZA OLUR”

Çandarlı Dayanışma Derneği olarak, Çandarlılı hemşerilerimiz adına, Çandarlı’nın Dikili Belediyesi’ndeki temsilcileri, meclis üyelerimize sesleniyoruz. Sakın ola ki, bu satış kararlarına onay vermeyin ve altlarına imzanızı atmayınız. Yoksa çandarlı halkının vebali boynunuza olacaktır”

“BU NE PERHİZ NE LAHANA TURŞUSUDUR”

“Dikili Belediyesi olarak, önümüzdeki Şubat Ayı’nın 3’ünde İsmetpaşa Mahallesinde 4 adet, Merdivenli’de 1 adet, Gökçeağıl’da 1 adet arsa ve Yenikentte 10 dönüm tarla olmak üzere satış ihalesine çıkıyorsunuz. Bergama Belediyesi’nin satışlarına karşı çıkıyorsunuz, ancak kendiniz de köylerinizin arazilerini satıyorsunuz. Bu ne perhiz ne lahana turşusudur” 

“BATIRIM DEĞİL, YATIRIM İSTİYORUZ”

“Sayın Adil Kırgöz göreve geldiği 31 Mart 2019’dan bugüne, 8 ihale ile toplam 323 bin 893 metrekare büyüklüğünde 95 arsa, 32 tarla, 8 zeytinlik, 1 fıstık çamlığı ve 1 kargir evi satışa çıkarmış ve toplam 38 milyon 212 bin lira muhammen bedelle satışa çıkarılan taşınmazlardan 40 milyon TL’yi aşan gelir elde edilmiştir. Görünen odur ki bu satışlar Dikili Belediyesi’nin yarasına merhem olmamıştır. O nedenle yeni strateji ve projeler üretmelisiniz. Artık mahalle ve köylerin arazilerine dokunmayın. Çandarlı olarak bizim, batırım değil, yatırım projelerine ihtiyacımız vardır.  Bunlardan en önemlileri, bir türlü bitirilemeyen içme suyu göleti, arıtma tesisi ve isale hatlarının yapım işi, doğu ve batı plajları düzenlenmesi, düğün salonu, meydan, otopark, Denizköy ve Yaylayurt Köy yollarının yapılması, sitelerdeki kanalizasyon sorunlarının çözülmesi olarak özetlenebilir”

“Çandarlı Dayanışma Derneği yönetimi olarak Sayın Adil Kırgöz’ü, Çandarlı ve sitelerinde yaşayanlar adına bir kez daha uyarıyoruz. Bu satış kararlarından vazgeçin, yoksa seçim zamanı Çandarlı halkının karşısına çıkacak yüzünüz olmaz. Eğer bu yanlış kararda ısrar ederseniz bu yanlış kararları Türkiye gündemine taşımaya devam edeceğiz” sözlerine yer verildi.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@