Bergama Veli-Der'den, yaşanan çocuk istismarına sert tepki!

Veli-Der Bergama Şubesi, Erzurum’da Diyanet’e bağlı bir Kur'an kursunda yaşanan cinsel istismarı sert dille kınadı!..

GÜNDEM 10.12.2021, 11:52 12.12.2021, 12:27
Bergama Veli-Der'den, yaşanan çocuk istismarına sert tepki!

Erzurum’da Diyanet’e bağlı bir Kur'an kursunda 7 çocuk cinsel istismara uğradı. Yaşananlara Veli-Der Bergama Şubesi sert tepki gösterdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Erzurum’un Palandöken ilçesinde bulunan Hacı Bahattin Evgi yatılı erkek Kur’an kursunda yaşları 10 ila 11 arasında değişen 7 çocuk cinsel istismara uğradı. Çocuklara cinsel istismarda bulunan şahsın yakalandığı ve konuyla ilgili adli soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Olayı doğrulayan Erzurum Valisi Okay Memiş, kursta gönüllü murakıp (denetçi) olarak görev yapan zanlının kaçmak isterken Yozgat'ta yakalandığını ve güvenlik nedeniyle de Erzurum'a getirilmediğini belirtti. İl Müftülüğü tarafından ise henüz bir resmi açıklama yapılmadı.

TARİKAT YURTLARI KAPATILSIN!

Tüm bu yaşananlara Öğrenci Veli Derneği sert tepki gösterdi. Veli-Der Bergama Şube Başkanı Fikret Ali Parlas tarafından yayınlanan kınama metninde; “Tarikat yurtları kapatılsın” denildi.

Açıklamada ayrıca; “Acımız da, öfkemiz de sonsuz. Öfkemizi de acımızı da anlatmakta sözün bittiği yerdeyiz artık. Antalya’ da kaçak olduğu tespit edilen Erenköy Cemaati’ ne yakın Alimder’ in yurdunda üniversite öğrencisi Mehmet Sami Tuğrul vahşice katledildi. Ensar, Aladağ, Kulp, Dikili, Antalya… Yaşadığımız bu acı ne ilk ne de son"

“Yıllardır biz velilere, çocuklarımıza, halka ait kaynaklar, bütçe kamusal eğitim, barınma hakkı için değil tarikatların ihtiyaçları için kullanıldı. Yoksulluktan, eşitsizlikten kaynaklı on binlerce çocuğumuz tarikat yurtlarına mecbur bırakıldı. Yaşamlarını, umutlarını kaybettiler. Salgınla birlikte yaşanılan eşitsizliğin, yoksulluğun artışıyla on binlerce çocuğumuzun çığlığı ülkenin her yerinde… Siyasi iktidar tüm çocuklarımızın kamusal eğitim hakkından, barınma hakkından sorumludur. Tüm tarikat yurtları kapatılmalıdır” sözlerine yer verildi.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@