Bergama: Önce 'hayırlı cumalar' dedi, ardından esnafın elektriğini kestirdi!

Bergamalı stat esnafının korktuğu başına geldi. Dükkanların elektriği kesildi. Yıkım işlemi başladı. Bölgeye Çevik Kuvvet ekibi gönderildi.

GÜNDEM 11.03.2022, 14:19 11.03.2022, 23:06
Bergama: Önce 'hayırlı cumalar' dedi, ardından esnafın elektriğini kestirdi!

Bergamastat esnafının korktuğu başına geldi. Dükkanların elektriği kesildi. Yıkım işlemi başladı. Bölgeye Çevik Kuvvet ekibi gönderildi.

Bergama Belediyesi’nin AKP’li yönetimi, Millet Bahçesi yapılacağı gerekçesi ile 14 Eylül Stadı çevresindeki 104 dükkanı yıkma kararı almıştı. 86 esnaf ve yaklaşık 300 çalışan, açlığa mahkum edilmek istemediklerini belirterek, hak arayışına başlamış ve yargıya başvurmuştu. İzmir 2. Ve 5. İdare Mahkemeleri, üç ayrı yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Yargı kararlarına karşın Belediye Başkanı Hakan Koştu geçen hafta zabıta ekibini esnafa yollayarak, dükkanları boşaltmaları için sözlü tebligat yaptırmış, aksi halde su ve elektriğin kesileceği uyarısında bulunmuştu. Esnaf ve hukukçular tüm bu uygulamaların hukuka aykırı olduğunu belirtmişti.

ÖNCE “HAYIRLI CUMALAR” DEDİ, SONRA ELEKTRİĞİ KESTİRDİ

Esnaflar güne AKP’li Başkan Hakan Koştu’nun cep telefonlarına gönderdiği “Hayırlı cumalar” mesajı ile başladı. Saat 09:30 itibariyle GDZ Elektrik Dağıtım AŞ, 104 dükkanın elektriğini ana trafodan kesti. Şirket, belediyenin başvurusu üzerine elektrik akımını sonlandırdı. Uyarı ve bilgilendirme yapmayan şirket, bu işlemin yasal dayanağı hakkında da bir açıklama yapmadı.

ÇEVİK KUVVET GÖNDERİLDİ

Elektrik kesintisi öncesinde İzmir’den bölgeye Çevik Kuvvet ekibi gönderildi. Çevik Kuvvet polisi, stat dükkanlarına yakın mesafedeki Bergama Kültür Merkezi’nde konuşlandırıldı.


 

BU NASIL VİCDAN

Morali bozulan esnaflar uygulamaya isyan etti. Çerezci Yüksel Simit, “Son ana kadar bunu yapabileceklerine inanmıyordum. Kendi halkına kendi yöneticilerinin böyle bir şey yapması inanılır gibi değil. Şaşkın vaziyetteyim. Nasıl böyle bir vicdan olabilir? Burada çocukları okuyan, kredi borçları olan, pandemi ve ekonomik krizler altında yaşam mücadelesi veren bir sürü esnaf var. Gerçekten çok kötü durumdalar. Bu devirde bu yapılmaz. Diyecek başka söz bulamıyorum” dedi.


 

ESNAF KAYMAKAM İLE GÖRÜŞTÜ

Bergama Belediyesi’nde kendileri ile muhatap olacak yetkili bulamadıklarını belirten esnaflar topluca Bergama Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı’ya gitti. Esnaf heyeti kaymakamdan mağduriyetlerinin acilen giderilmesini istedi. Esnaflar, kaymakamın, “Bu konu benim yetkim dahilinde değil. Belediye ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile ilgili bir mesele” dediğini aktardı.

SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Esnaflar kaymakamlığın ardından avukatları ile birlikte Bergama Adliyesi’ne gitti. Elektriği kesme işleminin hukuka aykırı olduğunu belirten esnaflar, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu. Savcılık başvurusunda, idare mahkemelerinin yürütmeyi durdurma kararlarına da dikkat çekildi.

ESNAFA JENERATÖR DESTEĞİ

Elektrik kesilince işlerini yapamaz duruma gelen, gıda ürünleri bozulma tehlikesi ile karşı karşıya kalan esnafların imdadına ilk koşanlardan biri Bergama Çevre Platformu Sözcüsü Erol Engel oldu. Engel, jeneratör getirerek esnafa elektrik verilmesini sağladı. Çok sayıda Bergamalı yurttaş esnaflara destek ve dayanışma duygularını ifade etti.

YIKIM İŞLEMİ BAŞLADI

Diğer yandan, belediye stat çevresindeki dükkanların yıkım işlemini başlattı. İlk etapta boş olan 4 dükkan iş makineleri ile yıkıldı.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@