Bergama esnafına kış ortasında boşaltın baskısı!

Bergama'nın AKP'li belediye yönetimi, devam eden davalara ve yargı kararlarına rağmen, kış ortasında stat esnafından iş yerlerini 7 gün içerisinde boşaltmasını istedi. Zabıta tarafından "Yoksa elektrik ve suyunuzu kesilir" denildi.

GÜNDEM 05.03.2022, 18:20 07.03.2022, 14:40

14 Eylül Stadyumu’na Millet Bahçesi yapılması için 86 işyerinin yıkılması kararı alan Bergama Belediyesi, devam eden davaların yanı sıra mahkemenin aldığı yürütmeyi durdurma kararına rağmen işlem yapmaya çalıştı.

Pandemi ve ekonomik kriz nedeniyle zor zamanlar geçiren Bergama esnafına, kışın ortasında belediye tarafından zabıta eliyle tebligat gönderilmesi tepkilere neden oldu. Yaşananlar karşısında kendi aralarında toplanan stat esnafı, durumu değerlendirerek mücadelelerinin "ekmek kavgası" olduğunu ve haklarını hukuki yollardan aramaya devam edeceklerini açıkladı.

ESNAF: BİZİ AÇLIĞA MAHKUM EDEMEZSİNİZ

Bergama'da AKP’li belediye yönetimi, Millet Bahçesi Projesi için stat dükkanlarını yıkma kararı aldı, boşaltılmasını istedi. “Bizi açlığa mahkum edemezsiniz” diyerek isyan eden esnaflar demokratik direniş eylemleri ve hukuk mücadelesi başlattı. Çok sayıda dava açıldı. Ancak belediye yargı sürecinin tamamlanmasını beklemeden 9 Kasım 2021 tarihinde hurda karşılığı yıkım ihalesine çıktı. Devam eden süreçte mahkemeler üç konuda yürütmeyi durdurma kararı aldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi ve esnafların İzmir 2. İdare Mahkemesi’nde bahse konu plan değişikliğine karşı açtığı davada, yargı, 10 Kasım 2021 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı verdi. Esnafların İzmir 5. İdare Mahkemesi’nde yıkım ihalesine karşı açtığı davada 15 Kasım 2021 tarihinde yürütme durdurulurken, tahliyeye ilişkin olarak da aynı mahkemede açtığı davada 3 Mart 2022 tarihinde de yürütmenin durdurulması kararlaştırıldı. Kararlar belediyeye tebliğ edildi. Esnafların İzmir 1, 3, 4 ve 6. İdare Mahkemelerinde açtığı aynı yöndeki davaların devam ettiği öğrenildi.   

BELEDİYE DURMADI, ESNAFA TAHLİYE BASKISI

Fakat AKP’li belediye yargı sefahati ve mahkemelerin yürütmeyi durdurma kararlarına uymayarak, dükkanların boşaltılması için esnaf üzerindeki baskıyı sürdürdü. Belediye yönetimi dün esnaflara zabıta ekiplerini göndererek sözlü tebligat yaptırdı. Dükkanlara tek tek giden zabıta memurları, “Size Millet Bahçesi Projesi hakkındaki tebligatı okumaya geldim. Bu kapsamda tarafınıza verilen süre dolmuştur. Yedi günün sonunda elektrik, su gibi abonelikleriniz kanun kapsamında kapatılacak olup, yedi günün içinde dükkanları boş olarak tarafımıza teslim etmeniz belediyemiz tarafından bildirilir” yazılı tebligatı okudu. Uygulama karşısında şaşkınlık yaşadığı görülen esnaflar tepki gösterdi. Bazı dükkanlarda gerginlik yaşandı. Bir berber dükkanındaki sözlü tebligat esnasında video kaydı yapan zabıtayla esnaf arasında kısa süreli arbede çıktı. Diğer esnaflar zabıtaya, “Terbiyesizlik yok, buradan ekmek yiyoruz, görevinizi yapın el kol kaldırmayın, sakın ha terbiyesizlik yapmayın” dedi.

ESNAF KENETLENDİ: ÖZÜR DİLENMESİNİ BEKLİYORUZ

Pandemi ve ekonomik kriz karşısında sıkıntı yaşayan ve kış ortasında ne yapacağını bilemeyen stat esnafı, yaşananları değerlendirmek için toplantı yapma kararı aldı. Toplantıda Bergama Belediye yönetiminin bu şekilde bir davranışta bulunması kınandı. Yaşananların hukuki boyutu, hukukçularla tartışıldı. Stat esnafı 'ekmek kavgası' olarak nitelendirdikleri mücadeleyi yargı yoluyla devam ettireceğini söyledi.

Esnaf adına İbrahim Turan tarafından yapılan açıklamada; "Bergama'da bir ilk daha yaşadık. Perşembe günü İzmir 5'inci İdare Mahkemesi, kesin keşif kararı almasına rağmen, yargı süreci devam etmekteyken, belediye zabıta güçleriyle dükkanlarımıza gelerek, usule uygun olmayan bir şekilde sözlü tebligatlar yaptı. İşlerimizin başında, müşterilerimizle ilgilenirken böyle bir uygulamaya maruz kaldık. Belediye başkanından, yapılan bu yanlış uygulamadan dönmesini istiyoruz. Tüm esnaftan özür dilenmesini istiyoruz. Yargı yolu açık ve bu süreç tamamlanmadan bu uygulamalara son verilmesini istiyoruz" dedi.

ELEKTRİK VE SUYUNUZU KESTİRİRİZ TEHDİTİ

Turan, AKP’li yönetimin, İZSU ve Gediz Elektrik AŞ’ye, söz konusu dükkanları su ve elektriğinin kesilmesi için yazı yazdığını açıkladı. Belediyenin, dükkan kirası ödeme sistemini kapatarak, stat esnafının kira ödemelerini kabul etmediğini açıkladı. Turan, belediye başkanı ve başkan yardımcılarının, kendilerini arayan esnafın telefonlarını cevapsız bıraktığını ve randevu vermediğini de sözlerine ekleyerek “Oysa esnaflar olarak AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ve AKP İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ile görüşmüştük, mağdur edilmeyeceğimize dair söz vermişlerdi” dedi.

AKP’Lİ BAŞKAN KANUNA KARŞI HİLE YAPMAYA ÇALIŞTI

Yaşananlara siyasilerde tepki gösterdi. Önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, “Hakan Koştu, onlarca esnafı tahliye edebilmek için kanuna karşı hile yolunu kullandı. Esnafları problemsiz şekilde dükkanlardan çıkarabilmek için yapılar hakkında, dört dükkanda yaptırılan karot testi ile depreme dayanıksız raporu çıkardı. Sanki burada Millet Bahçesi Projesi yapılmayacakmış, depreme karşı güçlendirme veya yeni binalar yapılacakmış algısı oluşturmaya çalıştı. Tabii ki bu hamlesi de yargıdan döndü. Buna rağmen hukuk tanımazlığını sürdürdü. AKP’nin, devlet erkini kullanarak hukuku çiğnemesinin tipik bir örneğini görüyoruz” dedi.

Gönenç, esnafa zabıta gönderilerek yapılan uygulamanın tebligat kanununa aykırı olduğunu vurguladı. Gönenç, “Esnaflar yedi gün içinde dükkanları boşaltmazlarsa elektrik ve suyu keseceklerini söyleyerek tehdit ve şantajla alanı boşaltmak istiyor” diye konuştu.

ESNAF SİNDİRİLMEK İSTENİYOR

CHP Berghama İlçe Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada ise; "'Ben yaptım oldu' zihniyetiyle yoluna devam eden Bergama Belediyesi'nin AKP'li başkanı mahkeme kararlarına rağmen icraatlarina devam ediyor. Belediye Zabıtası ile stadyum esnafını karsi karşıya getirmekten çekinmeyen Başkan; esnafa müşterisinin önünde sözlü tebligat yaparak elektrik ve su kesme tehditlerini tebliğ ettirmiştir. Kural tanımazlıklarla gündemden düşmeyen belediye yönetimi bu ve bunun gibi akıl almaz yöntemlerle esnafı sindirmeye, kendisine yoktan mağduriyet yaratmaya devam etmektedir" denildi.

“ATA KİBİRLE BİNEN EVE YÜRÜYEREK DÖNER”

İYİ Partili Belediye Meclisi Üyesi Avukat Olgu Altuğ Kemaller de yaşanan hukuksuzluklara dikkat çekerek şu açıklamayı yaptı: “Yürütmeyi durdurma kararları varken bunu yapamazsınız. Belediye resmi bir kararı sözlü olarak tebliğ edemez. Belediye, ortada hukuki bir sonuç olmadan esnafın elektrik ve suyunu kesemez. Belediye bir kamu kurumudur. Görev ve hizmetlerini hukuka uygun bir şekilde yapmak zorundadır. Hiç kimse unutmasın; ata kibirle binen eve yürüyerek döner.”

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@