Bergama'daki eğitim sendikalarından grev kararına destek!

"Öğretmenler 2 Kasım'da iş bırakacak"

GÜNDEM 22.10.2022, 11:34 06.11.2022, 12:33
Bergama'daki eğitim sendikalarından grev kararına destek!

Ankara’da buluşan eğitim sendikalarının aldığı grev kararına; Bergama’da örgütlü olan 4 sendika destek kararı aldı.

Eğitim sendikaları, 14 Ekim 2022’de Ankara Başkent Öğretmenevi’nde; Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ilişkin ortak bir toplantı yaptı. 12 Eğitim sendikasının katıldığı toplantıda ortak karar alınarak kariyer basamak sınavlarının iptali ve Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun yeniden düzenlenmesi için eylem planı hazırladığını açıklandı.

Toplam 12 eğitim sendikasının aldığı ortak karar doğrultusunda; talep ve uyarılara rağmen yeniden düzenleme yapılmaması halinde; öğretmenlerin 2 Kasım 2022 tarihinde bir günlük iş bırakma eylemi yapacağı açıklandı.

Bu sendikalardan Bergama’da örgütlü olan 4 sendika, Eğitim-Sen, Eğitim-İş, Anadolu Eğitim-Sen ve TEÇ-Sen 21 Ekim Cuma günü bir araya gelerek grev çağrısını Bergama’daki bütün eğitim kurumlarına ulaştırmak ve grevi örgütlemek için beraber çalışma kararı aldı.

Eğitim sendikalarının ortak toplantıda aldıkları karar şöyle:

“19 Kasım 2022 tarihinde yapılacak kariyer basamakları sınavının derhal iptal edilmesi, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun, TBMM'de ivedilikle ele alınarak yeni bir meslek kanununun tüm eğitim sendikalarının ve öğretmenlerin görüşleri alınarak düzenlenmesi acil talebimizdir. Eğitim-öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ayrım gözetmeksizin tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ödenmesi sağlanmalıdır. Tüm eğitim çalışanlarının yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret artışına ilişkin düzenlemeler yapılmalı ve 1. dereceye gelmiş tüm kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge verilmelidir.

Eşit işe eşit ücret ilkesine uygun olarak farklı ücret ve istihdam şekillerine son verilmeli, kadrolu güvenceli istihdam sağlanmalıdır. Kamuda mülakat uygulamasına son verilmelidir. Tüm eğitim çalışanlarına sosyal devlet ilkesi gereği ayrım yapılmaksızın; giyim, ulaşım, barınma, beslenme, yakıt, kira yardımı yapılmalı ve aile çocuk yardımı tutarları iyileştirilmeli, vergi dilimi adaletsizliğine son verilmelidir. Öğrencilerimizin en temel hakkı olan eğitim, barınma ve beslenme hakları, sosyal devlet anlayışıyla devlet güvencesine alınmalı ve kamusal eğitim sağlanmalıdır.

Bu taleplere ilişkin düzenlemelerin yapılmaması halinde:

- 26, 27, 28 Ekim 2022 tarihlerinde iş yerlerinde kokart takılması,

- 26 Ekim 2022 tarihinde, ilk teneffüs saatinde, öğretmenler odasında ortak bildiri metninin okunması,

- Bu talep ve uyarılara rağmen bir düzenleme yapılmaması halinde; 2 Kasım 2022 tarihinde tüm eğitim çalışanlarının katılımı ile bir günlük iş bırakma eylemi yapılması kararları sendika genel başkanlarınca imza altına alınmıştır.”

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@