Bergama'da, Çağdaş Yaşamlı gençlerden 'alkış alan' proje!

Bergama’da çocuklar için kodlama, vals dansı, kukla, yaratıcı drama dersleri düzenlediler...

GÜNDEM 16.07.2022, 11:22 16.07.2022, 14:19
Bergama'da, Çağdaş Yaşamlı gençlerden 'alkış alan' proje!

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) İzmir Şubesi üyesi gençler, Bergama’nın Çamavlu Köyü’nde 118 çocuğa kodlama, vals dansı, kukla, yaratıcı drama gibi bir dizi alanda etkinlikler düzenledi. 

Okulun ve çevresinin tadilatını da yapan gençler, köy sakinlerini de unutmadı. ÇYDD, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Köyde-İz proje ekibi ile “Köyde Şenlik Var” projesini hayata geçirdi. ÇYDD’nin gönüllü gençleri, proje kapsamında önce Bergama’nın Çamavlu Köyü’ndeki okul ve diğer ortak kullanım alanlarının tadilatını gerçekleştirdi. Köy okulu, çocuklar ve köylülerle birlikte baştan aşağı yenilendi. 

Gönüllü gençler, çocukların yanı sıra köy sakinlerine de tarım, hukuk, kadın sağlığı, ağız ve diş sağlığı konularında seminer verdi. Projede görevli gönüllü gençler, köyde yaşayan çoğunluğu kadın yetişkinlere keçe ve sabun yapımını da öğretti. Çocuklarla birlikte toplam 895 kişiye ulaşılan proje sonunda kapanış şenliği gerçekleştirildi. Çalışmalar köy meydanında sergilendi. Gençlerle valsi öğrenen çocukların gösterisi büyük beğeni topladı.

KÖY SAKİNLERİ DE UNUTULMADI

Gençler çocukların yanı sıra köy sakinlerine de tarım, hukuk, kadın sağlığı, ağız ve diş sağlığı konularında seminer verdi. Projede görevli ÇYDD İzmir Şubesi Gençlik Birimindeki gönüllü gençler, köyde yaşayan çoğunluğu kadın yetişkinlere keçe ve sabun yapımını da öğretti. 

VALS’TEN HALK OYUNLARINA HER ETKİNLİĞE TAM NOT 

Çocuklarla birlikte toplam 895 kişiye ulaşılan proje sonunda kapanış şenliği gerçekleştirildi. Proje boyunca gerçekleştirilen çalışmalar köy meydanında sergilendi. Gençlerle valsi öğrenen çocukların gösterisi büyük beğeni topladı. Gece gönüllü gençlerin müzik dinletisi ve halk oyunlarıyla sürdü. Köy sakinleri ve gençler birlikte dans etti. 

ÇYDD İZMİR ŞUBE BAŞKANI ERTÜRKAN’DAN DAYANIŞMA-YARDIMLAŞMA VURGUSU

Köyde Şenlik Var etkinliğine katılan ÇYDD İzmir Şube Başkanı Onur Ertürkan, pandemi sürecinde derinleşen yalnızlaşmanın bu projeyle aşılmasına katkı sunmasını istediklerini belirtti. 

OUR ERTÜRKAN: UMUTLARIMIZI TAZELEDİK 

Dayanışma, yardımlaşma ve birlikte üretme temelli değerlere sahip çıkılmasının önemine dikkat çeken ÇYDD İzmir Şube Başkanı Onur Ertürkan,  “Covid19 pandemisi süresince toplumda derinleşen yalnızlaşmanın ardından bu projeyle birlikte dayanışma, yardımlaşma ve birlikte üretme değerlerimizi yeniden hatırladık. Çağdaş Yaşamın gereği olan bu değerlerle gençlerimizi buluşturmanın mutluluğunu yaşadık, umutlarımızı tazeledik. Bu duyguların yaşanmasına vesile olan öncelikle proje paydaşımız İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Köyde-İz proje ekibine, yoğun sınav dönemlerine rağmen 4-5 aydır canla başla proje için çalışan yarınlar için umudumuz gönüllü gençlerimize, maddi ve manevi desteğini esirgemeyen gönüllülerimize, projeye aktif katılım sağlayan ve gençlerimize aile sıcaklığını yaşatan tüm köy sakinlerimize en içten teşekkürlerimizi iletiyoruz. Sözlerimi; üreterek kalkınmada köylerimizin, köylülerimizin önemini Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Türkiye’nin gerçek sahibi ve efendisi, gerçek üretici olan köylüdür’  sözüyle bir kez daha hatırlatarak tamamlamak istiyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@