Barış elçileri 25 ay sonra "Kalimerhaba" dedi

Her iki kıyıda heyecan yaratan buluşma, barış elçilerini bir araya getirdi...

GÜNDEM 17.04.2022, 10:48 30.04.2022, 10:43
Barış elçileri 25 ay sonra "Kalimerhaba" dedi

Midilli ile Ayvalık arasında pandemi nedeniyle 25 ay aradan sonra başlayan karşılıklı seferler barış elçilerini bir araya getirdi. Midilli’den kalkan katamaran Ayvalık limanına 154 yolcu getirdi.

Her iki kıyıda heyecan yaratan buluşma; 1984 yılında kurdukları iletişim ve düzenledikleri etkinliklerle Türk-Yunan barışının unutulmaz savunucuları olan Midilli'nin eski belediye başkanı Stratis Pallis ve Dikili'nin eski belediye başkanı Osman Özgüven'i bir araya getirdi. Buluşmaya Midilli'de kurulan "Egede Bir Arada Var Olma ve İletişim Derneği" (SİNİPARKSY) üyeleri ile İzmir'de kurulan "Ege'de Barış ve İletişim Derneği" üyeleri de tanıklık etti. Duygusal anların yaşandığı, hasretlerin giderildiği karşılamaya barış derneği üyesi Bergama'nın önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç'te katıldı.

Heyet üyeleri ayaklarının tozuyla Ayvalık Belediye Bakanı Mesut Ergin’i tarihi binada ziyaret etti. Ziyarete Özgüven ve Gönenç’in yanı sıra Ege’de Birlikte Var Olma ve İletişim Derneği Siniparksi Başkanı Villy Tentoma, derneğin kurucu başkan yardımcısı Stratis Pallis, karşı adanın eski belediye başkanları Aleksandros Evangelinos, Apostolos Kominakas ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Tarihi buluşmaya bu konuyu belgeselleştiren gazeteci, yazar, belgesel yapımcısı Gökmen Ulu’da tanıklık etti.

“25 AYLIK AYRILIĞI ETKİNLİKLER İLE KAPATACAĞIZ”

Ege’de Birlikte Var Olma ve İletişim Derneği Siniparksi Başkanı Villy Tentoma Başkan Ergin’e seramikten yapılmış zeytin dalı; Başkan Ergin’de konuk heyete “bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır” yazılı olan kahve takımı hediye etti. Başkan Ergin ve Dernek başkanı Villy Tentoma her iki ülke halklarının barış içinde yaşamaları konusunda karşılıklı temenni de bulundular. Pandemi sürecinin dünyada ülkeler arasındaki ilişkileri yıprattığına değinen Başkan Ergin, bu 25 aylık dönemde kimsenin mutlu olmadığını belirtti. Başkan Ergin kayıp olarak nitelendirilen 25 aylık sürecin yoğun etkinlikler ve ilişkiler ile kapatılacağını söyledi.

Ayvalık ile Midilli arasındaki bağlarını her zaman güçlü olduğunu hatırlatan Başkan Ergin, “Ayvalık onlar için ne kadar anlamlıysa bizler için de Midilli o kadar anlamlı. Her iki kentin halkları için de geçmişi olan yerler. Bizim için de Midilli ve orada yaşayan halkları çok önemli, çok değerli. Bu dostluğu daha iyi noktalara taşımayı düşünüyoruz. Halkları yakınlaştırma çalışmasını gerçekleştiren sivil toplum örgütlerinin bu çabaları yarın çılgınlık yapmak isteyen politikacılarının da önünü keser diye düşünüyorum” dedi.

DÜNYA BARIŞI İÇİN DİK DURMAYA ÇALIŞIYORUZ

Ege’de Birlikte Var Olma ve İletişim Derneği Siniparksi Başkanı Villy Tentoma da 25 ay aradan sonra ilk ziyareti Türkiye’ye Ayvalık’a yaptıklarını hatırlattı. Dostlukları daha sağlamlaştırmanın tek hedefleri olduğunu dile getiren Tentoma, barışı güçlendirmek ve sağlamlaştırmak istediklerini söyledi. Günlük siyasetin kendilerini ilgilendirmediğini vurgulayan Villy Tentoma, “Dünya barışı için dik durmaya çalışıyoruz. 25 ay kapıların kapanmasının ardından, Türkiye’de 25 yıldır da barış derneği ile irtibat halindeyiz müşterek çalışma içindeyiz. 25 ay uzak kalmamıza rağmen resmen çalışmalarımıza kesinti vermeden devam ettik. Türklerle olan ilişkilerimizi daha geniş bir platformda daha geniş bir ortama yayılmasını hedefliyoruz” dedi.

25 aylık kaybedilen sürecin sosyal ve kültürel faaliyetlerin başlamasıyla kısa sürede kapatılacağını ifade eden Tentoma, halkların birleşmelerini sağlayacak ve kolaylaştıracak olan kültürel ve sosyal faaliyetlerin içinde bulunmanın her iki ülke halklarını mutlu edeceğini söyledi.

DİKİLİ'DE 10 YIL ÖNCE EKTİKLERİ BARIŞ AĞACINA ZİYARET

Midilli'nin eski Belediye Başkanı Stratis Pallis ve yine karşı adanın eski belediye başkanlarından Aleksandros Evangelinos, 2012'nin Eylül ayında Dikili halkının hizmetine açılan ve dünyanın en büyük Nazım Hikmet büstünün bulunduğu Nazım Hikmet Parkı'nda Türk-Yunan barışı anısına diktikleri zeytin ağacını da ziyaret ederek anı fotoğrafı çekildiler.

BARIŞ HEYETİ BERGAMA’DA

Ayvalık sonrası Bergama’da da iki gün konaklayan Yunan heyeti burada ören yerlerini dolaştı. 25 Ay sonra yapılan ilk buluşma; Kale Mahallesi’nde düzenlenen Türk-Yunan kardeşliği, birlik yemeği ile taçlandırıldı. 

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@