Ayvalık Demokrasi Platformu; “Gezi bize yol gösteriyor”

Ayvalık Demokrasi Platformu tarafından yapılan basın açıklamasında, “Bu düzen çürümüştür; değiştirilmelidir. Gezi yol gösteriyor” denildi.

GÜNDEM 01.06.2021, 16:14 01.06.2021, 17:29
Ayvalık Demokrasi Platformu; “Gezi bize yol gösteriyor”

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, İstanbul Taksim’deki Gezi Olayları’nın yıldönümünde Ayvalık Demokrasi Platformu ilçe merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak bir basın açıklaması yaptı.

Yapılan açıklamada, “Türkiye halkları, devlet-siyaset-mafya ortaklığında işlenen suçların ortalığa saçılmasına bir kez daha tanık oldu. Çıkar ilişkilerinden kaynaklı çelişkiler sonucunda Türkiye halklarına karşı işlenen suçlar, yolsuzluk, uyuşturucu ticareti, yargısız infaz ve faili belli cinayetlerin birer birer ifşa olduğu görüyoruz" denildi.

Haber: Suat Salgın (Ayvalık)

Basın açıklamasında ayrıca; "Siyasi cinayetlerden dünyanın her tarafına uzanan uyuşturucu ve benzeri kirli ticaret ağlarına, telaffuzu güç rakamlara ulaşan yolsuzluk çarkına ilişkin ifşalar, bu ifşalar karşısında söylenen yalanlar, suskunlukla geçiştirme ve üzerini örtme çabaları devletin kurumlarıyla içinde, hatta merkezinde bulunduğu bir suç örgütlenmesiyle karşı karşıya olduğumuzu tüm çıplaklığıyla ortaya koymaktadır. Türkiye’de demokrasinin ve özgürlüklerin tamamen tasfiye edilmesi, Kürt sorununda çözümsüzlük, çıkar çetelerinin halklara karşı işlediği suçlar, kamu kaynaklarının, yeraltı ve yerüstü varlıkların, doğanın talanı ve yerli, yabancı tekellerin yağmasına kalkan olma, kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve kadın cinayetleri, yolsuzluk ve rüşvet bu ülkeyi yönetenler açısından istisna değil kural haline gelmiştir” 

“GEZİ’DEN GÜÇ ALMAK, ONUN RUHUNU TAŞIMAKTADIR”

"Halkın adaletsizliğe, baskıya, eşitsizliğe ve despotluğa karşı; kazanılmış haklarına sahip çıkmak, onurunu, doğayı, kentini korumak için sokakları doldurduğu Gezi direnişinin üzerinden 8 yıl geçti. Bu mücadele iktidarın her türlü ayrımcı ve bölücü çabasına rağmen her kültür, ulus, cinsiyet, din ve mezhepten ezilenlerin birlik olmayı başarmasının ürünüdür. Bu birleşik mücadele tecrübesi hem geride bıraktığı miras hem de geleceğe ilişkin verdiği mesajlarla tarihin çok özel bir dönemine mahsus kalmamış, Gezi, aradan yıllar geçse de yaşayan bir ihtimal olmaya devam etmiştir."

"Bu yüzden iktidar sadece olağan bir hak arama talebinde değil sessizliğin altında bile Gezi direnişinin bir benzerinin, devamının mayalandığını görmekte ve korkmaktadır. Gezi’den yıllar sonra beraat kararlarına rağmen tekrar tekrar açılan davalar, yargılananların tekrar yargılanması; sonuç olarak Gezi’nin sürekli gündemde tutulması kuşkusuz boşuna değildir. İkizdere’deki taşocağı isyanı, çay emekçilerinin tepkisi, Antep’teki kod 29 eylemleri, Boğaziçililerin aylardır süren protestosu vb. ve daha sayısız, irili ufaklı mücadeleler Gezi’den güç almakta, onun ruhunu taşımaktadır.” 

“YAŞAM HEPİMİZİN DİYORUZ”

“Toplumsal gerçekliğimizin, hakikate yürüyen adımlarının tek bir adıma dönüşmesidir. Bu anlamda karanlıkta yaktığı ışık daima var olacaktır ve yolumuzu aydınlatacaktır. Bizler, yani halklar, ötekiler; mücadelesini yürürken öğrenenler, emekle yoğuranlar, büyük bedellerle var edenler için bir ağaç etrafında toplanmanın anlamını iktidar sahipleri bilmez. Ağaç, Gezi’den beri bizim için bir yaşam dilidir. Bu dili milyonlar konuştu, konuşmaya devam edecek."

“Hiçbir şeye sahip olmayanların, yok sayılanların, direnişte halk haline gelerek bu düzeni direnmesi, tek adamın öfkelenmesinin sebeplerinden biridir. Çünkü bugün savundukları harami saltanatıyla hesaplaşabilecek özne işaret edilmektedir.Çünkü savunduğu karanlığa karşı, eşit, özgür demokratik bir düzen alternatifi sunmaktadır. Kuşkusuz Gezi’den bugüne kalan en önemli hazinemiz budur” denildi.

"GEZİ'NİN ÖLÜMSÜZLERİNİ BİR KEZ DAHA SELAMLIYORUZ"

"Gezi direnişi ezilen emekçilerin özgürlük ve eşitlik mücadelesinde, ‘istibdat’a karşı verdiği mücadelede, kadın ve gençlik eylemlerinde, halkın demokrasi yürüyüşünde, grevlerde-boykotlarda ve tek adam rejiminin kurduğu düzene karşı her isyanda yaşamaya devam ediyor. O halkın ihtiyaç duyduğunda ulaşabileceği kadar yakınındaki tarihsel birikim içinde yer alan yol gösterici meşalesidir, olmaya da devam edecektir. Onun yarım kaldığı yerden daha güçlü, daha kuvvetli ve örgütlü olarak doğmasının koşulları vardır ve bunu en iyi ondan korkanlar bilmektedir. Bu gerçeğin ışığında Gezi’nin ölümsüzlerini bir kez daha selamlıyor; mirasımıza ve işçi sınıfı ve emekçilerin birleşik mücadelesiyle kuracağımız geleceğe sahip çıkıyoruz” sözlerine yer verildi.

Açıklamanın ardından Ayvalık Demokrasi Platformu üyeleri sessiz ve olaysız bir şekilde dağıldı.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@