Aydın İleri’ye zor veda! "Mücadelesi ve umutları bize emanet"

Ajans Bakırçay yazarı, kütüphanecilik bilim uzmanı, araştırmacı-yazar Aydın İleri, yüzlerce kişinin katıldığı törende; gözyaşları ve karanfillerle sonsuzluğa uğurlandı.

GÜNDEM 24.01.2022, 10:57 28.01.2022, 17:15
Aydın İleri’ye zor veda! "Mücadelesi ve umutları bize emanet"

Kütüphanecilik bilim uzmanı, araştırmacı-yazar Aydın İleri, İstanbul Maltepe Gülsuyu Cemevi’nde yüzlerce kişinin katıldığı törende; gözyaşları ve karanfillerle sonsuzluğa uğurlandı. İleri'nin cenazesine çok sevdiği Bergama'dan da toprak götürüldü.

Koronavirüs nedeniyle önceki gün henüz 44 yaşındayken yaşamını yitiren ve dostlarının umut, kitap ve kütüphane aşkıyla andığı eski Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkan Yardımcısı, Kütüphanecilik Bilim Uzmanı Aydın İleri için düzenlenen törene ailesi ve yol arkadaşları katıldı. 

İleri'nin cenazesine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yanı sıra, parti temsilciliklerinden, yayın evlerinden, sivil toplum kuruluşlarından, sendikalardan çelenk ve taziye mesajları gönderildi. Cenazeye Galatasaray ve Fenerbahçe taraftar gurupları da katıldı.

Aydın İleri’nin eşi Filiz İleri, cenaze töreninde bir konuşma yaparak; “Aydın zor koşulları hep severdi. Kimin cenazesi olsa hep koşardı. Bu hava koşullarında onun yanında olduğunuz, koşup geldiğiniz için hepinize teşekkür ederim. Aydın İleri haksızlıklara hiç dayanamazdı. İnandığı doğruları sonuna kadar savunan kahraman bir insandı, 44 yıllık hayatına çok şey sığdırdı. Hepinize tek tek dokundu” dedi.

MÜCADELESİ VE UMUTLARI BİZE EMANET

Bergama'nın önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ise; "Sevgili Aydın'la Bergama'da birlikte çalıştık. Ben sadece çalışma arkadaşımı değil, bir dostumu yitirdim. Bergama Kültür Merkezi'ndeki, Bergama Araştırmaları Kütüphanesini kendi elleri ile kurdu. Oradaki gençlere, çocuklara, Bergama'ya çok emeği var. Üzdüler onu orada. Kötülükler ile mücadele etti, direndi, asla vazgeçmedi. Onun umutları vardı Bergama üzerine, mücadelesi vardı. Onun mücadelesi de, umutları da bize emanet. Biz yaşatacağız. Çok üzgünüz" dedi.

İleri'nin cenazesi yapılan törenin ardından gözyaşları ile defnedilirken, arkadaşları tarafından mezarına çok sevdiği Bergama'dan toprak bırakıldı.

AYDIN İLERİ

İstanbul Kadıköy’de 1977 yılında doğan İleri, 1998 -2002 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kütüphanecilik Anabilim dalında lisans eğitimini, 2011’de de Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Aydın İleri’nin 2006 yılında yayımlanan ‘Eşekle Gelen Aydınlık’ isimli bir araştırma inceleme kitabı, 2010 yılında yayımlanan ‘Olimpos Öyküleri’ isimli ortak öykü kitabı, ‘80’lerde Çocuk Olmak’ ve ‘90’lar Çocuk Mu Genç mi?’ isimli kitap çalışmalarında bir deneme-anısı, bulunuyor. İleri, BirGün Kitap ve BirGün Pazar’a yazılarıyla katkı sunuyordu. Ajans Bakırçay yazarıydı.

Demokratik üniversite mücadelesinde yer alan İleri, ayrıca Bergama’dan İstanbul’a kadar yerel direnişlere de omuz verdi. Bisiklet tutkunu olan İleri, çocukları kitapla buluşturmak için büyük çaba sarf etti.

Aydın İleri, demokratik kitle örgütlerinde gönüllü çalışmalarını uzun süre devam ettirirken aynı zamanda Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkan Yardımcısı, Okul Kütüphanecileri Derneği Basın ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği, Çocuk Müzeleri Derneği üyesi olarak görev yaptı. Kütüphaneci Filiz Yüksel İleri ile evli olan Aydın İleri’nin Umut Barış adında bir de oğlu var.MOBBİNG VE SÜRGÜNE TEK KİŞİLİK PROTESTO

İzmir AKP’li Bergama Belediyesi’nde mobbinge maruz bırakılan İleri, Bergama Araştırmaları Kütüphanesi Koordinatörlüğü yaptığı sırada sürgün edilip depoda görevlendirilmişti. Daha sonra fiziksel saldırıya da uğrayan İleri’nin işine son verilmişti. İleri, buna karşı Bergama Belediyesi’nde tek kişilik protesto eylemi gerçekleştirmişti. İleri, yaptığı açıklamada, “Her çalışanın sendikasını özgürce seçme hakkı vardır. KESK Tüm Bel Sen üyesi olduğum için işverenim Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu ve onun müdürü Şerif Topal tarafından 24 Haziran 2019 tarihinden bu yana zulüm görüyorum” demişti.

SOL Parti PM Üyesi Alper Taş, “Covid-19 yine aramızdan güzel bir kardeşimizi, arkadaşımızı, yoldaşımızı aldı. Aydın İleri bizimle yaşayacak” dedi.

Yazar Ahmet Ümit, “Işıklar içinde uyusun” derken Yitik Ülke Yayınları da “Can kardeşimiz #Aydınİleri’yi yitirdik… Acımız büyük… Ruhun şad olsun. Başımız sağ olsun. Dostluğun, yoldaşlığın ve o güzel kalbin hep bizimle Aydın… Seni unutmayacağız” paylaşımını yaptı.

Sanatçı Erdal Güney ise “Çok üzgünüm, arkadaşım, yoldaşım iyi insan Aydın İleri aramızdan ayrıldı. Tarifi zor bir duygu... Ailesine, dostlarına başsağlığı dilerim, bizimle olacaksın güzel dostum” ifadelerini kullandı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, şunları söyledi: “Yaşamını kitaplara adayan, kültür dünyamızın önemli isimlerinden ve arkadaşımız Aydın İleri’yi genç yaşta kaybetmenin acısını yaşıyoruz. Yakınlarının, kütüphanelerin başı sağ olsun.”

BirGün Kitap Editörü Doğuş Sarpkaya, “BirGün Kitap’ta omuz omuza çalıştığımız, heyecanı ve inadıyla hepimize ilham veren Aydın İleri’yi kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Devri daim olsun” diye aktardı.

Türk Kütüphaneciler Derneği’nin açıklamasında “Haksızlığın karşısındaki en büyük muhalif ses, meslektaşımız, biricik Barış’ımızın sevgili babası, değerli meslektaşımız Filiz’inin kıymetlisi Aydın İleri’yi kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Karikatürist Behiç Ak da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda: “Karla gelen kara haber. Kütüphaneci dostumuz Aydın İleri Covid’e yenik düşmüş. İnanmak mümkün değil. Kabullenmek hiç…”dedi.

Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği’nin açıklamasında, “Yazar, Araştırmacı, Kütüphanecilik Bilim Uzmanı değerli insan Aydın İleri’yi genç yaşta kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Yayıncılar Kooperatifi açıklamasında da İleri’yi kaybetmiş olmanın üzüntüsünü vurguladı.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (1)
Ceyhan pandur. 1 yıl önce
Bergama hiç bir zaman değerli insanların kıymetini bilemedi,bilmedi.çok üzüldüm.rahmet olsun.
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@