Aydın İleri unutulmuyor!

4 Aralık'ta; 39.Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nda anılacak olan Araştırmacı-Yazar Aydın İleri'nin adı, kendi tavsiyesi üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Muzaffer İzgü Kütüphanesinde bir kata verilecek.

GÜNDEM 30.11.2022, 15:05 02.12.2022, 13:56
Aydın İleri unutulmuyor!

22 Ocak 2022 tarihinde kaybettiğimiz Araştırmacı-Yazar Aydın İleri, kütüphanelere adının verilmesi ve düşüncelerinin konuşulduğu söyleşiler ile unutulmuyor.

Henüz 44 yaşındayken hayatını kaybeden Kütüphanecilik Bilim Uzmanı Aydın İleri’nin adı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Muzaffer İzgü Kütüphanesi’nde yaşatılacak.

Kütüphanenin bir katı Aydın İleri adına düzenlenirken, katta Aydın İleri’nin fotoğrafları ve yaşamı ile ilgili bilgiler de yer alacak.

Aydın İleri tarafından açılması önerilen kütüphanenin açılış tarihi henüz belirlenmedi.

39.ULUSLARARASI İSTANBUL KİTAP FUARI'NDA ANILACAK

Öte yandan Aydın İleri için 39’uncu Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda da bir anma programı düzenleniyor.

4 Aralık Pazar günü TÜYAP Büyükada Salonu’nda gerçekleştirilecek olan etkinlikte Aydın İleri’nin yaşamı, düşünceleri, mücadelesi konuşulacak.

Anma programı Türkiye Yayıncılar Birliği, Türk Kütüphaneciler Derneği, Okul Kütüphanecileri Derneği, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği ve Çocuk Vakfı tarafından düzenleniyor.

Moderatörlüğünü Prof. Dr. Bülent Yılmaz’ın yaptığı söyleşiye yazarlar; Aytül Akal,  Mavisel Yener, Nilay Yılmaz, Çiğdem Gündeş, Çiğdem Odabaşı, Kenan Kocatürk, Ali Fuat Kartal, Kadir İncesu, konuşmacı olarak katılıyor.

AYDIN İLERİ KİMDİR?

Ajans Bakırçay'da da yazarlık yapan Aydın İleri, 1977 yılında Kadıköy’de doğdu. 1998 -2002 yılları arasında İ.Ü Edebiyat Fakültesinde Kütüphanecilik Anabilim dalında lisans eğitimini, 2011 yılında M.Ü Bilgi ve Belge Yönetimi Yüksek Lisans eğitimini başarıyla tamamladı.

Pek çok gazete ve dergide kitap, kütüphane, okuma kültürü, çocuk edebiyatı, düşünce özgürlüğü sansür ve çocuk-gençlik edebiyatı alanında yazılar yazdı. Bu konularda seminerlere, söyleşilere ve TV programlarına katıldı. Okuma kültürü konusunda kampanyalar yürüttü.

Bergama Araştırmaları Kütüphanesi Koordinatörlüğünü yaptı.

Yayıncılık ve Kütüphanecilik çalışmalarını aktif olarak sürdüren Aydın İleri birçok STK'ya üye ve gönüllü olarak çalışmalar yaptı. Türk Kütüphaneciler Derneği (TKD) Genel Başkan Yardımcılığı görevi ve Okul Kütüphanecileri Derneği (OKD) Başkanlığı'nda bulundu. Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği ve Çocuk Müzeleri Derneği üyesidir.

Aydın İleri’nin 2006 yılında yayınlanmış “Eşekle Gelen Aydınlık” isimli bir araştırma inceleme kitabı, (Anfora Yayıncılık) 2010 yılında yayınlanan “Olimpos Öyküleri” isimli ortak öykü kitabında bir öyküsü, (Yitik Ülke Yayınları) “80’lerde Çocuk Olmak” ve “90’lar Çocuk Mu Genç mi?” isimli kitap çalışmalarında bir deneme-anısı, (Yitik Ülke Yayınları) bulunmaktadır.

Kütüphaneci Filiz Yüksel İleri ile evli, Umut Barış İleri’nin babasıdır.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@