AKP'li Bergama Belediyesi itirazlara rağmen satış kararı aldı!

AKP’li Belediye yönetiminin 2014 yılında Büyükşehir Yasası ile himayesine geçen 19 adet tarla vasıflı köy mallarını satışa çıkartması tepkilere neden oldu. Yöre köylüsü ve muhtarlar, meclis toplantısının yapıldığı BerKM'de basın açıklaması yaptılar.

GÜNDEM 03.03.2021, 18:51 07.03.2021, 02:05

Bergama’nın AKP’li Belediye yönetimi, 2014 yılında 6360 sayılı Büyükşehir Yasası ile himayesine geçen 19 adet tarla vasıflı köy mallarını tüm tepkilere rağmen mecliste yapılan oylama ile satışa çıkarttı.

Toplam 831 bin 938 metrekare büyüklüğünde olan ve yaklaşık 50 milyon TL değerinde olan köy mallarının satış kararı, bugün yapılan meclis toplantısında Cumhur İttifakı’nın oylarıyla meclisten geçirildi. Duruma yöre köylüsü ve muhtarlar tepki gösterdi. Meclis toplantısının yapıldığı Bergama Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yapıldı. Muhtarların (Kadıköy, Çitköy, Aşağıkırıklar, Ferizler, Çamköy, Sarıdere) ve yöre köylüsünün itirazlarına; CHP İlçe Teşkilatı, İyi Parti İlçe Teşkilatı, her iki partinin meclis üyeleri, Bergama Demokrasi Platformu, sendikalar ve Bergama Çevre Platformu üyeleri de destek verdi.

Yöre köylüsü tarafından "Köylünün ata toprağını satamazsınız", "Sat, sat, sat nereye kadar?", "Atalarımızdan bize miras topraklarımızı satmayın", "Tarım arazileri çocuklarımıza aittir, satamazsınız” ve "Bu verimli tarım arazileri Bergamalının malıdır, satamazsınız" dövizleri açıldı.

AKP VE MHP OYLARI İLE SATIŞ KARARI ALINDI

Bergama Belediyesi Meclis Toplantısı’nda meclise önerge getiren AKP’li Belediye Başkanı Hakan Koştu’ya, CHP ve İYİ Partililer tepki göstererek gündemden önergenin çekilmesini istedi. Ancak önerge tüm itirazlara rağmen oy çokluğuyla kabul edildi.

“SATILAN YER CAMİ TARLASI, SATILMASINI İSTEMİYORUZ”

Meclis toplantısının gerçekleştirildiği Bergama Kültür Merkezi önünde yapılan basın açıklamasında söz alan Çitköy Muhtarı Zeki Boz; "Bize oy veren insanlar, ‘tarlamızı sattırmayın’ diyerek bize vekalet verdiler. Biz onlar adına buradayız. Satılan yer cami tarlası. Burada abdest dahi bozamazsınız. Biz bu tarlaların satılmasını istemiyoruz. Belediyeye çok para lazım ise kendi mülkünü satsın, benim atalarımdan kalan yerleri satmasın. Buradaki büyük parseller acaba kimlere satılacak?" dedi.

“VEBAL, PARMAK KALDIRAN MECLİS ÜYELERİNDE”

Kadıköy Orhan Tural; "Bu yerlerin satışında her parmak kaldıran meclis üyesinin üzerinde vebal vardır. Bu vebalin altına onlar giriyor. Neden daha önce gelip bize burada satış kararı alacaklarını, topraklarımızı satacaklarını bize anlatmadılar? Hiçbir şekilde ata topraklarımızın satılmasını kabul etmiyoruz" dedi.

“KİMİN MALINI KİME SATIYORSUN?”

Ferizler Köyü’nden Mustafa Tezcan; "O yerlerin ne şartlarda korunduğunu ben bilirim. Çocuktum, babalarımız bu arazileri traktörün köyümüzde olmadığı zamanlarda elleriyle temizlediler. Zeytin ektiler, tarla yaptılar. Kaç gündür uyku uyumuyorum. Sen kimin malını kime satıyorsun? Bu tarlaları zamanında karar alıp muhtarlarımız satabilirdi. Ancak çocuklarımıza kalsın diye satmadık. Biz ellerimizle kazma, kürekle buralarda çocukluğumuzdan beri çalıştık. Bu karardan bir an önce vazgeçsinler" dedi.

“KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL”

CHP İlçe Başkanı Mehmet Ecevit Canbaz; "Köylümüze, dedelerinin, atalarının bıraktığı toprakları bir kalemde, bir çırpıda satmak kabul edilebilir bir şey değil. Muhtarlarımız, köylülerimiz buna karşı çıkıyor, bizde bunun doğru olmadığını söylüyoruz. Ancak ortaya konulan izahın anlaşılabilir bir yanı yok. Başkan diyor ki ‘buraları satarak yol, park yapacağım.’ Sürekli satarak yol, park yapmak çözüm yolu değil. Bu işin bahanesi. Köylülerimiz bu mücadeleyi sürdürdüğü sürece başta hukuki olmak üzere her türlü desteği vermeye hazırız. Milletvekillerimiz de buraya gelecek, bu mücadelemize ortak olacak" dedi.

“KONUYU YARGIYA TAŞIYACAĞIZ”

İYİ Parti İlçe Başkanı Nuri Çiftçi; "Satılması düşünülen yerler vakıf arazileridir. Vakıf arazileri, vakıflar yasasına göre korunur. Bu yerlerin satışına karşıyız. Köylünün malını satarak hizmet yapmakla hizmet getirdik diye övünmenin takdirini Bergamalının vicdanına bırakıyoruz. Konuyu TBMM'ye ve yargıya taşıyacağımızı Bergama kamuoyuna beyan ederiz" dedi.

MECLİS ÜYELERİNDEN MÜCADELE SÖZÜ

Yapılan basın açıklamasında söz alan CHP'li Meclis Üyeleri Ali Bor, Selim Tok ve İYİ Partili Meclis Üyeleri Nezih Özuyar ve Av.Olgu Altuğ'da birer konuşma yaparak, mallarının satılmasını istemeyen köylüyü asla yalnız bırakmayacaklarını ve sonuna kadar mücadele edeceklerini söylediler.

AKP VE MHP İLÇE BAŞKANLARINA KÖYLÜDEN TEPKİ

Tüm bunlar yaşanırken Bergama Kültür Merkezi önünde AKP İlçe Başkanı Sebahattin Güzel ve MHP İlçe Başkanı Hasan Hüseyin Engin ile yöre köylüsü ve muhtarlar arasında köy mallarının satışı ile ilgili tartışmalar yaşandı. MHP'li Engin köy mallarının satışı ile ilgili sorulara; "Geçiş dönemlerinde yapacak birşey yok. Mecliste belediye başkanı gerekli açıklamaları yapacak. Ondan sonra tatmin olmayan bütün köylere bizzat kendisi gelerek bu durumu izah edecek" sözleriyle yanıt verdi. 

TARIM ARAZİLERİNİN SATIŞI TARTIŞMA YARATTI

Toplam 831 bin 938,56 metrekare tarım arazisinin satışına dair gündem maddesi mecliste tartışmalara neden oldu. CHP ve İYİ Parti satışlara karşı çıkarken AKP’li Belediye Başkanı Koştu yollarla ilgili problemler olduğunu ve bunların çözülmesi için satışların yapılması gerektiğini söyledi. 

"VAZGEÇİLMESİNİ İSTİYORUZ"

Satışlardan vazgeçilmesi gerektiğini belirten CHP Grup Sözcüsü Osman Selim Tok, "Bu konuda tavrımız nettir. Hiç görüşülmeden gündem maddesinin gündemden çekilmesini, köydeki insanlarımızın atalarından kalan bu tarım arazilerinin satışından vazgeçilmesini istiyoruz" dedi.

"BUNLAR EMANET MALLAR"

CHP Meclis Üyesi Ali Bor da satışla ilgili maddenin gündemden çıkarılmasını talep etti. Bor; "Bugün satışı için yetki istenen 18 taşınmaz, köy tüzel kişilikleri zamanında köy halkının atalarının dişinden tırnağından artırıp bağışlayarak elde edilmiş ortak kullanıma sunulmuş arazilerdir. Bugünkü değerleri üzerinden satışa sunulması durumunda köyde yaşayanların ihaleye girmesi çok zor. Geçtiğimiz dönemde de mallar satıldı ama küçük mallar satıldı. Satışına oy birliği verdiğimiz, Bergama Belediyesi’nin elinde kalması durumunda yarardan çok takipsizlik getireceği mallar oldu. Bu gündem maddesinin gündemden çıkaralım. Bu meclis satan meclis olmasın, siz satan başkan olmayın. Bizler geçiciyiz fakat Bergama Belediyesi kalıcı. Kendi adıma ve grubum adına bu gündem maddesinin gündemden çıkarılmasını talep ediyorum. Bu maddeyi gündemden çıkarıp, üzerine çalışalım. Satılması konusunda mahalle ve köy muhtarlarının, köy halkının karşı çıkmayacağı malları tespit edip onların satışı hakkında karar alınabilir" dedi.

‘ATA MİRASININ SATILMASINI DOĞRU BULMUYORUZ’

İYİ Parti de satışlara karşı duruş sergiledi. İYİ Partili Meclis Üyesi Olgu Altuğ Kemaller, "Ben bir köy kızıyım. Köyde yaşayan insanlar için tarım arazilerinin ne demek olduğunu çok biliyorum. Onlar için çok kıymetli. Bir gün bir yasa çıkartıldı ve bu araziler belediyelere geçti. Belki ilerde bu yanlışlık fark edilecek ve durum değişecek. Köy halkının atalarından kalan bu mirasın satılmasını doğru bulmuyoruz ve gündemden çıkartılmasını istiyoruz" dedi.

‘YOLLARI YAPACAĞIZ, BORÇLANALIM MI?’

AKP’li Belediye Başkanı Koştu, "Bergama’nın yol problemleri var. Buralardan bir satış olacaksa Bergama’nın yolları noktasında yatırım yapılması gerekiyor. Sosyal tesislerle alakalı talepler var. Yatırım için iki seçenek vardır; ya borçlanırsınız ya da gayrimenkul değerleme ile ilgili karar vermek durumundasınız. Bu satışlardan elde edilecek gelir yatırımlarda kullanmak üzere değerlendirilecek. Hangi yol hangi caddeyi yapacaksanız diye sormanız gerekir. Bu kararı almazsak Bergama’nın kronikleşmiş sorunları çözemeyiz. Gayrimenkulleri değerlendirelim mi, borçlanalım mı?" dedi.

MECLİSTE GERGİNLİK YAŞANDI

Belediye meclis toplantısında ise köy mallarının satılmasıyla ilgili tartışmalar sürerken, AKP’li Başkan Hakan Koştu’nun, kendilerine cevap hakkı doğduğunu ileri süren CHP’li meclis üyesi Ali Bor ile İYİ Partili meclis üyesi Olgu Altuğ’a söz vermemesi salonda tansiyonu yükseltti.

"ARAPLARA MI, KATARLILARA MI SATACAKSIN? VAR MI GARANTİSİ?"

Tartışmalar eşiğinde ısrar ederek söz alan İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bergama Belediyesi CHP Meclis üyesi Ali Bor; "Bu konu hakkında konuşamayacaksak nerede konuşacağız. Kamu malı diyorsunuz. Özele sattığınız zaman kamu malı mı olur? Yunan malı mıymış? Ben ne bileyim Arap’a mı satacaksın? Katarlıya mı satacaksın? Var mı garantisi? Yatırım yapılması için daha önce satış kararları alındı, küçük metrekare mallardı. Biz de destek verdik. Ama şu an yüksek metrekare malları köylü istemiyorken satıyorsunuz. Köylünün malını zorla satmış oluyorsunuz. Büyük parça tarlaları satmayın diyoruz" dedi.

OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

Tartışmaların ardından tarım arazilerinin satışına dair gündem maddesi mecliste oylandı. Millet İttifakı ret oyu verirken, Cumhur İttifakı olumlu oy kullandı. Söz konusu önerge oy çokluğuyla kabul edildi. 

CHP VE İYİ PARTİ SALONU TERK ETTİ

Mecliste bir başka tartışma konusu da Çamlıpark’ın karşısında yer alan belediye arazisinin kat karşılığı devredilerek inşaat yaptırılmasına ilişkin önerge oldu. Millet İttifakı meclis üyeleri, belediyenin kendi imkanlarıyla inşaatı üstelenmesi gerektiğini ve bu sayede mülkiyetin belediye kalabileceğini belirterek gündem maddesine ret oyu verdi. Cumhur İttifakı’nın olumlu oy kullandığı önerge oy çokluğuyla kabul edildi. CHP ve İYİ Parti meclis üyeleri kararı protesto ederek meclis salonunu terk etti.

Yorumlar (1)
HAKAN35 3 yıl önce
reis para desteği vermiyor her halde kendi işini kendin hallet diyor bence
17
parçalı bulutlu
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21

Gelişmelerden Haberdar Olun

@