İzmir; Tüm önlemler alınarak yüz yüze eğitim başlasın!

İzmir'de kitle örgütleri "Eğitim anayasal bir haktır" dedi, gerekli tüm önlemlerin alınmasıyla yüz yüze eğitimin başlaması gerektiğini söyledi.

EĞİTİM 13.08.2021, 10:06 13.08.2021, 10:43
İzmir; Tüm önlemler alınarak yüz yüze eğitim başlasın!

İzmir Barosu, İzmir Tabip Odası, Eğitim Sen İzmir Şubeleri ve Veli-Der İzmir Şubesi, eğitim hakkına vurgu yaparak, okulların pandemi sürecinde açık kalmaya devam etmesi için çağrıda bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı 6 Eylül’de okulların açılacağını açıklarken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada tüm okulların zamanında açılacağını söyledi. İzmir Barosu, İzmir Tabip Odası, Eğitim Sen İzmir Şubeleri ve Veli-Der İzmir Şubesi de eğitim hakkıyla ilgili basına açıklama yaptı. Açıklamada 1,5 yıldır eğitimden uzak olan öğrencilerin yaşadığı haksızlığın giderilmesi için çağrıda bulunuldu.

Pandemi sürecinin yönetilemediğini, pandemiye ilişkin etkili tedbirler almak yerine ilk başta okulların kapatıldığını ve bu sürecin çok uzadığını dile getiren İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı, “1,5 yıldır milyonlarca çocuğumuz eğitim alamıyor. Türkiye en uzun süre okullarını kapatan ülkelerden biri. AVM’ler açıkken okulları kapalı tutarak pandemiyle mücadele etmeye çalışan komik bir yaklaşımla karşı karşıyayız. En az 4 milyon çocuk ne uzaktan ne yüz yüze eğitim alamadığını gördük. Eğitimin yanı sıra okulların açılması çocukların sosyal ve fiziksel sağlığına da fayda sağlayacak. Okulların açılması da aşılama oranlarına bağlanmamalı. Tabii ki aşılama yapılsın ama tabi bunu bir tehdit gibi ileri sürmek uygun olmayacaktır. Gençlerimiz, çocuklarımız eğitimden uzak kaldılar ve onlar kurban edildiler" dedi.

MİLYONLARCA ÖĞRENCİ EĞİTİMDEN KOPTU

Eğitim Sen şubeleri adına, Eğitim Sen 5 Nolu Şube Başkanı Özcan Çetin, devletin herhangi bir ayrım gözetmeksizin herkese nitelikli eğitimi parasız olarak sunması gerektiğini dile getirerek, “Öğrencilerimiz, öğretmenlerinin yol göstericiliğinden mahrum kaldıkları bir dönemi yaşamışlardır. Bütün bu olumsuzlukları gidermesi gereken iktidarın gerekli stratejiden, planlamadan ve niyetten yoksun olması milyonlarca öğrencinin eğitimden kopmasına yol açmıştır. Yüz yüze eğitime bir an önce geçilmesi gerektiğini savunan bir sendika olarak, eğitim hakkı mağduriyetinin bugün geldiğimiz noktada yaşam hakkı mağduriyetine dönüşme tehlikesi olduğunu da belirtmek istiyoruz” diye konuştu.

Veli-Der İzmir Şubesi adına konuşan Karşıyaka Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Çakır da, pandemi sürecinde uzaktan eğitimin çocukların başarısını olumsuz etkilediğini söyleyerek, “Okullarda sağlıklı koşullarda biran önce yüz yüze eğitime başlanmalıdır. Aksi takdirde bunun bedelini ağır öderiz” ifadelerini kullandı.

OKULLAR AÇIK KALMALI

Eğitim hakkının anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alındığına dikkat çeken İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Ayşe Kaymak, pandemi sürecinde eğitim hakkı ihlalleri yaşandığını dile getirdi. Kaymak, “Okulların açık kalmasıyla ilgili gerekçeler açık. Her koşulda gerekli önlemler alınarak okulların açık kalması sağlanmalıdır. Okullar açılsa dahi kısa bir süre içerisinde kapatılacağı söyleniyor. Eğitim hakkı pandemi gerekçe gösterilerek yok sayılamaz. Devlet okulların açılması için gerekli tüm önlemleri almalı ve bu alanda bizlerin de açıklamalarını dikkate alması gerekiyor. Eğitimin parasız nitelikli ve bilimsel yöntemlerle sunmak için tüm kurumları birlikte hareket etmeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@