Dikili'deki engelli annelerinin ulaşım isyanı!

Eğitim-Sen Dikili Temsilciliği'nin, 3 Aralık Engellilerle Dayanışma ve Farkındalık Günü’nde düzenlediği basın açıklamasına katılan özel eğitim öğrencilerinin anneleri, çocuklarının ilçede yaşadıkları ulaşım sıkıntısını gündeme taşıdı.

EĞİTİM 03.12.2022, 14:37 05.12.2022, 15:37
Dikili'deki engelli annelerinin ulaşım isyanı!

Dikili’de yaşayan özel eğitim öğrencilerinin anneleri, çocuklarının ilçede yaşadıkları ulaşım sıkıntısını gündeme taşıdı. Sosyal medyada gösteriş yapıldığını belirten anneler “Yeter artık bize engel olmayın” dediler.

5,5 yaşındaki otizimli Mustafa’nın annesi Birsen Çelebi; “İlçe Milli Eğitim konuyu kapattı, Dikili Belediyesi ilgilenmedi, Kaymakamlık’tan haber yok” diyerek “Sosyal basında görüyorsunuzdur. Engelliler için koşuyoruz, Engelliler ve aileleri için kahvaltı, konuşmalar, paneller, eğlenceler. Size bir şey söyleyeceğim. Zeynep ve Azat için koşmayın. Sadece özel günlerde Meryem ve Meral için yemek vermeyin. Bize engel olmayın yeter” dedi.

MEYDANDA BASIN AÇIKLAMASI OKUNDU

Eğitim-Sen Dikili Temsilciliği, 3 Aralık Engellilerle Dayanışma ve Farkındalık Günü’nde; ilçede yaşayan özel eğitim öğrencilerinin, yetişkinlerinin ve ailelerinin yaşadığı sorunları, düzenlediği basın açıklaması ile paylaştı.

Dikili Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlikte “Özel eğitim sınıflarında okuyan öğrencilerin okullarına ücretsiz taşınması temel haktır” yazılı pankart açıldı, engelli aileleri tarafından ise “Engel değil, destek olun” yazılı dövizler taşındı. Basın açıklaması ise Eğitim-Sen Dikili Temsilciliğinden Demet Önal’ın sunumuyla Ali Çetinkaya İlkokulu Özel Eğitim Ana Sınıfının 5 buçuk yaşındaki otizmli öğrencisi Mustafa Çelebi’nin annesi Birsen Çelebi ve ablası Rabia Çelebi tarafından okundu.

Yapılan açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Yönetmeliği’ndeki özel eğitim öğrencilerinin ücretsiz taşınması ile ilgili 63’üncü madde hatırlatılarak; “Yönetmeliğin bu maddesi açıkça belirtiyor ki; bizim çocuklarımız ücretsiz servisle okullarına taşınmalıdır. Ancak; ilçemizde yani Dikili ‘de Özel eğitim sınıflarına devam eden hiçbir çocuğumuzun, gencimizin, yetişkinimizin devlet okullarına ya da yaygın eğitim kurslarına ulaşımı sağlanamamaktadır. Bu durum bizi çok zor durumlara düşürmekte öğrencilerimiz okula düzenli devam edememektedir” denildi.

“MUSTAFAMIN OKULUNDAN GERİ KALMASINI İSTEMİYORUM”

Anne Birsen Çelebi ayrıca; “Benim oğlum bu sene özel eğitim ana sınıfına başladı. Kendi olanaklarımızla Barış Kent’ten her gün okula gelip gitmeye çalışıyoruz. Diğer çocuklarımı çoğu kez yalnız bırakmak zorunda kalıyorum. Zaten 1-0 hayata yenik başlayan Mustafa’mın okuldan geri kalmasını istemiyorum.  Ama yağmurlu ve soğuk havalarda bu durum benim için çok güçleşiyor. Bir anne olarak tüm çocuklarımla eşit ilgilememek beni çok üzüyor. Mustafa’mın düzenli okula gidip gelebilmesi benim için çok önemli. Bunun için bu sorunu yaşayan ailelerle birlikte gereken yerlere başvurularımızı kişisel yaptık”

“İLÇE MİLLİ EĞİTİM KONUYU KAPATTI, DİKİLİ BELEDİYESİ İLGİLENMEDİ, KAYMAKAMLIK’TAN HABER YOK”

“Sonuç olarak; İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü taşıma ihalesine araç girmiyor diyerek konuyu kapattı. Belediyemizde Engelli aracı olmasına rağmen, bu bizim sorunumuz değil; İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün sorunu diyerek bizi çözümsüz bıraktı. Kaymakamlığımız konu ile ilgileneceğini söyleyerek okulumuzdan öğrenci listelerini aldı. Ancak okullar açılalı 3 ay oldu. Bizim durumumuz halen çözümsüz”

“GÖRMEMEZLİKTEN GELİNİYOR”

“Ben biliyorum ki okula ve kurslara düzenli devam edemeyen daha pek çok çocuğumuz var. Kimi tekerlekli sandalyede, kiminin evi okula çok uzakta, kiminse okula gelip götürecek gücü yok. Yaygın eğitimde Engelli bireylere kurs açılsa bile uzak mahallelerden yetişkin engelli bireyler kurslara veya etkinliklere katılamıyorlar. Sorun yokmuş gibi davranmaktan, görmezlikten gelinmekten, hep geçiştirilmekten bıktık usandık. Çözüm istiyoruz. Çözümün hemen uygulamaya konmasını istiyoruz. Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü… Biz bu günün dayanışma ve farkındalık günü olmasını istiyoruz"

BİZE ENGEL OLMAYIN YETER

“Sosyal basında görüyorsunuzdur. Engelliler için koşuyoruz, Engelliler ve aileleri için kahvaltı, konuşmalar, paneller, eğlenceler. Size bir şey söyleyeceğim. Zeynep ve Azat için koşmayın. Sadece özel günlerde Meryem ve Meral için yemek vermeyin. Bize engel olmayın yeter. Haklarımızı bizimle birlikte arayın, bizi fark edin, bize zaman ayırın yeter. Bu sene okulla ilk defa tanışan Mustafam gibi, Ahmet, Arda ve Zeynep Ecrin için hayatı kolaylaştırın yeter”

“SEVGİ ENGEL TANIMAZ”

“Biz çözümümüzle geliyoruz. ; belediyemizin engelli aracını, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün taşıma ödeneğinden benzin desteği ile Kaymakamlığımızın personel görevlendirmesiyle öğrencilerimizin taşınması. Benim gibi buradaki ailelerin inancı ile Kaymakamlığımızın, Belediyemizin ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün bu sorunu en kısa sürede çözebileceği yönündedir. Bugün burada bizim farkımızda olup dayanışmaya gelen herkese çocuklarımız, gençlerimiz ve yetişkinlerimiz adına çok teşekkür ediyorum. Yaşama sevici ile hayata tutunanların, her gün yanında olacağınızın umudu içerisindeyim. Çünkü biliyorum ki sevgi engel tanımaz” dedi.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@