Bergama Veli-Der: “Sınavlar iptal edilsin!”

Uzaktan eğitimde velilere yönelik bir anket uygulayan Veli-Der yüz yüze sınavların iptal edilmesi gerektiğini belirtti. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Veli-Der Bergama Şubesi, sınavların iptalini istedi.

EĞİTİM 27.02.2021, 18:14 28.02.2021, 12:22
Bergama Veli-Der: “Sınavlar iptal edilsin!”

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Bergama Şubesi, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 1 Mart’tan itibaren ortaöğretim kurumlarında yüz yüze sınavların yapılacağı açıklamasının ardından yazılı bir açıklama yayınladı.

Açıklamada sınavların iptal edilmesi gerektiği, gerekçeleri ile anlatıldı.

VELİLER YÜZ YÜZE SINAV İSTEMİYOR

Konuyla ilgili bilgi veren Veli-Der Bergama Şube Temsilcisi Fikret Ali Parlas, genel merkez tarafından velilere yönelik yapılan anketi hatırlatarak; “21-24 Şubat 2021 tarihleri arasında yapılan anket sonuçları da açıkça göstermektedir ki; yüzde 91,5 gibi çok yüksek bir oranda lise velisi çocuklarının yüz yüze sınava girmesini istememektedir. Milyonlarca öğrencinin salgının başından bugüne internet erişimi ve cihaz sorununun devam ettiği de bir gerçekliktir” dedi.

6 MİLYON ÖĞRENCİ UZAKTAN EĞİTİME ERİŞEMEDİ

Yapılan açıklamada ise; “Çocuklarımızın sağlığı, eğitim hakkı ve geleceğine dair endişelerimiz her geçen gün daha da artıyor. Milli Eğitim Bakanlığı ise biz velilere, çocuklarımıza rağmen kararlar almaya, açıklamaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1 Mart’tan itibaren ortaöğretim kurumlarında yüz yüze sınavların gerçekleştirileceği açıklandı. Milyonlarca çocuğumuz salgının başladığı 16 Mart’ tan bugüne uzaktan eğitime ulaşamadı ve bu sorun devam ediyor. UNICEF’ in 2020 Ağustos ayında yayınladığı Uzaktan Eğitimde Erişebilirlik Raporu’na göre ülkemizde en az 6 milyon öğrenci uzaktan eğitime erişemedi. Uzaktan eğitime ulaşabilen çocuklarımızın ise MEB’ in verilerine göre %64’ü ebeveynlerinin cep telefonları ile uzaktan eğitime ulaşmaya çalışıyor. Uzaktan eğitime erişebilen çocuklarımız açısından da nitelikli ve düzenli bir erişim imkânının olmadığı bir gerçekliktir”

EŞİTSİZLİKLERİ DAHA DA ARTTIRACAK

“Uzaktan eğitime salgının başladığı günden bugüne erişemeyen, devamlılığı, sürekliliği ve nitelikli erişim koşulları sağlanılmayan, dersleri yalnızca televizyondan takip edebilen, tarlada veya başka işlerde çalışmak zorunda bırakılan çocuklarımızın başarılarının notla değerlendirme ısrarı yaşanılan sorunları ve eşitsizlikleri daha da arttıracaktır”

EĞİTİME EK BÜTÇE AYRILMADI

“Ayrıca salgın yayılımı devam etmekte başta Doğu Karadeniz olmak üzere vakalar artmakta, mutasyonlu virüsün saptandığı 23 ilin olduğu bilgisi açıklanmaktadır. Bu tabloya rağmen okullarda yeterli ve gerekli önlemler hala alınmamış, öğretmenler aşılanmamış, eğitime ek bütçe ayrılmamıştır. Bilim insanları salgının kontrol altına alınabilmesi ve okulların güvenli olabilmesi için acil kapanma, kamusal önlemler, test sayısının artırılması, herkesin hızlıca aşılanması çağrılarını yapmaktadır. Salgın yayılımının devam ettiği ve gerekli önlemlerin alınmadığı koşullarda yüz yüze sınavlarla fiziksel hareketlilik artacaktır. Bu durum çocuklarımızın, öğretmenlerin ve biz velilerin sağlık riskini ve kaygılarımızı arttırmaktadır.

UMUTLARINI KAYBETMELERİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

“Çocuklarımız ülkemizin bugünü ve geleceğidir. Salgında uzaktan eğitime hiç erişemeyen veya düzenli, nitelikli olarak ulaşamayan, çalışmak zorunda bırakılan çocuklarımızın başarısı notla değerlendirilemez. Sınavların ertelenmesi de sorunu çözmez, eşitsizlikleri ortadan kaldırmaz. Sınavlar uygulanmamalı, iptal edilmelidir. MEB bir an önce sınavların iptal edildiğini açıklamalıdır, açıklamak zorundadır. Sınav ısrarı ile tek bir çocuğumuzun dahi hayallerini, umutlarını kaybetmesine izin vermeyeceğiz” sözlerine yer verildi.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@