Bergama Veli-Der; "Bergama'da durum çok vahim, endişeliyiz"

Veli-Der Bergama Şubesi üyeleri, okulların açılmasına az bir zaman kala MEB’in okullarda yeterli önlem almadığını belirterek; "Aç-Kapa Değil, Sürdürülebilir Eğitim İstiyoruz!" dedi. Yapılan açıklamada Bergama'daki durumun vahim olduğunu belirtildi.

EĞİTİM 04.09.2021, 09:22 04.09.2021, 21:11
Bergama Veli-Der; "Bergama'da durum çok vahim, endişeliyiz"

Veli-Der, okulların açılmasına kısa süre kala ülke genelinde eş zamanlı açıklama yaptı. Eş zamanlı açıklamaya Veli-Der Bergama Şubesi de katıldı.

“Aç kapa değil, sürdürülebilir eğitim” sloganıyla Veli-Der Bergama Şube Başkanı Fikret Ali Parlas yaptığı açıklamada ise, sürecin belirsizlikle dolu olduğu belirtti. Okulların Covid-19 tedbirleri kapsamında hazırlıksız olduğunu ve bu durumun endişeleri artırdığını belirten Parlas; “Fiziksel mesafe sağlanmadan bulaş riskinin önlenemeyeceği görülüyor. Bu sebeple sınıfları seyreltmek, bunun içinde ek derslik ve ek öğretmen ataması gerekmektedir. Bu konuda bir düzenleme olmadığı görülüyor" dedi. 

"Hesabını kim verecek?"

Veli-Der bergama Temsilciliği adına Zehra Aksel tarafından okunan basın açıklamasında ise; "Okulların açılmasına 3 gün kalmış olmasına rağmen halen belirsizliklerin sürüyor olması, sorularımızın yanıtsız kalması ve alınması gereken önlemlerin alınmamış olması kaygılarımızı artırıyor, endişelerimizi güçlendiriyor. Sınıflar seyreltilmeden fiziksel mesafenin sağlanamayacağı; fiziksel mesafe sağlanmadan ise bulaş riskinin önlenemeyeceği çok açık. Sınıfları seyreltmek te ancak ek derslik ve ek öğretmen ataması ile mümkündür. Ancak okulların açılmasına 3 gün kalmış olmasına rağmen bu konuda atılmış bir adım veya yapılan bir düzenleme yok. Soruyoruz; Sınıf mevcutlarını azaltmadan öğrenci ve öğretmenleri salgından nasıl koruyacaksınız? Yaşanılacak bir olumsuzluğun sorumluluğu kimlerde olacak? Hesabını kim verecek?" denildi.

"MEB yöneticilerini göreve çağırıyoruz"

Yapılan açıklamada ayrıca;" Biz veliler çocuklarımızın bu bilinmezlik ve risk içerisinde okullarda bulunmasının yaratacağı olumsuzluklardan kaygılanıyoruz ve MEB yöneticilerini göreve çağırıyoruz. Aşılamanın yaygınlaştırılmaması, eğitim emekçilerine ve velilere yönelik açıklamalarda aşılanmanın sadece önerilmesi, aşı olmayanların eğitim ortamlarında bulunması; bilim insanlarının delta varyantının çocukları da etkilediği 12 yaş üstünün de aşılanması gerektiği konusundaki uyarılarına rağmen sadece 15 yaş üstünün aşı hakkının olması endişelerimizi  artırıyor. Yüz yüze eğitimin sürdürülebilir olduğu ülkelerde alınması gereken önlemler son derece açık olmasına, bilim insanlarının delta varyantının çocukları da etkilediği uyarılarına, vaka sayılarının artışı ve can kayıplarına rağmen aylardır gerekli önlemlerin alınmamasının bir tercih olduğunun farkındayız"

"Tahammülümüz kalmadı"

"Tüm çocuklarımızın eğitim hakkından sorumlu olan MEB’ in önceliğinin çocuklarımızın kamusal eğitim hakkı olmadığını görüyoruz. Salgın süresince yaşayarak gördük ki gerekli önlemler alınmadan okulların açılması durumunda yüz yüze eğitime tekrar ara veriliyor. Okulların şu anki koşullarla açılması ve devamında da gerekli önlemlerin alınmaması durumunda okullar tekrar kapanacak. Biz veliler, çocuklarımız kaybedecek tek bir güne dahi tahammülümüzün kalmadığı noktadayız"

"Bergama’daki durum daha da vahim"

"Bergama merkez ve 119 Köy/Mahallede toplam 102 okul/ kurumda 1216 öğretmen ve 15.933 öğrenci mevcuttur. 6 Eylül 2021 pazartesi günü okulların açılacağı düşünüldüğünde 'Telafide Bende Varım' diye başlatılan, telafi eğitimi yapılan okullarda dahi hizmetli bulunmamaktadır. Çocuklar ve öğretmenler hatta yöneticiler temizlik işlerini kendileri yapmaktadır. Azami hijyenin sağlanması gerekirken asgarisi bile sağlanamamaktadır"

"Kimse ne yapacağını bilmiyor"

"Çünkü işler plansız,programsız el yordamıyla yapılmaktadır. Bir süre önce İlçe Milli Eğitim Müdürü görevden alınarak eğitim uzmanı olarak görevlendirildi. Milli Eğitim Bakanı değişikliğinden sonra görevden alınan İlçe Milli Eğitim Müdürü tekrar göreve iade edildi.Okulların hazırlanması gereken dönemde 1,5 ay Bergama’da İlçe Milli Eğitim Müdürü yok. Şube Müdürleri izinde .Milli Eğitim Vekaleten yönetiliyor. Kimse ne yapacağını bilmiyor"

"Okullarda hizmetli yok"

"Bu yüzden Okul yönetimleri yüz yüze eğitim ile ilgili hiçbir önlem alamamaktadır. Okullarda hizmetli olmadığı için  temizlik öğretmenler ve öğrenciler tarafından yapılmaktadır. Okullar sağlıklı ve hijyenik bir şekilde eğitim öğretime nasıl hazırlanacaktır. Hizmetli yok, dezenfektan yok. Ödenek yok. Tadilat yok. Bakım, onarım yok. Okul yönetimi ne yapacak"

"Hiçbir önlem alınmadı, bilgilendirme yapılmadı"

"Milli Eğitim Bakanlığı, gerekli tüm önlemlerin alındığı ve yüz yüze eğitime hazır olduklarına ilişkin açıklamalarda bulunmuş ise de, dernek olarak bizim yaptığımız araştırmalarda, okulların açılmasına 3 gün kalmasına rağmen okul yönetimlerince şimdiye kadar hiçbir önlem alınmadığı gibi velilere de herhangi bir bilgilendirme yapılmamıştır. Bu anlamda çocuklarımızın sağlığı açısından endişeliyiz. Çocuklarımızın sağlıklı ve temiz bir okul ortamında eğitim alma hakkı vardır. Ve bunun sorumluluğu Milli Eğitim Bakanlığına, il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine aittir"

"Bununla birlikte Doğalgaz hatları okulların kapısına kadar gelmiş olmasına rağmen dönüşümü yapılmamaktadır. 1,5 yıldır uzaktan eğitim devam ederken bakım, onarım, tadilat ve doğalgaz dönüşümü gibi çalışmaların yapılarak kullanıma hazır hale getirilmesi gerekiyordu. Beceriksizlik sayesinde olması gereken hizmetler bile yapılamamaktadır"

"Kozak'ta taşıma sorunu"

"Çözülmesi gereken bir diğer acil sorun ise Kozak Bölgesi okulların taşıma sorunlarıdır. Taşıma sorunu acilen çözülmelidir. Bilinmelidir ki eğitim hakkı yaşam hakkından ayrı düşünülemez ve kişilerin/yöneticilerin insaf ve inisiyatifine bırakılamaz"

"14 Eylül Anadolu Lisesi'ne üvey evlat muamelesi"

"Ayrıca yıkım kararı verilen 14 Eylül Anadolu Lisesi adeta üvey evlat muamelesi görmektedir. Depremin üzerinden 10 ay geçmesine rağmen bir çalışma yapılmamış,okulların açılmasına 3 gün kala okulun taşınmasına karar verilmiştir. Ancak nereye taşınacağı pandemi sürecinde uzun sure belirsiz kalmıştır. 17 derslikli Kız İmam Hatip Lisesinin 259 öğrencisi,yine 17 derslikli Erkek İmam Hatip Lisesinin 163 öğrencisi mevcuttur. Yani toplam  34 derslikte 422 öğrenci bulunurken, 14 Eylül Anadolu Lisesinde ise 17 derslikte 528  öğrenci  bulunmaktadır. Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinin birleştirilerek Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi veya Erkek İmam Hatip Lisesinin binası da 14 Eylül Anadolu Lisesi’ne tahsis edilsin talebimize önce olumsuz yanıt verildi. Ancak Velilerin ve Kamuoyu baskısı sonucu 14 Eylül Anadolu Lisesinin iki Anadolu İmam Hatip Lisesine taşınmasına karar verildi"

"Bu gelişmeler yaşanırken; Pandemi koşullarında Okulların sağlıklı bir şekilde açılarak eğitim öğretime başlaması ve eğitim öğretimin sürdürülebilir olması için alınmasını istediğimiz önlemler en kısa sürede hayata geçirilmelidir. Eğitimin anayasal bir hak, bir yaşam hakkı olduğu göz önüne alınarak taşıma ihaleleri yapılmalıdır"

"UYARIYORUZ"

"1.5 yıldır okula gitmeyen/gidemeyen çocuklarımızın kaybedecek gün değil saat/dakikası bile yoktur. Öğrenci Veli Derneği olarak haftalardır gerekli önlemlerin alınması için okul nöbetleri gerçekleştiriyor, imza kampanyaları düzenliyor, siyasi iktidarı, MEB’ i, tüm karar alıcıları uyarıyoruz. Aşı, hijyen, temizlik, fiziki mesafe; tüm önlemler bütünlüklü bir şekilde hayata geçirilmelidir. Bugün Veli-Der olarak ülkenin her yerinde eylemdeyiz. Yetkilileri önlemler alınması noktasında bir kez daha uyarıyoruz;

*Kamu kaynakları, bütçe biz velilere, halka aittir, kamusal eğitim için kullanılmak zorundadır.

* Yüz yüze eğitim ve telafi eğitimi için acilen bütçe ayrılmalıdır.

*40-50-60 kişilik sınıflarda Sağlık Bakanı’ nın da belirttiği 2 m’ lik mesafenin sağlanması imkansızdır. Sınıf mevcutları azaltılmalı, acilen yeterli öğretmen ataması yapılmalı ve ek derslik sağlanmalıdır.

*Aşı en temel kamusal haktır, aşılanma yaygınlaştırılmalıdır. Bilgilendirme için kampanyalar yürütülmelidir.

*Tüm eğitim kurumlarında hijyen, temizlik sağlanmalı, gerekli fiziksel koşullar hayata geçirilmelidir.

*Şeffaf bilgi en temel hakkımızdır. Okulların çevrimiçi platformlarında yapılan hazırlıklar, alınan önlemler paylaşılmalıdır.

*Eğitim alanında alınacak tüm kararlar alanın özneleri ile birlikte kararlaştırılmalıdır.

6 Eylül’ e kadar tüm kaygılarımızın giderilmesini ve sorularımızın yanıtlanmasını bekliyoruz. Çocuklarımız bizim geleceğimiz, geleceğimizi savunmakta kararlıyız. Tüm velileri, ortak geleceğimize sahip çıkan herkesi ülkenin her yerinde çocuklarımızın kamusal eğitim hakkına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Veliler ve Veli Der olarak yapılması gereken işler ve alınması gereken önlemlerin takipçisi olacağız” sözlerine yer verildi.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21

Gelişmelerden Haberdar Olun

@