Bergama'daki okul krizinde akıl almaz uygulamalar!

Kız İmam Hatip binasındaki 14 Eylül öğrencileri, ara katlarda boş derslikler olduğu halde, yangın merdiveninden 5. kattaki sınıflara çıkmak zorunda bırakıldı. 10 dakikalık teneffüslerde o daracık yangın merdivenlerinden inerken ve derse girişlerinde izdiham yaşanıyor. Kız İmam Hatip kısmındaki 14 Eylül öğrencilerinin, okul kantinini kullanmaları yasak. Okul idaresi tarafından katlar arasındaki merdiven başlarına barikat gibi masalar konuldu.

EĞİTİM 08.09.2021, 11:49 09.09.2021, 17:35
Bergama'daki okul krizinde akıl almaz uygulamalar!

Binası için yıkım kararı çıkarılan Bergama 14 Eylül Anadolu Lisesi öğrencileri, Akif Ersezgin Anadolu Lisesi’ne gitmekten kurtuldular ancak 9 ve 10. sınıflar Kız Anadolu İmam Hatip, 11 ve 12. sınıflar ise Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne taşındı.

Bergama 14 Eylül Anadolu Lisesi binasının depreme dayanıksız olduğunun ortaya çıkmasından sonra yıkım kararı alınması üzerine okulun 538 öğrencisinin, hangi hangi okulun binasında eğitim göreceği gündem olmuştu. Milli Eğitim yetkilileri, 14 Eylül öğrencilerini önce, 638 öğrenci mevcutlu Bergama Akif Ersezgin Anadolu Lisesi’ne “öğlenci” olarak almayı düşünmüş, bu kararları yüzünden tepki görmüştü. “Erkek Anadolu İmam Hatip Anadolu Lisesi öğrencileri, yanındaki Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi binasında okusun; Erkek Anadolu İmam Hatip binasında 14 Eylül Anadolu Lisesi eğitim alsın” önerisine sıcak bakmayan Milli Eğitim, 538 öğrenciyi iki İmam Hatip binasına pay etti. Kara göre, 9 ve 10. Sınıflar Kız İmam Hatip, 11 ve 12. Sınıflar ise Erkek İmam Hatip binalarında eğitim görmesine karar verdi ve kararı uygulamaya koydu.

Muhittin AKBEL (EGEDESONSÖZ)

YASAKLARLA DOLU EĞİTİM BAŞLADI

Ancak bu karar, 14 Eylül Anadolu Lisesi öğrenci, öğretmen ve velileri isyan ettirdi. Kız İmam Hatip binasındaki öğrenciler için ara katlarda boş derslikler olduğu halde beşinci katın verilerek izole edilmesi, İmam Hatip öğrencileriyle aynı merdiven yerine, iki kişinin yan yana yürüyemediği bina içindeki yangın merdivenini kullanmak zorunda kalması, sinirleri gerdi. Ayrıca, Kız İmam Hatip öğretmenler odasının, 14 Eylül öğretmenlerine yasak olduğu öğrenildi. 14 Eylül Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenlerinin yasaklarla dolu eğitim öğretim yılı, 6 Eylül Pazartesi günü başladı.

EN ÜST KATTA ADETA İZOLE EDİLDİLER

Öğretmenler ve veliler, her iki İmam Hatip lisesinin, bahçeleri birbirinden aynı, yan yana binalardan oluştuğunu hatırlatarak, “Hem Kız, hem Erkek İmam Hatip’teki 14 Eylül öğrencilerin giriş çıkışlarına, bina içi yangın merdiveninden izin veriliyor. Kız İmam Hatip’teki 14 Eylül öğrencileri, diğer katlarda uygun ve boş sınıflar bulunmasına rağmen, en üst katta, yani beşinci katta ders görüyor. Bu kattaki sınıflarda akıllı tahta ve internet yok. Çocuklar 10 dakikalık teneffüslerde o daracık yangın merdivenlerinden inerken ve derse girişlerinde izdiham yaşanıyor” sözlerine yer verdi. Okul idaresi tarafından katlar arasındaki merdiven başlarına barikat gibi masalar konduğuna işaret eden öğretmenler, yaşadıkları sıkıntıyı şu sözlerle anlattılar:

ÖĞRETMENLER, ÖĞRETMEN ODASINA GİREMİYOR

“Kız İmam Hatip kısmındaki 14 Eylül öğrencilerinin, okul kantinini kullanmaları yasak. Kantinden ihtiyaçlarını, okul dışına çıkarak, komşu Erkek İmam Hatip’in kantininden sağlıyor. 10 dakika, bir şişe su almalarına bile yetmiyor. Öğretmenlerin, ev sahibi durumundaki Kız İmam Hatip’in öğretmenler odasına girmeleri yasak. Öğretmenlerin eşyalarını koyabileceği bir dolap dahi yok. Bizi en çok üzen, diğer okulların idareci ve öğretmenlerinin, 14 Eylül Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri için ‘Düzensiz Afgan sığınmacılar’ yakıştırması yapmaları. Yasaklar, sıkıntılar, çocukların derslere adaptasyonunu düşürüyor.”

URAL: OKUL KÜLTÜRÜ DİYE BİR ŞEY BIRAKMADILAR

Eğitim Sen Bergama Baştemsilcisi Şirin Ural, ikili eğitimden vazgeçilerek, 14 Eylül Anadolu Lisesi öğrencilerinin iki okula paylaştırılmasını değerlendirdi. Ural, şunları söyledi:

“Görünen o ki, Kız İmam Hatip’te okuyan kız öğrencilerin yanına, erkek öğrencileri yaklaştırmak istemiyorlar. Kız ve erkek İmam Hatip okullarını müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürü ile toplantılar yaparak, koskoca bir okulun öğrencilerini, iki ayrı okulun binasına dağıtma kararı aldılar. Ergenliğe giriyorlar diye, 11 ve 12. Sınıf öğrencilerini, Erkek İmam Hatip binasına gönderdiler. Bir dizi yasaklar koydular. Bir okulun iki ayrı binaya dağıtılmasıyla, oklu kültürü ortadan kalkmış durumda. Öğretmen arkadaşlar, iki saat bir binada ders veriyor, üç kat iniyor, diğer binada beş kat, üstelik yangın merdiveninden çıkarak dersliğe giriyor, ders veriyor. Çocuklar, o daracık merdivende izdiham yaşıyor, derslere geç kalıyorlar. Kız İmam hatip idarecileri, çok geniş merdivenleri, bizim çocukların ve öğretmen arkadaşların kullanmaması için kapatmışlar. Kız İmam Hatip’te bir idareci odamız var, o kadar. Öğretmenlerimiz, Erkek İmam Hatip’teki öğretmen odasına yönlendiriliyor. Erkek İmam Hatip’teki kantin, bodrum katta. Bahçeye prefabrik kantin açacaklarmış. Veliler isyanda. Onlar da şaşkınlık içinde. Önümüzdeki günlerde sıkıntıların büyümesinden endişe ediyoruz”

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@