Bergama'da mücadele sonuç verdi! "Okul kapatılmayacak"

Yarım asırdır eğitim veren Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nin ‘akademik başarısı düşük’ gerekçesiyle kapatılmak istenmesine karşı verilen mücadele kazanıldı.

EĞİTİM 27.04.2022, 12:45 11.05.2022, 10:36
Bergama'da mücadele sonuç verdi! "Okul kapatılmayacak"

İzmir'in Bergama ilçesinde 1973 yılında ortaokul olarak açılan ve 1979 yılından beri lise olarak faaliyetini sürdüren Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nin 'akademik başarısı düşük olduğu' gerekçesiyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kapatılmak istenmesine karşı verilen mücadele kazanıldı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Halil Yücel tarafından iletilen yazıda, "Okul binalarına yıkım kararı verilen Osman Nuri Ersezgin Ortaokulu ile Osman Nuri Ersezgin İlkokulu’nun Bergama Cumhuriyet Anadolu Lisesi’ne taşınması, Bergama Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nin ise kademeli olarak kapatılması yönündeki teklif Bakanlığımızca uygun görülmemiştir" denildi.


 

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Bergama Şube Başkanı Fikret Ali Parlas, "Önceki Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürü, Bergama’nın en dezavantajlı mahallesinde bulunan liseyi kapatmak istedi" dedi.

MAHALLE LİSESİZ KALMADI

Daha önce de mahalledeki tek ortaokulun kapatılıp imam hatip yapıldığını aktaran Parlas şöyle devam etti: "Okul Aile Birliği’yle Veli-Der olarak beraber yürüttüğümüz bu süreçte mücadeleyi kazandık. Burada en önemli olan şey mahallenin lisesiz kalmamış olması. Bu okul kapatılsaydı en yakın okul 4 kilometre uzakta olacaktı ve dar gelirli aileleri olan bu çocuklar ya İmam Hatip'e gidecek ya da okuyamayacak, sanayi sitesine ya da tarlaya gidecekti. Okulun kapatılmamasıyla çocukların okuma hakkı da ellerinden alınmamış oldu” dedi.

50 yıllık okulda bölgedeki Atatürk, Gaziosmanpaşa, Fevzipaşa, Fatih, İslamsaray ve Maltepe mahallelerinden 369 öğrenci eğitim görürken, Bergama'nın birçok köyünden öğrenciler okulun pansiyonunda kalıyor. Okulun kapatılması durumunda öğrenciler 4 kilometre uzaklıktaki başka bir okula kendi imkânları ile ulaşmak durumunda kalacaktı.

Okulun sitesinde okulla ilgili şu bilgiler yer alıyor:

"Okulumuz Türkiye’nin Müzik alanı olan ender okullarından biri olarak bilinmektedir. Mezun olan öğrencilerimiz derece ile üniversitelere yerleşmişlerdir. Öğrencilerimiz müzik çalışmalarına aktif katılmışlardır."

Berkay Sağol - Birgün

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@