Leylaklar Eylül'de açtı, bilim insanı yorumladı; “Yok oluş sürecini yaşıyoruz”

İzmir’de Leylak Ağacı’nın çiçek açtığını fotoğraflayan bilim insanı durumu “Hiç şüphe yok ki şu anda 6’ıncı kitlesel yok oluşu yaşıyoruz. İnsanoğlu sadece kendisi için değil gezegen için de kıyameti başlattı!” sözleriyle açıkladı.

DÜNYA 23.09.2021, 13:18 24.09.2021, 12:35
Leylaklar Eylül'de açtı, bilim insanı yorumladı; “Yok oluş sürecini yaşıyoruz”

Mevsimler tersine döndü; Leylak Eylül ayında çiçek açtı! İzmir’de Leylak Ağacı’nın çiçek açtığını fotoğraflayan bilim insanı durumu “Hiç şüphe yok ki şu anda 6’ıncı kitlesel yok oluşu yaşıyoruz” sözleriyle açıkladı.

Yeryüzünde keşfedildiğinden beri yüzyıllardır sadece ilkbahar başında çiçeklenen leylak ağacı (Syringa vulgaris) Eylül ayında çiçek açtı. Durumu; “İnsanoğlu sadece kendisi için değil gezegen için de kıyameti başlattı!” sözleriyle yorumlayan Prof.Dr. Biyolog Barbaros Çetin; “Korkum şu ki kültüre alıp beslenmemizi sağladığımız meyve ağaçlarından ürün almamız bile yakın zamanda hayal olacak. Yabani bitkilerin çiçek ve meyve oluşturamaması nedeniyle üreyememesi sonucunda besin zincirinde kırıklar meydana gelecek. Bunun anlamı dünya ekosisteminin tamamen çökmesi yani insanlar dahil tüm canlıların yok olmasıdır” dedi.

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında Çorum’da Elma ağacı, Erzincan’da da Kiraz ağacı, Ordu da ise Erik ağacı çiçek açıp meyve vermişti. Şubat ayında ise Sinop’un Ayancık İlçesi’nde erken çiçek açan meyve ağaçları kar altında kalmıştı.

“MEYVE AĞAÇLARINDAN ÜRÜN ALMAMIZ HAYAL OLABİLİR”

Leylak üzerinden bitkilerin zamansız çiçek açmasına ve meyve vermesine değinen Çetin; “Çiçeklenme gibi mevsimsel fizyolojik olaylar bu mekanizma ile kontrol edilir. Bitkilerin hormonel yapıları da bu mekanizmalarda ikincil rol üstlenir. Hormonlar ise doğrudan çevresel sıcaklık ve bitkinin genetik yapısı ile kontrol edilmektedir. Bu çevresel etkilerin neticesinde bitkilerin biyolojik saati hızla bozulmaktadır. Korkum şu ki kültüre alıp beslenmemizi sağladığımız meyve ağaçlarından ürün almamız bile yakın zamanda hayal olacak”

“BESİN ZİNCİRİ KIRILIRSA YAŞAM SONA ERER”

“Diğer korkum ise yabani bitkilerin de aynı şekilde etkilenmesi, çiçek ve meyve oluşturamaması nedeniyle üreyememesi sonucunda besin zincirinde kırıklar meydana gelecek. Besin zinciri içerisinde bitkilerle beslenen yabani hayvanlar ve ardından zincirin diğer tüm halkaları birer birer yok olacak. Bunun anlamı dünya ekosisteminin tamamen çökmesi yani insanlar dahil tüm canlıların yok olmasıdır”

“6’INCI YOK OLUŞ SÜRECİ DAHA BÜYÜK OLACAK”

“Görünen o ki insanlığın başlattığı bu süreç ‘6. Yok Oluş Süreci’ önceki yok oluşlardan çok daha büyük olacak. İnsanoğlu sadece kendisi için değil gezegen için kıyameti başlattı! Yılda yaklaşık 30.000 tür yok oluyor, yani saat başı 3 tür! Yaşam tarihinde 5 kez kitlesel yok oluşlar gerçekleşti, bunların her biri önemli jeolojik olayların sonucuydu. Örneğin 5. kitlesel yok oluş süreci bundan 65 milyon yıl önce bir gök taşının Dünya’ya çarpması nedeniyle gerçekleşti ve dinozorların 150 milyon yıllık süren egemenliği sona ermiş oldu. Hiç şüphe yok ki şu anda 6. Kitlesel yok oluşu yaşıyoruz. Ortada büyük bir jeolojik olay da yok, sadece Dünya’daki türlerden işgalci olan biri yani insanoğlu doğal ortama bir daha onarılması güç bir şekilde sürekli zarar veriyor” sözlerine yer verdi.

Kaynak: AJANS BAKIRÇAY
Yorumlar (0)
banner17
Günün Karikatürü Tümü
Günün Anketi Tümü
Bergama İl Olmalı mı?
Bergama İl Olmalı mı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@